Rose: Houby na zahrádce , Hlíva ústřičná - Pleurotus ostreatus.
Hlíva ústřičná  je jedlá dřevokazná houba z čeledi hlívovitých.  Má masité klobouky, v mládí na okraji podvinuté a škeblovitě sklenuté, na povrchu hladké, barvy šedé, až nahnědlé,  příjemně voní a chutná.  Roste nad sebou  střechovitě.  V přírodě roste na podzim (listopad-prosinec), nebo zjara na kmenech buků , dubů, vrb …. Obsahuje důležité látky s léčivými účinky. Díky  obsahu glukanů, ale i jiných látek posiluje imunitu lidského organismu a tím předchází a pomáhá léčit civilizační choroby. Využívá se  např. proti rakovině, vysokému krevnímu tlaku, cukrovce ,  ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi.  Působí proti zánětlivým, virovým, bakteriálním a plísňovým chorobám, ekzémům atd.
Má všestranné použití – můžeme ji sušit, nakládat do octa, přidávat do hotových  jídel.
Usušené houby  rozemelu  na prášek a používám jako  houbové koření.
Editoval Rose (18.10. 2011 21:17:53)
cz
Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus)
cz
cz
cz
cz
YOS: Rose, to je nááádhera. smile Četla jsem o těchto pytlích a o kmenech, které lze naočkovat. Kde Vám stojí ten pytel? Doma nebo venku? Miluji houbový guláš, něco bych s tím měla dělat.

Všechno jde tak, jak má jít.
Rose: Substráthlívová zahrádka má obsah 15 litrů, váží cca 6 kg, návod k pěstování je na obalu. Dle návodu k pěstování hlívy má být v době prorůstání teplota 20°C - 25°C a substrát může být ve tmě. Až se začnou v otvorech objevovat "květáčky" je potřeba substrát přemístit do teploty pod 18°C /lepší 10°C než 19°C / a zajistit alespoň trochu světla. Až Vám začnou vyrůstat plodnice tak tyto můžete z venku rosit vodou.
     Já jsem substrát měla  nejdříve v koupelně – je tam vlhko, teplo a přítmí. Houba 3 týdny nerostla, tak jsem ji změnila místo do kuchyně na zem ( vedle topení a do přítmí) . Od zakoupení  trvalo asi 3 týdny než začala houba růst. Substrát jsem nerosila, neboť vlhkost uvnitř substrátu je dostatečná. První houby  začaly růst z proříznutých otvorů (už od výrobce) 17.3.2011  (sklizeň od 23.3.), druhé houby rostly ze stejných otvorů  v květnu 2011. Potom jsem přemístila substrát ven na zahradu. Bohužel třetí úroda již nebyla tak úspěšná.
YOS: Rose, děkujeme, že jste se podělila o Vaši krásnou zkušenost. A cena za pytel?  Dá se zhruba odhadnout kolik kg hub jste vypěstovala? Jednou jsem pro mamku koupila 2 velké balíky hlívy a nasušila. V mixeru rozměnila na prášek a maminka to užívala po operaci rakoviny střev na zvýšení imunity. Ceny v lékárnách za tyto preparáty jsou hodně vysoké. Opravdu má výborné účinky.

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Hlíva ústřičná sušení hlívy (Pleurotus ostreatus)
Hlíva ústřičná sušení hlívy (Pleurotus ostreatus)
Eva N E: Tohle vidím poprvé.Také by mě zajímala cena za pytel a kde se to dá koupit.V jakémkoli zahradnictví,nebo ve specializovaném,kdykoli v roce nebo jen v určitém období ?A co v přírodě? Říkáte,že rostou listopad - prosinec nebo zjara. Jsem s mými syny vášnivý houbař,ale sbíráme jen ty známé houby,srpen - září. Nikdy jsem nebyla na houbách později a už vůbec nikdy jsem nesbírala houby, rostoucí na stromech. Toto mě ale opravdu zaujalo. Díky .
houba: Rose,moc hezké.Už dávno jsem si chtěla sadbu koupit,ale bydlím v paneláku a mám obavu,že bych nemohla splnit podmínky,které houby potřebují.A pro ty,co by si je chtěli koupit:
Rose: Houby na zahrádce.  Doporučuje se kupovat prorostlý naočkovaný substrát od seriozních výrobců, a to po celé jaro až do začátku léta.   V létě  pěstování přerušíme a pokračujeme na podzim  a možno i v zimě.  Pokud máme substrát  dobře prorostlý, počkáme v zimě do rozmrznutí.  Hlívě mráz nevadí – poroste dál.     
   Substrát s hlívou lze umístit do stínu stromů v zahradě, na balkon, na chodbu, světlé garáže, do nevytápěného skleníku (mimo sezonu).  Pytel nedáváme na přímé slunce.  Houba potřebuje k životu světlo a vodu. 
   Pokud  má někdo z rodiny alergii  na výtrusy – nepěstujte hlívu  v uzavřeném bytě  (koncentrace  výtrusů – spór   při opožděném sběru zralých plodnic , při vyšších teplotách,  nízké  vlhkosti vzduchu, málo  větraném prostoru ).
  Bohužel jsem svoji úrodu nevážila, takže nevím, jaká byla celková váha vypěstované hlívy.
  Substrát s hlívou jsem zakoupila  ve velkoprodejně . Dá se však pořídit i levněji přímo od výrobců. Namátkou stránky o houbách:    http://www.planetahub.czhttp://jedlehouby.cz/
V přírodě hlívu zatím nesbírám.
Editoval Rose (20.10. 2011 10:46:17)
Kazi: Rose, díky za tip. Viděla jsem prodávat i "balík s žampiony", ale neměla jsem takový způsob pěstování moc důvěry. Mile mne tedy překvapily Vaše zkušenosti, především s opakovanou sklizní. Tak na jaře do toho jdu.
Estella: Děkuji moc za vaše zkušenosti, taky jsem k tomuto pěstování neměla moc důvěru, ale asi to taky na jaře zkusím. Hlíva je úžasná houba jak v kuchyni tak na tu imunitu, jak už zde bylo psáno. Ale sbírat v přírodě bych se asi bála abych se nespletla. Tak všem hodně zdaru příští rok.