Eva N E: Několik mých víkendových úlovků. YOS, nemohl by zase ten Váš znalec poradit? Vůbec nevím, pod čím to hledat. Předem dík.
cz
Kodulka bezkřídlá vosa - samička (Mutilla)
Kodulka bezkřídlá vosa - samička (Mutilla)
cz
Kudlanka (Ameles decolor)
cz
Šváb (Loboptera decipiens)
Šváb (Loboptera decipiens)
Garten.cz (Zahrada-cs.com): Kudlanky (Mantodea) jsou řád dravého hmyzu, který je nejvíce proslulý tím, že samička při páření sežere svého samečka. V klidové poloze většinou číhá na svou kořist a tím připomíná modlícího se člověka - odtud zřejmé jméno jediné v Česku žijící kudlanky - kudlanky nábožné (Mantis religiosa).

Kudlanky se řadí mezi větší hmyz s protáhlým, zploštělým tělem. Přední nohy jsou dokonale přizpůsobeny k lovu. Hlava je pohyblivá. Má krátká tykadla, dvě vypouklé složené oči, tři jednoduchá očka a vyvinutá kusadla. Hruď je obvykle protáhlá a pohyblivá, může však být i štítovitě rozšířená. Přední nohy slouží k uchopování kořisti a mají na sobě ostny, ostatní jsou štíhlé a kráčivé. Přední křídla jsou užší a kožovitá, zadní jsou širší a blanitá. Zadeček je zakončen krátkými štěty. Je známýpohlavní dimorfismus - samička je větší než sameček.
Citace z http://cs.wikipedia.org/wiki/Kudlanky
cz
Kudlanka nábožná (Mantis religiosa)
cz
cz
cz
cz
Eva N E: Díky garten za povídání o kudlance.Přidávám ještě jeden obrázek z blízka,jaká je to fešanda.Brrr.
Nevíte náhodou,co jsou ti druzí 2 brouci?
Editoval Eva N E (03.10. 2011 11:51:01)
cz
YOS: Evi, napsala jsem do holandských stránek o pomoc určení. Teď budeme čekat. Ten brouk na poslední fotce vypadá jak mravenec, ale určitě hodně hodně kousavý. hmm

Všechno jde tak, jak má jít.
Eva N E: YOS, po pravdě řečeno, také mě to napadlo. Bylo po dešti a střecha byla plná okřídlených mravenců.Vždycky se rojí po prvních deštích. Jenže tohle je moc barevné, větší nežli velcí okřídlení mravenci. Mělo to tak 2 cm a nemělo to křídla.I když těm velkým okřídleným potom upadnou. Že už by mu upadly? Také nemá mravenčí štíhlý pas. A měla jsem ho v ruce a nekous mě .Možná jsem měla štěstí .Pohyboval se poměrně pomalu a pořád před sebou šmrdlal těma tykadlama, že jsem zpočátku myslela, že je slepý. Možná to bude nějaký druh, co žije pod zemí, ale to by asi nebyl tak barevný a chlupatý. Vypadá,jako když hlásá dopředu  POZOR !
cz
Velký okřídlený mravenec
Velký okřídlený mravenec
Eva N E: YOS,poděkujte jim za mně. Asi to tak bude. Švába jsem také hledala, ale tohoto jsem nenašla. Tak jsem myslela, že ten rousec je ještě nevyvinutý ,barevně to bylo ok, jen měl kapku jiný tvar. Ta vosa tvarově také odpovídá,ale takovou fešandu jako mám já tam nemají. Ještě jednou dík.
YOS: Teda Evi, Vy máte tak krásné fotografie roll. Prozraďte jakou kamerou fotíte a jak ji máte nastavenou! ! ! hmm Ostruháček proto, že má zadeček stočený jako ostruha??? Nebo má někde ostruhy, kromě těch krásných dvou barevných fleků?

Všechno jde tak, jak má jít.
Eva N E: Začátkem prosince jsem na střeše v horách ulovila tohoto velice nesympatického blanokřídlého živočicha. Opravdu se mi nelíbil. Když jsem ho pozorovala, hrozně mi připomínal klíště, třebaže se mu vůbec nepodobá. Asi tím, jak se pohyboval. Podle těch "svalnatých " - vím že je to hloupost,tak silných? - nohou a těch háčků na koncích by to mohlo být něco, co se drží chlupů, a saje krev. Zase to klíště? Nevím , může mi někdo poradit?
cz
Kloš jelení (Lipoptena cervi)
Kloš jelení (Lipoptena cervi)
Eva N E: A protože v Libanonu začalo pršet a louky se zazelenaly, opět se objevili motýli. Přidávám ještě jednoho modráska a opravila jsem jméno motýla ze 4.10.2011. Není to Ostruháček, třebaže je podobný např. Ostruháčku akáciovému. Ale nyní jsem ho našla pod jménem Modrásek tažný. Přidávám modráska cizokrajného.
cz
Modrásek cizokrajný (Lampides boeticus)
Modrásek cizokrajný (Lampides boeticus)
Další informace v článcích o rostlinách
Podzim v zahradě (DŮM A ZAHRADA) Podzim - zahrada před zimou
Zima klepe na dveře a přestože chceme mít zahradu celoročně k dispozici, postupně ji využíváme méně a méně. Doba vhodná k pobytu v zahradě je stále kratší a i zahrada same se ukládá pomalu k zimnímu spánku. Některé rostliny si se zimní přípravou poradí …
HomeDeco SMP a.s. | 12.11. 2008