Eva N E: Viděla jsem,že spousta z vás má na zahradě jezírko. Tak možná budete vědět,čí je tohle larva.Vylovila jsem ji z vody.Je asi 4 cm velká,jakoby z kůže.Nemá žádné nožičky,ve vodě se pohybovaly způsobem,že se natažená zády nahoru jakoby prohýbá nahoru a dolu.Těsně pod hladinou.Některé se držely u stěny nádrže těsně u hladiny jako např. pulci.Kolem lítala červená vážka.Že by to byla její larva?
Koukala jsem na BioLib,tak to vypadá,že to ta vážka nebude.Podle zadečku a křídel to spíš vypadá na nějakou lesklici.A to druhé vypadá stejně,jen v jiné barvě.Obě jsou z Beyrutu.YOS,mužu poprosit,můžete obtěžovat Vašeho znalce přes hmyz?Dík.
Tak ta larva bude nejspíš larva Potápníka rodu Dytiscus.Ale mate mě,že nemá nohy,když by je měla mít.Tak uvidíme,na co přijdou znalci.
Editoval Eva N E (13.10. 2011 09:19:01)
cz
Larva vylovená z vodní nádrže
Larva vylovená z vodní nádrže
cz
Vážka nebo lesklice
Vážka nebo lesklice
cz
Vážka nebo lesklice
Vážka nebo lesklice
YOS: Poměnko, ten lišaj smrtihlav, Acherontia atropos  se mi velice líbí. Taky jsem ho v mé zahradě jednou viděla. Přilákaly ho k nám za šera vonící květy nočenky. Evi - vznesla jsem dotaz na larvu. Napsali, že by to mohla být Bráněnka z čeledi Odontomyia. V NL je 3,2cm dlouhá  [s]Odontomyia  ornata[/si]. V NL se této mouše říká zbraňová mucha - přeložila jsem název doslovně. Zapomněla jsem napsat, že je to larva v posledním stádiu.
Editoval YOS (14.10. 2011 15:29:23)

Všechno jde tak, jak má jít.
Eva N E:

wochozsky napsal(a):

Přikládám fotky pavouka ( jak je vidět, je velký lovec ), babočky a neznámého hmyzu, který se u nás objevil ve velkém množství.
Uvítám názor znalce, který umí tyto druhy pojmenovat.

Nejsem znalec,ale řekla bych,že ten neznámý hmyz je Bibio marci - Muchnice březová
Původní příspěvek byl vložen 1.9.2011

Editoval Eva N E (04.11. 2011 08:58:36)
Eva N E:

Vendakv napsal(a):

Krásné fotečky big_smile
Letos se mi podařilo zachytit jen pár  návštěvníků....jindy nebyl po ruce foťák hmm
Tak alespoń stádečko berušek(a že jich opravdu bylo!),jeden neznámý motýlek a cvrček

Vendakv,to co máte na ruce, není cvrček polní,ale nějaká kobylka.Nemám sice cvrčka polního,ale stavbou těla jsou si všichni podobní.Přikládám pro porovnání cvrčka dvouskvrnného.
Původní příspěvek vložen 13.9.2011

Editoval Eva N E (04.11. 2011 08:55:15)
cz
Cvrček dvouskvrnný (Gryllus bimaculatus)
Cvrček dvouskvrnný (Gryllus bimaculatus)
Jan Kolman:

bala napsal(a):

Marie Fárová napsal(a):

Tohle jsem dneska našla na listu olše.

P. Fárová, není to tenhle brouk? Je sice hnědé barvy, ale velmi se mu podobá....... Kněžice zrnitá (Troilus luridus) ... zde je odkaz.....  http://www.naturfoto.cz/knezice-zrnita- … -4727.html
Poměnko, ano, je tam...:-)))

Kněžovka, kněžice - nejsou to brouci, i když mají 3 páry noh - jsou to ploštice. Patří mezi ssavý hmyz, jejich ústní ústrojí je sosák, kdežto u brouků jsou to kusadla. Většina se živí vyssáváním rostlinných šťav, některé jsou dravé, jako např. červená ruměnice bezkřídlá, která se vyskytuje ve velkém množství na spodní části kmenů lip. Viděl jsem je hodovat na žížalách nebo na přejetých hlemýždích. Napadají i larvy hmyzu -  housenky ap.)

YOS: wochozsky - mne poučujete jak mám správně česky psát a sám píšete ssavý hmyz nebo vyssávání. Už dávno se píše pouze jedno 's'.

Všechno jde tak, jak má jít.