Gita: Ráda bych vás poprosila o sdělení vašich zkušeností s pěstováním rakytníku. Zejména by mě zajímalo, v jaké maximální vzdálenosti mohou být samičí rostliny od rostliny samčí, a zda potřebuje rakytník nějakou zvláštní péči - zastříhávání, hnojení.....
Budu moc vděčná i za recepty z plodu rakytníku, kterých už se snad letos dočkáme.
Děkuji předem.
Leknínová: Při koupení rakytníku jsem zjistila, že je zlomena samičí rostlina na dvě poloviny až ke kořenům. Bylo mi jí líto a tak jsem experimentovala - známý nám přinesl kravinec, kousek jsem rozmíchala s trochou vody a jílovitou půdou, poškozenou rostlinu jsem natřela a omotala kouskem obinadla. Rakytník pěkně roste a už nyní má mnoho pupenů. Takto jsem ošetřovala i prasklou kůru broskvoní a meruňky.
janko39: Zdravím všechny.Začnu prvním dotazem - podle "chytré"knihy Viléma Waltra "Rozmnožování okrasných stromů a keřů" (z níž často cituji) mají být samičí a samčí rostliny "pohromadě v poměru 6:1".Protože je to rostlina opylovaná větrem,je asi nejlepší,aby samčí rostliny byly vysazeny tak,aby převládající proud vzduchu( u nás západní)šel od samčích k samičím.

Chci upozornit na dvě dost závažné vlastnosti :
1. Rakytník v příznivých půdách(roste v každé,ale prý(V.W.-má nejraději vápenité)vyhání spoustu výmladků,takže se může stát obtížným plevelem.
2.Zralost plodů je nutno hlídat a sklízet raději tvrdší plody - přezrálé se při sklizni rozmačkávají.Také ještě na keři rychle kvasí a pak nechutně páchnou.Sklizeň ale v  každém případě je obtížná záležitost pro velké množství trnů a naví je nutné pracně oddělovat plody od listí.
Radek.40: Rakytník je více méně plevel po čase se rozroste tak ,že ja problém ho udržet v rozumném stavu a velikosti. Nedoporučuji sázet moc blízko plotu neb ho časem podroste a zničí.sadsad
Jakub Krulich: Dobrý den,
označení rostlin jmenovkou u prodejce je základ, doporučuji tedy sazenice zakoupit pouze tam, kde tomu tak je.
Samozřejmě nejjistější je určení v době květu nebo plodu. Mimo tuto dobu, se lze přibližně orientovat podle pupenů(zejména v zimním období), kdy pupeny opylovače bývají oproti samičí rostlině 2-3x větší, kulatější. Za vegetace je rozdíl v pupenech menší, ale nepatrně se liší listy. Opylovač má listy o něco málo širší, větší, ale rozdíl je nejlépe viditelný, pokud si porovnáte list obou pohlaví vedle sebe. Velikost a barva listů může být také ovlivněna odrůdou, nebo stanovištěm na kterém rakytník roste, takže zde se opravdu jedná o velmi malé rozdíly a určení také není úplně na 100%.

S pozdravem        Jakub Krulich

Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
Tao-shop-cs.com - TČM internetový obchod
bala: Přiznám se, že jsem se nikde nedočetla kdy po vysazení plodí, ale známá jej má asi 10 let a teprve vloni jí začal plodit...já jej mám již třetím rokem a ještě ani náznak plodů...letos Vám proto rozhodně plodit nebude,chcete-li jej teprve teď vysadit...přeji úspěch v pěstování...
Další informace v článcích o rostlinách
Rakytník řešetlákový - rostlina budoucnosti Rakytník řešetlákový - rostlina budoucnosti
Monotematická publikace, ve které se autoři věnují unikátní a neprávem přehlížené rostlině. Vždyť plody rakytníku mají například 10x větší obsah vitaminu C než pomeranč a mnoho dalších léčivých látek. Rakytník má biostimulační účinky, výrazně …
Architektura zahrady | 31.03. 2009
Hippophae rhamnoides 'Krasavice' - rakytník řešetlákový Hippophae rhamnoides 'Krasavice' - rakytník řešetlákový
Rakytník keřovitého růstu, samice, roste rozložitě do 1,5 - 2m výšky, Větévky jsou středně otrněné. Plody jsou červené a mají střední velikost, váhy asi 0, 5 g. Chutnají sladkokysele …
Hippophae rhamnoides - rakytník řešetlákový Hippophae rhamnoides - rakytník řešetlákový
Tento opadavý trnitý vzdušný a řídký keř nese jednoduché, úzké, šedozeleně chlupaté a stříbřitě lesklé listy. Dorůstá výšky okolo 3 - 4 metrů a vytváří plazivé kořenové výmladky; květy jsou dvoudomé, nenápadné zelenavé, ale je velmi ceněn pro své …
HomeDeco SMP a.s. | 20.09. 2007