Ing. Miloš Krump: Fíkus benjamín (Ficus benjamina)
Fíkus patří do čeledi Moraceae. Anglicky nazývaný smuteční nebo také plačící fíkus. Při běžném jeho pěstování v bytech může dosahovat velikosti až 5m. Listy má jasně zelené, dlouhé až 8 cm. Je velice odolný vůči suchému vzduchu, neboť má kožovité a voskované listy.
Nejvhodnější teploty pro úspěšné pěstování jsou v letním období 20 až 25°C, v zimě stačí teplota okolo 17°C. Roste v obyčejné zeminy určené pro pokojové rostliny. Nepotřebuje pravidelné přesazování, stačí když se každý rok vymění svrchní vrstva půdy. Rostlina lze množit pomocí řízků a to nejlépe na jaře.

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
cz
Ficus (Ficus benjamina)
Ficus (Ficus benjamina)
cz
Fíkus benjamín (Ficus benjamina)
Fíkus benjamín (Ficus benjamina)
Zahrádkářka: Dobrý den,
chtěla bych se zeptat. Poněvadž nemám velké zkušenosti s pěstováním fikusu. Dostala jsem před měsícem strom vysoký asi 170cm starý 20 let a po necelém měsíci začal krabatit lístky, ztratil objemnou korunu - ne opadáváním, ale tak nějak šel do sebe. A trochu se naklání na stranu. Dala jsem stromeček do rohu, je sice v blízkosti vafek, ale není v přímém kontaktu s nimi. Na podestýlce jsem si všimla i takové zvláštní plísně. Chtěla bych se zeptat, co mám udělat pro to, aby zase získal korunu a dařilo se mu u mě dobře. Předem děkuji za odpověď.
YOS: Škoda, že nemáte fotografii. Taky jsem dostala fíkus, který úplně odešel vinou průvanu, moc tepla a moc vody. V době odpočinku - říjen až únor je u fíkusu látková výměna téměř na bodu brazu. Znamená to, že neumí zpracovat vodu a hnojivo. V této době opravdu velice málo zalévat, jen tak, aby úplně nezaschl. Lépe je občasné rosení listů. V době odpočinku taky nesnese velké teplo půdy. Vyhovuje mu teplota 15 - 18°C. Nikdy pod 12°C. Nemá rád přemísťování, protože se listy otáčí ke světlu a zřejmě má choulostivé řapíky, které tu zátěž otáčení listů nevydrží. Řapík se poškodí a listem nemůže dobře proudit bílá tekutina - 'jeho kev'. Plíseň naznačuje moc vlhkosti. Já bych odstranila horní vrstvu hlíny, doplnila novou. Aby byla zemina dobře propustná, píchla bych do díry na  spodu květináče starou tužku, aby se uvolnil výtok a kořeny dostaly vzduch. Napadlo mne ještě, že jak se přemístí starý člověk (to platí i pro rostlinky) má problémy než si zvykne.

Všechno jde tak, jak má jít.