Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobrý den, na jaře jsem vysadila pórek a on jen velmi pomalu narůstal. Nyní jsem začala sklízet a zjistila jsem, že je napadený menším, žlutým červíčkem a jsou tam i tmavé larvy asi velikosti rýže. Už jsem to pozorovala v menší míře v loni. Prosím o radu, zda je možná nějaká účinná likvidace tohoto škůdce. Všechny zbytky jsem odstranila, nedávám je do kompostu.Velice děkuji za radu. S pozdravem V
Dotaz z internetové poradny Zahradnictví J. a Z. Krulichovi

Allium porrum - Pór zahradní

Allium porrum - Pór zahradní

Jakub Krulich: Dobrý den, jde o vrtalku pórovou, jejíž likvidace je problémem. Vrtalka je drobná muška, která nalétává na porosty pórku v dubnu-květnu a podruhé v srpnu-září. Do rostlin naklade vajíčka z nichž se vyvinou larvy (způsobující požer),které se zakuklí a vylíhne se dospělec - muška a cyklus se opakuje. Doporučuje se nesázet pórek a rostliny příbuzné na stejné místo, napadené části nekompostovat. Jako prevence může být učinné, když porost v době náletu mušek překryjete bílou netkanou textílií. V uvedenou dobu je doporučováno provést opakovaně postřik přípravkem Decis. Ten však účinkuje pouze na mušky. Jestliže jsou do rostlin nakladeny vajíčka nebo již vylíhlé larvy, postřik je zbytečný, škůdce nezasáhne. Přeji úspěšný boj a zdravím Jakub Krulich

Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
Další informace v článcích o rostlinách
Allium porrum - pórek: Přesazování pórku - sazeničkám při přesazování zastřihněte kořínky (BUXCZ) Allium porrum - pórek (1)
Pórek může být v zahradě přítomný neustále – na jaře jako malé sazeničky, v létě jako mladá zelenina a v hluboké zimě jako zralá plodina. Díváme se na něj jako na kořenovou zeleninu, i když jedlou částí je ztluštělý stonek. Ten zůstává bílý a sladký …
Euromedia Group k.s. | 03.12. 2016
Allium porrum - pórek Allium porrum - pórek (2)
BĚŽNÁ PÉČE Okopáváním překypříte půdu a omezíte růst plevele. Postupně, jak budou stonky růst do výšky a do šířky, motyčkou přihrabujte hlínu kolem spodní části. Za sucha zalévejte; používejte kropicí hlavici, abyste neodplavili půdu. Do 9 dílů vody …
Euromedia Group k.s. | 03.12. 2016