Marie Fárová: Právě jsem si přečetla zde na Garten článek o této vodní rostlině, proto jsem mohla pojmenovat fotku, kterou jsem pořídila před pár dny v pražské zoo.

Text k rostlině: Šmel okoličnatý (Butomus umbellatus L.) je druh jednoděložných rostlin z čeledi šmelovité (Butomaceae ).

Jedná se o vytrvalou bahennívodní rostlinu s oddenky, dorůstá výšky cca 50-140 cm. Je to jednodomá rostlina s oboupohlavnými květy. Listy jsou nahloučeny na bázi, jsou jednoduché, přisedlé až trochu řapíkaté, střídavé, uspořádané dvouřadě, jsou až 150 cm dlouhé a 1 cm široké. Čepele listů jsou celistvé, čárkovité, dole žlábkovité a slabě trojhranné, žilnatina je souběžná. Květy jsou v květenstvích, jedná se o zdánlivý okolík, ve skutečnosti se však jedná o stažené vrcholičnaté květenství zvané šroubel, květenství je podepřeno 3 listeny. Květy jsou pravidelné, cyklické, na reletivně dlouhých stopkách. ....
Citace z http://cs.wikipedia.org/wiki/Šmel_okoličnatý
cz
Šmel okoličnatý (Butomus umbellatus)
cz
Šmel okoličnatý (Butomus umbellatus) - květ
Šmel okoličnatý (Butomus umbellatus) - květ
YOS: Paní Marie, možná ani netušíte jak vzácná je tato rostlina. Ve volné přírodě je ohrožená, proto je chráněná C3. Má jedlé kořeny. Pěstováním na zahrádce pomáháme přírodě. Za Vaše fotografie jsem Vám velmi vděčná. Já jsem se s ní ještě nesetkala. Děkuji wink wink wink. V holandštině jí říkajé labutí květ, hezký, že?

Všechno jde tak, jak má jít.
Jan Kolman: Šmel okoličnatý - Butomus umbellatus, čeleď šmelovité - Butomaceae, je jediným druhem v celé čeledi. Je to vytrvalá jednoděložná rostlina, vysoká 50 - 140 cm. Z oddenku vyrůstají úzké, trojhranné trávovité listy, květy od června do září jsou v květenství podobném okolíku, zvaném šroubel. Jsou jakoby  trojčetné, složené ze 3 větších, zaokrouhlených, růžových okvětních lístků a 3 vnějších, kratších a špičatějších, méně zbarvených.
  Je to jedna z nejkrásnějších vodních rostlin, naprosto odolná vůči vymrzání. Hodí se do větších vodních nádrží, stačí jí výška vody 10 cm, může být i hlouběji, nejvýše ale 50 cm. Množí se a semenem, ihned po dozrání semen
Editoval wochozsky (15.01. 2012 20:18:20)
cz
cz
Šmel okoličnatý - detail květu (Butomus umbellatus)
Šmel okoličnatý - detail květu (Butomus umbellatus)
Jan Kolman: Šmel okoličnatý - Butomus umbellatus, čeleď šmelovité - Butomaceae. Je to monotypický druh ( jediný druh celého rodu ), rozšířený v Evropě a v Asii.
Je to vytrvalá rostlina, vysoká 60 - 100 cm, se vzpřímenými, úzkými, trojhrannými trávovitými listy. Starší rostliny vytvářejí podzemní hlízu. Květy jsou nápadné, růžové, v nepravých okolících na dlouhých lodyhách. Kvete od června do září. Roste u nás podél břehů stojatých nebo mírně tekoucích vod - je tedy vhodný pro okrasné vodní nádrže pro hloubku od 10 do 50 cm.
  Je to jedna z nejkrásnějších a nejvděčnějších vodních rostlin - je mrazuvzdorný a ve vhodných podmínkách naprosto nenáročný. Množí se dělením starších rostlin nebo výsevem semen ihned po dozrání.
cz
Ing. Miloš Krump: Šmel okoličnatý - Butomus umbellatus
Šmel okoličnatý je asi 150 cm vysoká vodní rostlina z čeledi Butomaceae, která běžně roste na okraji vod se svými dlouhými svinutými, přízemními, zpočátku bronzově nachovými, později tmavě zelenými listy s pochvatou trojúhelníkovitou bází. Koncem léta se objevují značně vysoko nad vodou rozkladité okolíky s mnoha hluboce miskovitými, vonnými růžovými květy. Butomus umbellatus má svůj původ v oblastech Eurasie.

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
cz
Další informace v článcích o rostlinách
Butomus umbellatus - šmel okoličnatý (PROVOBIS) Butomus umbellatus - šmel okoličnatý
Mělčiny stojatých i tekoucích vod jsou ideálním stanovištěm pro šmel (Butomus umbellatus), původní přírodní druh, který se pro filigránní stavbu svého květenství stále častěji usidluje v blízkosti zahradních vodních prvků …
PRO VOBIS, s.r.o. | 29.06. 2011