nasekrasnazahrada: Sušší písčité půdy lze připravovat k výsevu velmi časně. Odstraňte nastýlku i zbytky zeleného hnojení, půdu hluboce zkypřete a zapracujte do ní 1 až 3 litry kompostu na 1 čtvereční metr. Povrch záhonu urovnejte. Pak záhon až do výsevu (obvykle začátkem března) pokryjte netkanou textilií, aby půda zbytečne neprochladla.
Rada z rubriky Co je důležité v únoru

Redakce časopisu Naše Krásná zahrada
Ukázky starších článků najdete na http://www.garten.cz/u/cz/nasekrasnazahrada/
jituška: Potřebovala bych radu,na podzim jsem si zryla kousek políčka na zeleninu. Ryla jsem neobdělávanou půdu mnoho let. Drn a propletené kořeny, myslela jsem,že to přes zimu přemrzne a rozpadne se to,ale za teplých dnů jsem teď zjistila,že se to skoro nerozpadlo a to jsem ryla opravdu poctivě. Poradí mě někdo, co s tím,chci si ještě přirýt a nemám odvahu.
bala: Jituško, ona hrouda bez plevele se, až přestrane mrznout, rozpadne, ale drn s propl.kořeny ne...budete si muset máknout a ty drny zkompostovat, jinak se s tím nedomluvíte...my měli před lety stejný problém, jelikož jsme neobdělávali pár roků kousek půdy, měli jsme tolik drnů, že z nich byla pěkná hromada.......ale příští rok z nich byla výborná zemina....proto jsme vždy, když jsme kus půdy neobdělali, tento přejeli několikrát do roka plečkou, kterou jsme si pořídily a bylo po problému, tráva neměla šanci...
Editoval bala (24.02. 2011 17:34:19)
jituška: Bala,moc děkuji za radu,počkám opravdu až přestane mrznout a uvidíme,já už jsem tak hrozně nedočkavá,protože vím,co mě tam čeká strašné práce.
bala: Dovedu si Vás živě představit s tou nedočkavostí...to jsme na tom úplně stejně, už chodím po zahradě a přemýšlím, co tam zase provedu za změny....a to jsem se loni zařekla, že už nic !!!!!! Že nebudu nic nového vysazovat, že už mám, co jsem chtěla.....Ále, vidím to tak, že z řečí o nicnedělání s největší pravděpodobností sejde a začnu... jako každý rok ...jen až skončí mrazy, tak tam naběhnu a začnu řádit....:-)))))
jitula: Také jsme rušili kousek trávníku a rozšiřovali záhonek, drnce jsme museli poctivě vyrýt, oklepat a trávu i s kořeny odstranit. Jinak tráva neustále roste. Je to dřina, ale vyplatí se to udělat dobře.
Marvella: Dělala jsem to samé, drny vyryla, oklepala a ještě k tomu jsem vytahovala kořeny po pokácených stromech. Ještě teď když něco sázím, narazím na kořeny. Kořen chytnu zatáhnu a vůbec si neuvědomím, že mi po celé jeho délce i s kořenem vyskáčou ze země i kytky smile
Marvella: Dobrý večer Bala, já vím, že je to zbytečná práce, ale chci mít prostě všechno perfektní a to je můj velký problém! Takže jakákoliv překážka nebo "kořen" mě naštve a šups s ním pryč. Jedná se o kořeny opravdu velké, protože jsme kácely 12 vzrostlých smrků a borovic (výška 15 m?), které byly cca 5metrů od domu a právě ty kořeny již zdvihaly chodník u domu a lezly až do základů domu.
Marvella: Už byly hlemýždi?! No to je neskutečné, já doufám, že všechny tyhle potvory díky velkým mrazům hodně pomrzly. Až se zase budou s blížícím se večerem vrhat směrem k záhonům a květináčům, které mám všude rozestavěné půjdou na mě mrákoty. Sbírám je i za tmy s baterkou, doma ze mě mají bžundu.Tady bylo také krásně slunečno, jen jsem obešla celou zahradu, obhlídla co kde povyrostlo, ale nic jsem nedělala. Ráno bylo minus jedenáctstupňů, odpoledne pak příjemněji okolo nuly. Na sluníčku to i hřálo.To samé mě čeká zítra. Mám teď tolik aktivit, že díky mrazivému počasí na zahradě zatím nic nedělám. Ale hrabání mě čeká a to opravdu hodně. Zatím jsem na stříhání využila jenom jeden víkend a pořád vyčkávám.
jituška: Marcelko,já se snažím,co se už dělat na zahradě dá,protože chci letos vše,co je hlavní na zahradě udělat.Ty hlemýždě jsem vyhrabala ze zbytků suché trávy,co se mě nepovedlo na podzim pořádně vyhrabat,ale byly pěkně "zvíčkovaní",tak si myslím že nějaká zima na ně nevyzraje,no uvidímě,ale dnes jsem v noci pořád ve snu sbírala a napichovala tuhle neužitěčnou verbež,kterou po zkušenosti od kamarádky nechcou sežrát ani slepice...Nejpraděpodobněji dopadnu jako Vy,koupím si pořádnou baterku,vezmu kýblík a půjdu,věřím tomu,že budu také pro smích.
Marvella: Náš bezva soused od naproti si koupil "baterku čelovku" a leze vždycky až za tmy, prý jich nasbírá nejvíc. Já totiž viděla, že u nich po zahradě pořád něco po nocích prosvituje a jak si vzájemně kontrolujeme, kdyby tam vlezl někdo cizí, tak jsem mu statečně hlásila, že mu tam pořád někdo chodí a že by si to měl ohlídat...A tak se přiznal, že loví slimejše.No tak to já nedělám. Ale jak sedíme v létě každý den až do noci na zahradě, pak nějaké vidím a nedá mi to a to je právě čas na tu baterku. Lezou potvory opravdu na všechno a kachny si do zahrady určitě pořizovat nebudu.
jituška: Tak Marcelko budu hledat dlemýždě po čtyřech,byla jsem v nemocinici,odvezla mě po té sobotě bláznění na zahradě rychlá sanitka za zádama.Konečný verdikt pánů doktorů vyhředlá plotýnka a konec dřiny na zahradě....bylo to jak studená sprcha,sen,že budu podnikat v zahradnictví se rozplynul jako pára a zbyla mě jen zlost na sebe,že jsem už do šrotu......sad
YOS: Jituško nevěš hlavu, budeš pracovat na zahrádce. Mám výborný a výzkoušený recept. Mrkni na . Manžel ho má jak Česku tak v Holandsku a nemůže bez něj fungovat. Já žádné lehátko nepotřebuji, prostě se někde zavěsím. Zkus to taky, třeba na zahradě na silnější haluzi, nebo manžel Ti zavěsí někde bydýlko. Jde to i na dveřích. Na horní stranu dveří si dej ručník, aby tě to netlačilo do ruk. Neboj, chyť se na horní hraně dveří a skrč nohy. Uvolni se. Tím vznikne prostor mezi jednotlivými obratly a výsledek si můžeš domyslet.  Zavěš se!!! Ale nepověš se!!! Dej mi vědět. Sice jsme na garten, ale bez zad by gartnovat nešlo.

Všechno jde tak, jak má jít.
Tao-shop-cs.com - TČM internetový obchod
Marvella: Jituško, to bude zase dobré. Jen je potřeba se chvíli šetřit a dát se dohromady a samozřejmě netahat těžké věci. Plotýnky jsou pěkné potvory!Radí se mi dobře, jsem ale velmi neukázněná a vždycky chvíli vydržím, ale jakmile mi otrne, tak se neznám. Když se zeptám doktora co mohu dělat, tak mi vždy odpoví "že jen dýchat". Jako všechno to chce čas, dobrou náladu a trpělivost.A do šrotu, to my holky zahradnice přece nikdy nejsme!