Ing. Miloš Krump: Mučenka (Passiflora caerulea)
Mučenka roste ve velmi teplých a tropických oblastech od Mexika až po Brazílii. Mučenka náleží do čeledi Passifloraceae. Jméno této rostlině dali misionáři, kteří ji počátkem 18. století objevily v tropické části Jižní Ameriky. Domnívaly se, že tato rostlina zobrazuje ukřižování. 
Všechny mučenky mají popínavé výhonky, které mohou dosáhnout téměř neomezené délky. Rostlina kvete od května do září, její květy však voní jen slabě. Během období růstu a kvetení rostlina vyžaduje pravidelnou zálivku. Přílišné hnojení vede k nadměrnému růstu listů a malé tvorbě květů. Mučenky se přesazují jednou za čas. Pro přesazovaní je nejideálnější těžká půda obohacená o vápník. V této zemině rostliny dlouho a bohatě kvetou. Rostlina se dobře množí vrcholovými řízky.

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
cz
Mučenka (Passiflora caerulea)
Mučenka (Passiflora caerulea)
cz
Mučenka - plod (Passiflora caerulea)
Mučenka - plod (Passiflora caerulea)
cz
Mučenka modrá (Passiflora caerulea)
Mučenka modrá (Passiflora caerulea)
Další informace v článcích o rostlinách
Passiflora 'Lady Margaret' - mučenka  (TIP ZC CS) Passiflora - mučenka
Tuto popínavou rostlinu zná asi každý. Pochází z tropických oblastí, proto má ráda velmi světlé, vzdušné stanoviště, v létě i venkovní, kde ale teplota přes zimu nesmí klesnout pod 8 oC. Tvorbu květů podporuje občasný zpětný řez a samozřejmě dobré zásobování …
Zahradní centra CS | 29.09. 2010