arakad: Pro toho, kdo má alespoň trošku místa na zahradě, vřele doporučuji postavit pergolu nebo nějaký altánek.od jara do podzimu se u nás využívá každá víkend.K posezení nebo grilování je ideální.wink
sarkasch: My jsme loni na podzim  plánovali jen pergolu,ale  přes zimu jsme  došli k závěru, že by byl problém s nábytkem, když  je nepříznivé počasí, tak jsme  ji nechali  přikrýt šindelem, je to velice pekné a praktické,také vřele doporučuji.Vevnitř máme   zatím jasanové špalky.Loni  jsem tam měla jen popínavé letničky,ale   uz se rozrůstají trvalé ,plamínek, wistarie a trubače.
jajiti: Uvažujeme, jakým způsobem zastínit terasu - jestli pergolou, nebo nějakým jiným způsobem.  Bojím se, aby nám to nezastínilo příliš obývací pokoj - máme na terasu francouzské dveře....
Horáková: Pergoly přímo u domu bývají někdy opravdu problém. Jednak jde o již zmiňované zastínění v podobě pevného zatřešení, jednak jejich montáž přímo na dům vyžaduje smířit se často s tím, že se bude do nové omítky vrtat a šroubovat.
Pokud nevyžadujete pevnou střechu, která zabrání dešti, volte klasickou pergolu, kde stropní ráhna světlo příliš neuberou, ale vytvoří jen malý stín. Řešením jsou pak rákosové rohože, které lze snadno odendavat. Chcete-li se bránit dešti, nechte si položit na střešní konstrukci pergoly průhledné makrolonové či ondexové desky, které světlo  bez problémů propustí. Jde o odolnou umělou hmotu.

Vlaďka Horáková
Horáková: Záleží na tom jestli je pergola zastřešená či nikoliv.
Do zastřešené pergoly se nebojte dát dřevěnou podlahu. Doporučuji trvdé, exotické dřevo ( bangkirai, massaranduba, ipe). To je dostatečně odolné, nehnije, jen velmi rychle mění barvu a je třeba jej pravidelně 1-2x ročně natírat olejem. Dřěvo dobře ladí k celé stavbě a je na chůzi velmi příjemné. Pokud je pergola bez střechy je zámková dlažba nebo kámen nejvhodnější. Voda ani slunce povrch neponičí a údržba je prakticky nulová.
V. Horáková
vypravec: My máme   zastřešenou pergolu,ale protože  je  pergola vlastně  součást dvora,tak plynule přechází  položená zámková dlažba   i tam. Záleží na okolním terénu a   také na tom, jetsli je  nebo není zastřešení, údržba  dřevěné podlahy bez zastřešení je   obtížná.
ivoking: Zkuste http://www.ivoking.wz.cz/pergoly.htm. Moc pěkná pergola včetně vybavení. Ne jen truhlářské a tesařské práce, ale kompletní dodávka včetně třeba i podlahy a grilu (kovářské práce) apod. V podstatě se jedná o něco jako letní kuchyň včetně vody, dřezu, grilu,... Dokonce vybaveno projekčním plátnem, projektorem, DVD, audio,... Prostě ideální místo na oslavy s přáteli a rodinou smile. Pro vaše info tato realizace je cca 50m2.
cz
Pergola vevnitř
Pergola vevnitř
cz
Pergola zvenku
Pergola zvenku
janko39: Do nezastřešené pergoly je nejvhodnější podlaha z kamenných desek, nebo keramických dlaždic se zrnitým povrchem, přičemž je vhodné, aby navazující cesty byly vydlážděny stejným nebo podobným  materiálem.
  Pokud uvažujete o zámkové dlažbě, je vhodné získat reference na výrobce a prohlédnout si některé plochy, vydlážděné dlaždicemi od zvoleného výrobce, nebo prodejce - ne všechny dlaždice na zámkovou dlažbu jsou dostatečně trvanlivé. V našem městě se chodníky se zámkovou dlažbou po několika zimách rozpadají - samozřejmě spoluúčinkuje sůl, ale vy možná budete někdy muset posolit též.
jituška: I já se pustila do stavění pergoly, něco málo jsme se synem 16let přečetli a začali jsme budovat.....Opravujeme již 2 rokem koupený starý baráček,tak nezbývájí korunky. Na stropě jsem našla staré, ale vcelku v dobrém stavu rahna, tak jsem začala měřit a řezat,ale postavit pergolu, jsem si už netroufla,tak pomohl manžel. Natřela jsem ji ,ale ještě není zcela dodělaná, malé detaily a beton pod stůl. Mimochodem stůl je starý, natřený a lavičky jsem udělala z prken, jako provizorně zatím postačí....smile
Další informace v článcích o rostlinách
Pergola (VLADEKO) Pergola
Období zimy je nepříhodnějším časem, kdy začít plánovat pergolu do zahrady. Vzhledem k tomu, že na zahradě nebují zeleň a všechny předměty jsou uklizeny je možné objektivně prohlédnout prostor a rozhodnout se, kam by se pergola bez problémů vešla. Už při …
Vladeko spol. s r.o. | 17.01. 2008
Pergoly - co je pergola Pergoly - co je pergola
Pergola (z lat. pergula, pergere = krýti) je prvek zahradní architektury lehké konstrukce, většinou porostlé popínavými rostlinami vytvářejícími perforovaný přírodní strop a stěny, které slouží k předělení části zahrady nebo k vytvoření zákoutí pro odpočinek …
Pergola – nezbytná součást každého domu (VETAS) Pergola – nezbytná součást každého domu
Pergola porostlá kouzelným břečťanem je ideálním útočištěm ve dnech, kdy je takříkajíc „vedro k padnutí“. A zastřešená pergola vám poskytne maximální komfort i při nevlídném, deštivém počasí …