Marie Fárová: Brambořík - Cyclamen
Každoročně dostávám jeden nebo dva bramboříky. Po odkvětu - většinou v dubnu - je nechám zaschnout a pak je dávám na zahradu pod kůlnu. Koncem léta je začnu pomaličku zalévat, přesadím a jdou do bytu. Z šesti bramboříků, které jsem měla mezi okny, byly dva nové, ostatní byly loňské nebo starší. Další dva letněné bramboříky se mi nepodařílo přivést ke květu, mají jenom listy a ještě málo.
cz
Brambořík (Cyclamen persicum)
cz
cz
cz
cz
cz
cz
cz
cz
cz
cz
cz
cz
cz
cz
Bramboříky (Cyclamen persicum)
Bramboříky (Cyclamen persicum)
Vendakv: No tak to je nádhera,mě se tyto kytičky taky moc líbí,ale jeden mi kdysi dávno hned po odkvětu uhynul a od té doby jsem nějak nenašla odvahu ke koupi.Nevíte třeba o nějaké zásadní chybě co lidé při pěstování dělají,co bramboříkům rozhodně nesvědčí?!
Marie Fárová: Vendo, rozhodně nechtějí být v teplu, zalévám je do misky, ale opatrně. Za pár měsíců měníme okna a tak nevím, kde bramboříky skončí, na parapetu ve vyhřáté kuchyni se jim líbit nebude. Loni jsem jej mamince koupila k narozeninám v prosinci, kvetl až do května a od podzimu kvete nepřetržitě. Dost často ho nezaleje, ale snáší to líp než přemokření a je také mezi okny.
Loňské bramboříky jsem bohužel nezachránila, mezi okny mi jednu noc při strmém poklesu teploty zmrzly.
Editoval Marie Fárová (09.01. 2012 11:24:03)
Vendakv: Maruško,tak to u nás to asi bude tím teplem,podobnou zkušenost mám s vánočním kaktusem,mám ho ve špajzu a moc mě mrzí,že jeho kvetení nikoho moc nepotěší,jenže už mám vyzkošeno,že doma se mu prostě nedaří.Ve špajzu ho občas zapomenu polít a má tam opravdu chladno,ani okno u kterého stojí pořádně netěsní...ale stejně mě vždycky potěší jak je doslova obkveten.
Po vaší radě si ještě brambořík koupím a uvidíme :-)
Marvella: Dobrý den, též pěstuji bramboříky mezi okny, kde se jim krásně daří. Přes léto je zasadím do záhonu a koncem září či během října opět zasadím do květináče a umístím mezi okno.Jak píše paní Marie, pozor na přemokření. Marcela
cz
Další informace v článcích o rostlinách
Cyclamen coum - brambořík Cyclamen coum - brambořík
Jarní brambořík Cyclamen coum je první jarní kytičkou - vykvétá ještě před sněženkami. Letos bramboříky vykvetli kolem 20 ledna. V zemi má brambořík plochou hlízu -brambor, z které v říjnu vyrůstají ozdobné ledvinovité listy. Listy zůstávají přes zimu …
Cyclamen persicum - brambořík perský Cyclamen - brambořík
Čeleď: Primulaceae - prvosenkovité Jméno: Pojmenování bylo odvozeno z řeckého slova kyklos (kotouč) upomínajícího na oválný tvar hlízy …
Computer Press, a.s. | 20.06. 2008
Cyclamen - brambořík Cyclamen - brambořík
Díky elegantnímu a neobvyklému tvaru květů patří brambořík k tradičně oblíbeným hrnkovým rostlinám. Navíc některé druhy bramboříků kvetou nepřetržitě od října do března, tedy v době, kdy jiné rostliny již dávno své kvetení ukončily …
Rebo Productions CZ | 05.11. 2009
Cyclamen - brambořík (PROVOBIS) Cyclamen - brambořík
Víte, že brambořík patří mezi dvacet nejpěstovanějších pokojových květin? Může za to nejen bohatá paleta barev květů, ale i kvetení v době, kdy je jakákoli kvetoucí ozdoba bytu vítána. V zahradnických centrech nabízejí bramboříky průběžně od konce podzimu …
PRO VOBIS, s.r.o. | 05.01. 2011
Cyclamen - brambořík Cyclamen - brambořík
Nastává čas bramboříků Ačkoli jejich květy vypadají exoticky křehce, jsou bramboříky (Cyclamen) neuvěřitelně odolné rostliny. A to se týká jak pokojových, tak venkovních druhů. Ani první sníh jim nevadí v dalším kvetení …