bala: Molice skleníková - Trialeurodes vapporariorum
Molice se vyskytují při přemokření substrátu...zkuste fuchsie nechat na čas vyschnout..... já je měla a stačilo jen fuchsii osprchovat...
Pokud není napadení molicemi rozsáhlé, lze vystačit důkladným proschnutím pěstebního substrátu a nasazením žlutých lepových desek.
Se silnější populací molic si poradí zředěný mýdlový roztok (mýdlo je biopesticid, má insekticidní účinky), které jim zabrání v létání a v kladení nových vajíček. Aplikaci je třeba zopakovat několikrát, vždy po týdnu. Mezi silnější přípravky patří Permethrin a Biffen, které jsou oba bezpečné na rostliny určené ke konzumaci. Mezi další přípravky patří Mospilan, Nylar, Neudosan nebo Talstar. Bohužel jsou však Molice vůči mnoha insekticidům odolné a proto nemusí některé přípravky fungovat vůbec. Ideální je proto biologická ochrana.
Přírodním predátorem molic je vosička Encarsia Formosa, která do larev klade vajíčka. Vosičky se vyvíjí v těle larev, která asi po 10 dnech umírá. Dalším predátorem je brouk Delphastus Pusillus, který se larvami molic živí. Při silném zamoření je vhodné oba predátory kombinovat.
houba: Z molice jsem letos nešťastná. Mospilan nepomohl, zkusila jsem Karate, ale ono těm potvůrkám nevadí snad nic. Mám je snad na všem. Jak ve skleníku,tak venku na vějířovkách ,durmanu a dalších rostlinách. Nevím si s nima rady. Zkoušela jsem je opláchnout i proudem z hadice, ale zase jsou tam. Mám strach z toho,že až na zimu přenesu rostliny domů,bude to katastrofa. I lepové desky ve skleníku jsou obalené a to jsem je tam dávala hned, když jsem zjistila,že tam poletují. Nikdy jsem molici na ničem neměla a letos je to katastrofa.