Jan Kolman: Smetanka - odstranění smetanky ("pampelišky") z trávníku
Pohled na louku, posetou na jaře žlutými květy "pampelišek", botanicky smetanky lékařské, Taraxacum officinalis, je jistě úchvatný. Horší je to, když rostliny odkvetou a nažky, opatřené "padáčky", se s větrem začnou rozšiřovat po okolí. Mladé rostlinky nejdříve není vidět, ale po čase je najdete už pěkně vzrostlé, například pod trsem hořců, nebo lewisií, i jinde. Zbavit se jich tak, abyste neublížili oblíbené a často i dlouho piplané květince, může být obtížné.
Pro ty. kteří jako já nevidí smetanku v trávníku rádi, přináším jednoduchý a spolehlivý návod, jak rostlinu smetanky najednou a nadobro odstranit, bez chemie.

Potřebujete : dva ocelové špičaté bodce, silné 1 - 2 cm, dlouhé aspoň 30 cm, viz snímek.

Postup : bodce zapíchneme asi 5 cm od rostliny smetanky, do hloubky podle velikosti a stáří rostliny - u menší a tudíž mladší rostliny do hloubky 10 - 12 cm, u větší, u níž se dá předpokládat delší a hlouběji sahající kořen, do hloubky až 15 a více centimetrů.Oběma bodci zapáčíme do stran, tím se zemina i s rostlinou nadzvedne. Zkusíme zatáhnout za rostlinu - nejde-li vytáhnout, postup opakujeme, ale bodce zapíchneme blíž rostlině, tak dlouho, dokud smetanku nevytáhneme celou, raději pomalu a opakovaně, než abychom ji přetrhli. Bodci můžeme i "zakvedlat", aby se zemina kolem kořenu rozvolnila.
Když rostlinu vytáhneme, stačí pak místo, kde rostla sešlápnout. Po dvou dnech není poznat, že tam bylo něco neobvyklého. Tento postup je spolehlivější, než použití prodávaných vypichovačů s výřezem ve formě "v", kdy se často kořen přeřízne nebo přetrhne a rostlina vyraší znovu. Je totiž dokázáno, že smetanka dokáže vyrašit i z kousku kořene, dlouhého  3 mm.
Je samozřejmě možné hubit smetanku chemicky, např. Roundupem. Je ale nutné použít vyšší koncentraci přípravku, 1,5 - 2% a i když smetanka zahyne, je okolí jejího výskytu popálené. Při popsaném postupu nic podobného nehrozí.
Editoval wochozsky (18.09. 2011 19:53:54)
cz
Bodce k odstranění smetanky
Bodce k odstranění smetanky
cz
Postup při odstraňování rostliny
cz
cz
Vyjmutá rostlina smetanky (Taraxacum officinalis)
Vyjmutá rostlina smetanky (Taraxacum officinalis)
jituška: I já jsem donedávna pořád dokola neustále vypichovala smetanku, jitrocele, bodláky,ale po operaci zad,jsem zvolila chemii, je to proti všem plevelům  BOFIX a jsem s tím spokojená, tráva zůstane a plevel vyhubím, jen škoda,že to hubí i sedmikrásky,mám je v trávníku moc ráda,jak kvetou,ikdyž značně znehodnocují trávník.
zviratkova: Smetanka lékařská - Taraxacum officinalis
cz
Smetanka lékařská (Taraxacum officinalis)
cz
cz
cz
cz
cz
cz
cz