Garten.cz (Zahrada-cs.com): Vybírám rostlinky na zahrádku a potřebuji poradit. Máme na zahradě vzrostlý stříbrný smrk, chtěla bych pod něj něco zasadit, ráda bych něco půdopokryvného a zároveň kvetoucího. Ale nevím co, je tam sucho, ani tráva neroste, sluníčko ano, na jižní straně. Prosím, poraďte. Děkuji. JŠ

Dotaz z internetové poradny Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
Jakub Krulich: Dobrý den, pokusím se doporučit,ale počítejte s tím,že alespoň po výsadbě sazenic bude nutná zálivka,než rostliny zakoření. Mezi velmi odolné patří např. známá Bergenia cordifolia - bergénie(růžovo-červ.květy III-IV). Odolná je také Vinca minor - barvínek(většinou modré květy,IV.-V.)Barvínek má také několik odrůd s panašovanými(žluto-zelenými) listy,které působí velmi dekorativně i mimo období květu. Pokud máte zahradu v oblasti s mírnější zimou,tak byste mohla použít málo známou Ceratostigma plumbaginoides,která tvoří koberec 20 cm vysoký,vykvétá modrými květy(IX.-X.)a listy se koncem léta vybarvují do červena. Z nekvetoucích lze samozřejmě doporučit velmi odolný břečťan - Hedera. Půdopokryvných trvalek vhodných jako podrost je více,ale většinou vyžadují alespoň trochu vlhčí půdu. Pokud je zemina dle Vašeho popisu extrémně suchá,tak to výběr značně zužuje. Snad jsem alespoň trochu pomohl. Zdraví Jakub Krulich

Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
ivbara: My jsme  do nedavna meli pred domem velkou lipu, dala jsem tam hosty,ale nedarilo se jim, ikdyz jsem hodne zalivala a hnojila, lípa stacila vse spotrebovat. Nyní  bylo nutno strom bohuzel porazit, tak budu mit opacny problém,  predzahradka je orientovana na  zapad,nicim neni stinena a je  na naves, tak potrebuji dekorativní květiny. Růže nechci, ty mame  pred domem na zahonech, uvazovala jsem o tom malickou predzahradku  udelat jako rovnou skalku, male kamínky, velke kameny a mezi to nejaky ker,ale  byla bych take  moc rada za radu. Předzahrádka je asi 3 metry siroká  a 4,5 metry  dlouha,oplocena kovovym plutkem.