Rose: Ptáci, kteří jsou přizpůsobiví našim podmínkám a neodlétají do příznivějších krajin, mají v zimě spoustu starostí se sháněním potravy i úkrytu před mrazivým a nevlídným počasím. Na zahradě se nám mohou objevit sýkory, brhlíci, vrabci, kosi, pěnkavy, zvonci, strnadi, dlaskové atd. Mají v zimě omezenou potravu (larvy ukryté ve štěrbinách kůry stromů, jeřabiny, pupeny, jehličí, semena, bobule ...) a nemohou se dostat    k potravě ukryté pod sněhem a ledem. Je potřeba, abychom pokračovali v jejich přikrmování, například speciální míchanou sypkou směsí a hotovými lojovými koulemi v síťce, které koupíme v obchodech. Lojové koule, hovězí lůj, sádlo lze zavěsit na strom. Do krmítek můžeme přidávat - semena slunečnice (jsou nejlepším a nejvydatnějším zdrojem energie), proso, mák, drcená jádra ořechů, plody a bobule jeřabin, plody černého bezu, hlohu, břečťanu, ovesné vločky, nastrouhanou mrkev, ovocejablka, hrušky aj.             
   Ptáky nekrmíme zbytky našich jídel, které jim působí problémy (slané, kořeněné, uzené výrobky, přepálený loj, těstoviny, zbytky kynutého pečiva nebo cukroví). Krmivo podáváme pravidelně, za mrazů můžeme  dávky zvyšovat.
   Při umístění krmítka (libovolného tvaru a vzhledu) bereme v úvahu i zajištění proti dravcům, kočkám ... Krmítko umístěné na volném prostranství je  min.1,5 m nad zemí. Krmítko umístěné na stromě můžeme zavěsit pomocí pevného drátu nebo provázku na větev  tak,  aby se ve větru pohybovalo co nejméně.
   V zimě mají ptáci  hlad, ale i žízeň. Přesto bychom neměli ponechat v okolí napájedla a koupadla, která byla vhodná v období sucha. V zimě ptáci uhasí žízeň krystalky ledu a sněhu, voda by je mohla svádět ke koupání a mohlo by jim namrznout peří.
   Přikrmováním pomůžeme ptákům přežít zimu a zůstat v našem okolí i po skončení zimy. Na jaře se nám odvděčí svým zpěvem a sběrem škůdců v naší zahradě.
Editoval Rose (06.01. 2009 14:31:47)
cz
Ptačí budka
Ptačí budka
Marie Fárová: Na zahrádce na hrušce máme budku pro sýkorky - každoročně je obsazená. V kůlně na nářadí hnízdí kos a v břečťanu má hnízdo zvonek.  V zimě se slétají do budky na balkoně. Je radost je pozorovat, v létě mi péči vynahradí sběrem hmyzu.
Editoval Marie Fárová (04.03. 2010 19:37:29)
cz
budka pro sýkory
budka pro sýkory
cz
Čížek lesní (Carduelis spinus)
Čížek lesní (Carduelis spinus)
cz
Kos černý (Turdus merula)
Kos černý (Turdus merula)
cz
Sýkora koňadra (Parus major)
cz
cz
Zvonek zelený (Carduelis chloris)
Zvonek zelený (Carduelis chloris)
nasekrasnazahrada: Čisté ptačí budky
Protože už brzy začne čas líhnutí, měli byste z ptačích budek odstranit stará hnízda a vymést špínu. Na vymytí a dezinfekci můžete použít hydroxid sodný. V žádném případě však budky nemyjte  čisticími prostředky – ty by mohly později poškodit mladé ptáky.
Rada z rubriky Co je důležité v únoru

Redakce časopisu Naše Krásná zahrada
Ukázky starších článků najdete na http://www.garten.cz/u/cz/nasekrasnazahrada/
bala: Mám na zahradě slunečnice, je jich tam několik desítek, naivně si vždy myslím, že z nějaké sesbírám semínka, která použiji jako krmivo v zimě...nic nezůstane, vše do podzimu sezobou ....:-))) Ani budky nechybí, každoročně jsou obývány a je radost sledovat, jak se mláďátka učí létat....:-)))
Editoval bala (22.02. 2011 17:22:43)
jituška: Posílám foto pro inspiraci. Proutěné krmítko jsem dostala od vynikající kamarádky Evy,na jaře ho zkusím také upléct,chce to určitě trochu cviku,ale třeba to zvládnu.Je perfektní,že se dá pověsit kamkoliv na strom,kam nemůžou třeba kočičky. Druhé krmítko mě udělal můj TATÍNEK, stará miska, trychtýř, nějaké dřívko a kulatinka a zlaté ručičky tatínka vykouzlily toto krmítko. Můj tatínek je kutil, zlepšovatel, zahradník....prostě umí na co sáhne... Na 60 narozeniny dostal odlitý zvon se jmenem a 60 a další nápad byl na světě, udělal zvoničku, je překrásná,až to vyfotím určitě se pochlubím tatínkovou šikovností.
cz
Krmítko pro ptáčky
Krmítko pro ptáčky
cz
Proutěné krmítko
Proutěné krmítko
Další informace v článcích o rostlinách
Ptáci na zahradě Ptáci na zahradě
Užitečné rady pro milovníky přírody Krásnými fotografiemi vybavená knížka potěší všechny ty, kdo nemají zahradu jen k pěstování zeleniny a okrasných rostlin, ale chtějí být obklopeni také živými tvory …