vanuatuj: Dobrý den. Mám doma asi 4 roky juku. Zhruba před rokem se na ní začaly dělat hnědé, jakoby zasychající fleky. Jsou všude- na špičkách, po okrajích, uprostřed listu. Dále se na listech tvoří lepkavý film a kořeny listů jsou svraštělé. Četla jsem mnoho debat a vyčetla jsem, že by mimo jiné mohlo jít o červce, ale nevidím žádné broučky. Rostlině se jinak celkem daří neustále přibývají nové listy a nijak neodchází, jenom není hezká a mám strach, že když nic nepodniknu tak postupně uhyne. Poraďte prosím. Děkuji
cz
Juka (Yucca)
Juka (Yucca)
cz
Juka - hnědé fleky a svraštělé kořeny listů juky (Yucca)
Juka - hnědé fleky a svraštělé kořeny listů juky (Yucca)
cz
Juka - hnědé fleky na listech juky (Yucca)
cz
cz
Juka - lepkavý povlak na listech juky (Yucca)
Juka - lepkavý povlak na listech juky (Yucca)
cz
Juka - lepkavý povlak na okně vedle juky (Yucca)
Juka - lepkavý povlak na okně vedle juky (Yucca)
Marvella: Dobrý den, na základě Vašeho popisu neurčím o co se přesně jedná, ale příznaky, které popisujete bych typovala na přelití, kdy kořeny hnijí a rostlina nemůže dýchat. Rozhodně bych doporučovala rostlinu přes zimu zalévat co nejméně a raději ji přezimovat co nejdále od topení. Marcela
bresticova: Lepkavý povlak na listoch ukazuje na škodcu. Treba rastlinu dobre prezrieť, či v pazuchách listov sa nenájdu pavučinky, alebo na rube listov biele vatovité chumáčiky. Lepkavý povlak treba odstrániť (umyť).
Další informace v článcích o rostlinách
Yucca rostrata - juka rostrata Juka - řez rostlin
Juka, která krášlí dům i zahradu, má mnoho tváří. Zatímco juka vláknitá (Yucca filamentosa) roste v trvalkových záhonech, jiné juce (Yucca elephantiphes) se daří v obytných místnostech a exkluzivním druhům, k nimž patří Yucca rostrata, v zimních zahradách …
Yucca flaccida 'Golden Sword' - juka vláknitá Yucca flaccida 'Golden Sword' - juka vláknitá
Juka je krásná rostlina pocházející z teplých a nikoli pouze suchých oblastí jižní části USA. Botanicky se řadí ke stálezeleným keřům, přestože spíše připomíná travinu nebo sukulentní rostlinu …
Yucca filamentosa 'Bright edge' - juka vláknitá Yucca filamentosa 'Bright edge' - juka vláknitá
Juka je krásná rostlina pocházející z teplých a nikoli pouze suchých oblastí jižní části USA. Botanicky se řadí ke stálezeleným keřům, přestože spíše připomíná travinu nebo sukulentní rostlinu …
Yucca filamentosa - juka vláknitá Yucca filamentosa - juka vláknitá
Atraktivní exot z jižních oblastí Severní Ameriky. Vzrůst: Tuhé, mečovité šedozelené listy jsou sestaveny v mohutnou růžici a časem vytvoří trs těchto růžic. Květy: Velké, bílé, zvonkovité v dlouhých latách na větvených stvolech; vonné …
Yucca filamentosa - juka vláknitá Yucca filamentosa - juka vláknitá
Juky jsou v českých a slovenských zahradách známé rostliny. Tak známé a rozšířené i v poněkud zanedbaných koutech, že mám pocit, že někdo před mnoha lety přivezl hromadu sazenic na Zemi živitelku (tehdejší Mekka nadšených pěstitelů a sběratelů zajímavostí) …
Yucca elephantipes 'Jewel' - juka Yucca elephantipes 'Jewel' - juka
Nenucenost, s jakou zašpičatělé, mečovité listy volně visí, vypovídá o povaze celé rostliny. Yucca je vytrvalá pokojová rostlina s mladistvým charakterem, která nevyžaduje téměř žádnou péči …
Zahradní centra CS | 17.08. 2010
Yucca rostrata - juka rostrata (SVĚT PALEM) Yucca rostrata - juka rostrata
Juky jsou krásné dekorativní solitéry vhodné do předzahrádek. Patří mezi palmové lilie, což nejsou ani palmy ani lilie. Juka rostrata je charakteristická výrazně mečovitými, znatelně namodralými a velmi pevnými listy zakončenými špičkou …
Svět palem | 20.03. 2008