YOS: Na schodku před vchodovými dveřmi ve 23.h jsem objevila tyto 2 kamarády - slimák největší. Za 10 minut jsem chtěla udělat detailní fotku, protože mají na jedné straně za hlavou dýchací otvor, ale byli pryč, zbyly po nich jen znatelné cestičky.

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Slimák největší (Limax maximus)
Slimák největší (Limax maximus)
Ascam: Krásní slimáci. Také je tu máme a jsem za ně ráda (ač jich není moc - máme tu hodně světlušek). Bohudík k nám moc nechodí plzáci španělští. Dovolím si šoupnout ještěřáčka, který se mnou měl dost trpělivosti na to, aby zapózoval vyloženě na blízko smile
cz
Ještěrka obecná - mladá samička
Ještěrka obecná - mladá samička
cz
Ještěrka obecná - samec
Ještěrka obecná - samec
cz
Ještěrka obecná - samec
Ještěrka obecná - samec
cz
Ještěrka obecná - samice - krmení z ruky housenkou
Ještěrka obecná - samice - krmení z ruky housenkou
cz
Slepýš křehký (Anguis fragilis)
Slepýš křehký (Anguis fragilis)
Marvella: Tak já nesdílím s YOS radost ze slimáků, protože mi sežraly letos na zahradě snad skoro všechno! No abych nepřeháněla, zatím asi 120 ks jiřin (to je největší škoda, ostatní už neřeším). Ráno i večer na ně podnikám výpravy, včera jsem při večerním sběru při počtu 200 ks přestala počítat....Ascam, ještěrka je krásná a krmení, nádhera! Slepýše jsem už hodně dlouho neviděla. Marcela
Ascam: Marcelo - ale to byli spíš plzáci španělští, ne? Slimák největší je v naší přírodě doma - tedy má své predátory i jako dospělý jedinec a na jeho populaci je to znát. Dokáže udělat škodu, ale není jich zas tolik. Zkuste si k zahradě nalovit a vysadit světlušky a hlemýždě - ti žerou vajíčka slimáků i plzáků, takže eliminují jejich výskyt smile
Jinak děkuji za pochvalu ještěřiček - máme jich tu mraky a ekologicky tak likvidujeme pažravé hmyzíky big_smile
Marvella: Ascam, máme slimáky hnědé, černé, žíhané a já "zahradnice" mezi nimi bohužel nevidím rozdíl! Máme zahradu 3,5 tis. metrů, takže co se týče ochrany, není to jen tak. A ve městě světlušky nejsou a podle mě by se ani neudržely. A hlemýždi mi kytičky ožírají také, ale ne v takovém množství. Vloni jsme měli slimáků opravdu málo, letos je to prostě jinak, budu doufat, že to za rok bude zase lepší. Jen už nebudu vysazovat jiřiny, protože co ty potvůrky nesežraly, tak si v hlízách jiřin vykousaly díry a tam se "ubytovávají". Marcela
YOS: Podívala jsem se na to z blízka a tady je rozřešení. Slimáci mají špičaté zadečky a dýchací otvor až za 'hlavou'. Plzáci mají zakulacené zadečky a dýchací otvory na 'hlavě', tedy blíž k růžkům jak slimáci. Pro nás 'zahradnice' jak píše Marcela je to úplně jedno. Škodí stejně. Slimáky hubí žáby. Naopak hlemýždi s velkým domečkem  jsou zřejmě konkurenti se slimáky a plzáky a pojídají jejich vajíčka jak píše Ascam. Nelepší zkušenost mám opravdu s vaničkou naplněnou tím nejobyčejnějším pivem, kterou zapustím do země poblíž jejich řádění. Ráno je plná utopených mrtvol. Fuj, fuj, fuj big_smile . Ascam Vaše fotografie jsou opravdu úžasné. Mám pocit, že žijete v jiném světě, jako Anastázia - poustevnice z Tajgy.  Vladimír Megre napsal o ní několik knih. Znáte je? Máte v okolí i cedry jako v tajze?
Editoval YOS (22.09. 2011 19:55:15)

Všechno jde tak, jak má jít.
Ascam: YOS - ty knihy neznám - bohužel. Cedry také nemáme big_smile. Ale třeba nějaký ještě vysadím do lesa, aby to bylo dokonalé smile
Ascam: Přidám dvě fotečky z předloňska - užovku obojkovou. Letos tato velká (cca 2m) ještě nedorazila, nebo jsem si jí nevšimla, zato jsem před chvilkou málem šlápla buď na užovku podplamatou, nebo na zmiji - tedy na cca půlmetrové miminko. Zdrhlo tak rychle, že jsem si ho nestihla ani prohlédnout, natož vyfotit. Zas budu na zahradu dávat naťuknutá vejce, aby se mi tu hadi drželi smile
cz
Užovka obojková
Užovka obojková
cz
Užovka obojková
Užovka obojková
cz
Užovka obojková
Užovka obojková