Martin Váňa: Jedné se o rezavění nebo o propad? Reznou na povrchu nebo uvnitř? To uvnitř je tzv. propad tříletého jehličí a je u každého druhu thuje jinak rozsáhlý. Propad se sníží - střiháním,přihnojením (živinami),zálivkou.
Rezivění na povrchu může být od slunce po ostřihání a nebo nakonec ta plíseň.
Vitální rostlina je podstatně odolnější než skomírající, přeschlá nebo přemokřená.
Střih na jaře není tak výhodný protože ostřiháte větévky jež mají zimní zbarvení a tudíž jsou odolné mrazu ale i jarnímu slunci.Pak se může stát že vám slunce popálí to vnitřní jehličí a ty thuje s budou zas rok vzpamatovávat
magnolie: U thujek jsem měla znatelně bílý povlak na větvích hlavně uvnitř keřů.Jsou už asi 13 let staré, ale každý rok stříhané do výšky plotu.Opadávají jen uvnitř.Takže řez nechám na pozdější dobu a zkusím tu hořkou sůl. Děkuji za radu.:)
chaloupka: Dík za dobré rady. Při rozhodnutí vysadit thuje na zahrádce jsme nevěděli, že jsou tak náročné na vláhu, posuzovali jsme to podle cypřišů v Itálii.  Stříháme je na podzim, to je v pořádku. Rezavění se projevuje od kmene a když jsem se snažila thujku tohoto zbavit, tak se mi přišlo, že se rozsah zvětšil. Jaké je pro ně dobré hnojivo, existuje nějaké speciální? 
Menší thujka byla z velké prodejny, zasychala, ale ošetřená hořkou solí se vzpamatovala.
karkulkaj: dakujem za všetky rady, tento rok ideme prerábat zahradu a premýšlala som o výsadhe thuje koli živému plotu, ale pozerám že to nebude až tak nenáročný stromek. No uvidíme snad sa im bude darit u nás.
Marvella: Tak já si myslím, že thuje je opravdu nenaročna na zasazení i pěstování. Jen je potřeba v začátku zalévat a to jako každý nově zasazený stromek. V rámci rekonstrukce zahrady jsme dosazovali a dokonce i přesazovali velké thuje a všechny krásně už třetí sezonu rostou. Nebála bych se toho. Marcela
nitram135: Dobrý den, Letos mi thuje smaragd začaly rezivět. Jsou asi  2 Metry vysoké a mám jich 10ks. Mám je zasazeny teprve rok, je fakt, že se minulý rok po vysazení  povytáhly o cca 20 cm a já je zastřihl aby se roztáhly do šířky. Letos mi ale začaly jemně rezavět. Koupil jsem hořkou sůl a aplikoval je na ně podle návodu (jednu odměrku na 2,5litru vody) a toto množství jsem aplikoval na všech 10 ks thují. Je to moc nebo málo? Dostanou se z toho? Nebo co by jim mohlo chybět? Propustnost hlíny je v pohodě (při 1kbelíku vody cca 10min vsáknutí) poradíte mi? Děkuji
Martin
cz
Thuje Smaragd
Thuje Smaragd
cz
Thuje Smaragd
Thuje Smaragd
cz
Thuje Smaragd - rezivění
Thuje Smaragd - rezivění
cz
Thuje Smaragd - rezivění, detail
Thuje Smaragd - rezivění, detail
facebook: Milada Jechová naše thuje tím také trpí, ale vina je na naší straně, stačí dodat hořkou sůl (běžně k dostání v potřebách pro zahrádkáře), stav se potom zlepší, ale už vevnitř nezezelenaly ...

Dotaz nebo odpověď uživatele z Facebook.com
Jaroslav Jaša: Dobrý den,

Několikrát jsem si přečetl, že používáte všichni hořkou sůl, ale nebylo by lepší tomu předcházet?

Pokud vím, tak na Thuja occidentalis smaragd leze pouze jedna houba a ta se projevuje pouze ´odumíráním´ větviček o délce 20-30cm. Houby (plísně) nemohou za to, že Vám rostliny prořezávají zevnitř. Hořká sůl, nebo jakékoliv jiné podzimní hnojení má ten smysl, že ty rostliny lépe vyzrají, ale to že zevnitř reznou je důsledkem světla.

Jestli-že chcete aby Vám rostliny zevnitř nerezli, to je nemožné.

V našem zahradnictví a u našich zákazníků se osvědčilo pro vitalitu rostlin:

1. Dostatek hnojení - přelom března-dubna – Cererit. Přelom května-června - opakovat cererit, síran draselný a když chceme aby hodně poporostli tak močovina.
2. Střih - Už od metru růstu by se rostliny měli sestřihovat a to špičky o 10 až 15cm - Jak jsou rostliny úzce kuželovité, pomůžete jim do stran aby doopravdy plnili účel živého plotu. Jsou-li už větší, tak všechny špičky o těch 10-15cm. Jestliže rostliny už vyrostliny na vámi požadovanou velikost stříhejte je celé zvrchu a můžete začít stříhat i boky. Stříháním (zmlazováním) jsou rostliny hustější a snáze se drží jejich tvar. Hodně lidí tůje zanedbává a pak je vezmou dost do hloubky a diví se, že jim znovu obrůstají několik let.

Jaroslav Jaša
http://www.okrasne-skolky.cz

Okrasné školky Jašovi
Tao-shop-cs.com - TČM internetový obchod
YOS: Pane Jaša, děkujeme za odborné informace. Informace tohoto druhu mne moc zajímají. Když já stříhám, tak stříhám víc než 15cm, což pro túje není zřejmě dobré. Asi je lépe stříhat 2x za rok málo, než 1x za rok a hodně. Je to tak pane Jaša? Děkuji. Máme tůjí velice hodně a stříhání je pěkná zabíračka.

Všechno jde tak, jak má jít.
Ludmila Unzeitigová: YOS já si myslím, že se o ty vaše  thuje staráte dobře.
Možná pan Jaša myslel, že je někdo nestříhá vůbec a pak, jak se mu zdají hodně vysoké, udělají radikální řez a thuje jsou pak hodně olysalé a obrůstají hodně let.
Vím o čem píšu, protože ty naše dvě thuje jsme nechali hodně přerůst a teď po pro řezání budou nějaký rok obrůstat, než z nich něco obstojného bude.
A navíc sousedům ty jejich přerostlé  thuje, o které se vůbec nestarají reznou.  Mají je v řadě vedle našich, tak doufám, že něco nepřenesou na ty naše.
Editoval felis (10.11. 2012 19:35:00)
Michalka1775: Pomoc prosím!!! REZNOU nám thuje smaragd - živý plot zevnitř.Jsou cca 5 let staré cca2 metry vysoké a nyní začaly přes léto rezivět ale opravdu celý vnitřek!! Všechny najednou!! Málo vody? Hodně vody? Nedostatek soli?? Hnojíme je pravidelně hnojivem na thuje Letos v létě i dost pršelo.Co se tedy děje??? Je nutné zrezlý vnitřek obrat??Obrostou zevnitř znovu?? Moc děkuji za rady.
Další informace v článcích o rostlinách
Thuja occidentalis 'Tiny Tim' - zerav západní Thuja occidentalis 'Tiny Tim' - zerav západní
Zakrsle rostoucí, pravidelný kulovitý keřík, výška 50-60 cm. Vhodná do menších zahrad i předzahrádek a velmi vhodná donádob. Lze použít pro nízké tvarované živé ploty do výšky 0,5m …
Thuja occidentalis 'Sunkist' - zerav západní Thuja occidentalis 'Sunkist' - zerav západní
Původ: Odrůda vyšlechtěná v roce 1960, původní druh pochází z východu Severní Ameriky. Roste často v bahnitých vlhkých půdách a kolem řek, často tvoří celé lesy. Vzhled: Středně rostoucí pravidelný kuželovitý zerav, Olistění jasně žluté na jaře až …
Thuja occidentalis 'Malonyana' - zerav západní Thuja occidentalis 'Malonyana' - zerav západní
Původ: odrůda vyšlechtěná na Slovensku v Mlyňanech na počátku 20. století, původní druh pochází ze Severní Ameriky. Vzhled: úzce sloupovitá koruna, větve pravidelně roložené, zavětvené až k zemi. jehlice šupinovité, trávově zelené. Šišky jsou drobné …