Ing. Miloš Krump: Avokádo - Persea americana
Existuje asi 135 druhů avokáda, které rostou v tropech, nejčastěji ale v Severní a Jižní Americe, kde tyto rostliny dorůstají výšky až 20 m. Ze všech plodů má avokádo nejvyšší podíl oleje, který se využívá v kosmetickém průmyslu
Koruny avokáda jsou po celý rok zelené, listy jsou hladké a oválné.  Květy jsou žlutozelené a omamně voní. Plody zrají v různou vegetační dobu a mají různý tvar, velikost a barvu. Nejznámější je tvar hruškovitý, jejichž vnější slupka je tmavozelená.
Při běžném pěstování v bytech dorůstá výšky 1 m. Avokádo vyžaduje vysokou vzdušnou vlhkost a přímé slunce. V zimních měsících by měla být teplota okolo 12°C.  Zálivku vyžaduje bohatou, zejména v letním období. V zimním období pak zálivku nižší, tak aby neopadávaly listy. Rostlinu lze snadno množit a to pomocí pecky, ale pozor pecka se musí co nejdříve zasadit, protože si dlouho neuchovává svou klíčivost.

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
YOS: Koupila jsem si jedno tvrdé avokádo. Po 3 dnech pěkně změklo a já ho s chutí snědla jen tak samotný (100g dužiny má 1080 kJ=258kcal). Pecku jsem opláchla a zaujalo mne typické žilkování pro srdce. Toto ovoce je totiž vynikající pro lidi se srdečními problémy. Dále je avokádo úžasný zdroj vitamínu D, který v těle pomáhá vstřebávat vápník. Pecka je hnědá - vidím v tom opálení - vit.D a mezi hnědou je i trochu bílé - vápník. Tady máme důkaz jak je příroda chytrá a jedinečná.
Editoval YOS (23.09. 2012 12:37:55)

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Avokádová pecka (Persea americana)
Avokádová pecka (Persea americana)
cz
Avokádový plod s peckou (Persea americana)
Avokádový plod s peckou (Persea americana)
cz
Hruškovec přelahodný, avokádo (Persea americana)
Hruškovec přelahodný, avokádo (Persea americana)
Eva N E: Tak to už Vám asi shnila , nebo uschla. Mě začala růst tak za 2 měsíce. Během 4 měsíců rostlina vyrostla asi 30 cm a pak přes léto když jsem tu nebyla uschla. Schválně zkusím zasadit jinou pecku a budu sldovat , za jak dlouho vyklíčí. Bude to asi dýl trvat, protože nás čeká zima,ale myslím , že ta Vaše by rozhodně už měla růst. Dá se pěstovat i jako hydroponie. Já to nezkoušela, ale viděla jsem to tu v televizi. Pecka se dá špičkou nahoru , do spodní poloviny se napíchnou 3 párátka jako nožičky, trochu do šířky,do sklenice se dá voda a ta pecka, aby byla jen trošku ponořená. Tak 1 nebo půl cm. Drží ji ty nožičky. Pak by měla pustit kořínky a budˇnechat dál ve sklenici , nebo zasadit.Tak to asponˇ povídali.
Když ji chcete popohnat , můžete tu pecku naříznout.Nebo napilovat. Ale nesmíte poškodit jádro. To se dělé i s datlema, mangem a delonixem.
Editoval Eva N E (26.09. 2012 14:31:39)
Další informace v článcích o rostlinách
Persea americana - hruškovec přelahodný, avokádo Persea americana - hruškovec přelahodný, avokádo
Čeleď: vavřínovité (Lauraceae). Plod hruškovitého tvaru se konzumuje, až je jeho konzistence měkká. Avokádo neřadíme mezi ovoce – v zemích, kde se pěstuje, je zařazeno mezi hlavní zdroje výživy pro velmi vysoký obsah živin a vysoký obsah tuku. Avokádo konzumujeme …
Tropic Hukvaldy | 07.03. 2009
Persea americana - avokádo Persea americana - avokádo
Avokádo z pecky Máte-li plod avokáda (Persea americana), snadno si doma vypěstujete rostlinu. Nejdřív vyloupněte zevnitř rozkrojeného plodu velkou pecku. Do ní pak zapíchněte špičky tří parátek; měly by být několik milimetrů hluboko. Párátka by měla být v …