jituška: Marcelko,to jste mě mile potěšila,včera jsem kulhala po zahradě a opět plánovala,akorád musím sehnat nějakého otroka.Vilín hamamelis mě nechce pořád kvest,poupátka má ale nic.Musím se dát opravdu sohromady a začít znovu a trochu jinak,snad to půjde.smile
janko39: Vracím se ještě ke kultivaci záhonů, vzniklých ze zrytého trávníku. Pro případ, že byste v tom někdy pokračovaly, mohu dodat osobně získanou zkušenost. Při rytí trávníku je dobré si rýčem předpřipravit jednotlivé pásy, ty opět rýčem rozdělit na části v šířce rýče a pak vytřásat rycími vidlemi. Kvalitní zemina zpod kořínků trav se pěkně vytřese, přitom můžete vybírat kořeny stromů, nebo pampelišek, kameny a všechno, co tam nemá zůstat. Drny bez pampelišek, pýru, nebo bršlice pak můžete kompostovat.
Důkladné vybírání kořínků, nebo oddenků uvedených vytrvalých plevelů bych chtěl zdůraznit. Mají schopnost vyrašit i z kousku o délce 1 cm, pampeliška a bršlice i z kratších. Důkladnost se vyplatí - ušetří čas v pozdější době, jak na záhonech, tak i v kompostu. Je-li plocha hodně zaplevelená, nebo prorostlá kořeny stromů, vyplatí se zeminu v záhonu prosít přes síto, lidově " kátrovačku".
Pokud nežijete v oblasti, kde je jako podloží vápenec, vyplatí se přidat a do půdy zapravit před posledním uhrabáním vápenec, zejména plánujete-li vysadit česnek, nebo cibuli. Před lety jsem podobně zpracoval rostlý trávník, vysadil cibuli sazečku o průměru 1 cm bez vápnění a sklidil cibulky o průměru 1,5 až 2 cm. Netušil jsem, že půda může být tak kyselá. Po zavápnění se vše zlepšilo.

P.S.Na bolesti zad velmi pomáhá plavání - dokáže rozpohybovat i akutní bolesti.
jituška: janko,děkuji za vyčerpávající odpověď na kultivaci záhonu.Potřebuji totiž ještě kus zrýt na záhony,tak se vaše rada určitě hodí.K těm zádům,věřím,že pomáhá plavání,ale bohužel do vody,co nemá teplotu,jak ve vaně se nedonutím jít,ale v létě v bazéně na zahradě mě to donutí tam jít se synem,ale jak se říká dobrá rada nad zlato....
YOS: Jituško, toto je Váš vynález? Nezdá se mi to vůbec špatné. Sláma je přírodní materiál, který slouží jako mulč, zadržuje vodu a na podzim po zapracování do půdy vylepší strukturu půdy. Jsem zvědavá jak s tím budete spokojená. Ráda bych, kdybyste nás informovala.

Všechno jde tak, jak má jít.
jituška: YOS,toto není zcela můj vynález. Moje kamarádka mě poradila rajčata a papriky dávat do brázd a vysypat slámou. Je to dobré kvůli zadržování vody, ale také sláma drží teplo a na podzim se krásně zapracuje do půdy.  Tak mě napadlo toho dát do slámy víc, obsypala jsem i jahody a cestičky,což se mě krásně osvědčilo, protože mě odpadlo nekonečné pletí cestiček a po zalití děti nechodí v blátě ale po mokré slámě, je to opravdu perfektní vychytávka, jen na jaře, když ještě nic neroste, tak to nevypadá nic moc vzhledně....