Ing. Miloš Krump: Národní park Bako
Národní park Bako je chráněná oblast v Malajsii. Nachází se na ostrově Borneo, ve státě Sarawa, asi 37 km severovýchodně od města Kuching . Národní park Bako je nejstarším národním parkem v státě Sarawa. Byl založen v roce 1957 a má rozlohu 27,27 km2.
Národní park Bako je známý především ojedinělým výskytem tzv. nosatých opic (Kahau nosatý), které žiji pouze na ostrově Borneo. Rostou zde i masožravé rostlinyláčkovky.
Rod Nepenthes (láčkovka) obsahuje asi 120 botanických druhů. Jsou to rostliny převážně liánovitého vzrůstu. Největší počet druhů lze nalézt na Borneu a Sumatře, kde se vyskytuje nejvíce endemických druhů. Většinou rostou v lehké lesní půdě, ale také mohou růst jako epifory na stromech. Láčkovky jsou považovány za nekorunované královny masožravých rostlin.

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
cz
Kahau nosatý (Nasalis larvatus)
cz
cz
Láčkovka (Nepenthes)
Láčkovka (Nepenthes)
cz
Láčkovka (Nepenthes)
Láčkovka (Nepenthes)
cz
Láčkovka (Nepenthes)
Láčkovka (Nepenthes)
cz
Láčkovka (Nepenthes)
Láčkovka (Nepenthes)
cz
Láčkovka (Nepenthes)
Láčkovka (Nepenthes)
cz
Láčkovka (Nepenthes)
Láčkovka (Nepenthes)
cz
Národní park Bako
Národní park Bako
cz
Národní park Bako
Národní park Bako
cz
Národní park Bako
Národní park Bako
cz
Národní park Bako
Národní park Bako
cz
Národní park Bako
Národní park Bako
cz
Národní park Bako
Národní park Bako
cz
Národní park Bako
Národní park Bako
cz
Národní park Bako
Národní park Bako
cz
Národní park Bako
Národní park Bako
cz
Národní park Bako
Národní park Bako
Eva N E: Dobrý večer.Není to ten strom,co jsem myslela,takže jsem to odstranila.Ty plody drží na větvích jinak.

Krásné fotografie.Koukám,odkud všude jsou Vaše příspěvky.Jen tak pro zajimavost,mohl byste mi říct,kde všude jste byl?
Editoval Eva N E (12.01. 2012 16:26:49)