YOS: Šalvěj, levandule, třapatka, kokarda, kopretiny, brutnák, fenykl, dobromysl obecná, pcháče, řebříček, kopřiva černá atd., atd.. Z keřů drnek, hlavoš západní aj. Myslím si, že každý květ láká motýly, dokonce kopřivy jsou často navštěvovány různými druhy motýlů. Nejvíce motýlů jsem zažila na Senecio jacobaea - Starček přímětník, který mi donesli do trávníku ptáci. Nechala jsem jeho růžici listů na příští rok, abych se z blízka podívala jak roste a kvete.
Květy nááádherně voní, škoda, že jej nelze nijak využít (ještě před nasazením semen jsem květy vždy rychle ostříhala). I pro pasoucí se dobytek je jedovatý. Prý odvar vyléčí nehojící se rány a zanícený prst po zarůstání nehtu. Dokonce jsem četla, že je lepší jak kostival.

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Starček přímětníkec (Senecio jacobaea)
Starček přímětníkec (Senecio jacobaea)
janko39: K již vyjmenovaným rostlinám bych přiřadil ještě shorakvět klasnatý - Liatris spicata. Tato trvalka, vedle levandule, patří na naší zahradě k nejnavštěvovanějším.  Přidávám několik snímků rostlin, které jsou též motýly velmi oblíbené.
cz
Hořec tolitovitý (Gentiana asclepiadea)
Hořec tolitovitý (Gentiana asclepiadea)
cz
Hvězdnice nízká, bílá (Aster dumosus)
Hvězdnice nízká, bílá (Aster dumosus)
cz
Ibišek syrský (Hibiscus syriacus)
Ibišek syrský (Hibiscus syriacus)
cz
Koniklec obecný (Pulsatilla vulgaris)
Koniklec obecný (Pulsatilla vulgaris)
cz
Lýkovec vonný (Daphne cneorum)
Lýkovec vonný (Daphne cneorum)
cz
Shorakvět klasnatý (Liatris spicata)
Shorakvět klasnatý (Liatris spicata)
cz
Třemdava bílá, bělokvětá varieta Albiflorus (Dictamnus albus)
Třemdava bílá, bělokvětá varieta Albiflorus (Dictamnus albus)
radana123: Motýlům můžete vytvořit příjemné prostředí s rostlinami, které je lákají . Umístěte jej na chráněné slunné místo. Motýli se rádi vyhřívají na sluníčku.
Vhodné rostliny:
komule Davidova (Buddleia davidii), růže svraskalá, růže stolistá, růže galská (Rosa gallica), plamenky (Phlox paniculata), bělotrn (Echinops), artyčok, ostropestřec mariánský (Silybium marianum), hvozdíky, třapatky, omany, afrikány, okrasný tabák, nestařec, některý druh jednoletých šalvějí a jiřinky.
V přírodní zahradě můžete na záhon pro motýly do pozadí záhonu vysadit oman pravý a do popředí vyset velkou plochu červeného jetele.
Na balkon můžete pro motýly do hluboké mísy vysadit pestrou směs balkonových jiřinek, afrikánů, tabáků a třapatek.
Pak si jen budete užívat motýlků.
Další informace v článcích o rostlinách
Motýli: Babočka paví oko (PROVOBIS) Motýli - přilákejte motýly do zahrady
Těžko bychom hledali zahradu, kde by nebyl motýl svátečním hostem. Ačkoliv nepatří přímo mezi užitečný hmyz, jejich úloha při opylování rostlin je velmi důležitá; navíc oceníme pohled na elegantní tělo i většinou nádherně zbarvená křídla …
PRO VOBIS, s.r.o. | 09.07. 2011