YOS: Michalko - Zvenku jsou zelené? Tak by mělo být vše vpořádku. Pan Jaroslav Jaša píše: ''..zevnitř reznou je důsledkem světla. Jestli-že chcete aby Vám rostliny zevnitř nerezli, to je nemožné''.  Je to i logické. Kam nemůže světlo, tam větvičky uschnou. Pokud uschlé větvičky nemají nádech do fialova nebo nečernají, tak si nedělejte starosti. Na jaře je pěkně přihnojte a postarejte se, aby měli dostatek vláhy. Nejlépe je tůje postříkat zvrchu. Ještě mne napadlo jakou máte půdu? Problém by mohl nastat, kdyby byla půda příliš těžká a málo propustná. Taky potřebují dostatek světla.

Všechno jde tak, jak má jít.
tomio: Dobrý den všem. Vím, že zde bylo o prosychání tůjí napsáno již dost, ale přece jenom jsem nenašel přesně můj případ, proto prosím o radu.

V červnu-červenci jsem sázel asi 30 tůjí (20+10) od dvou různých pěstitelů. Tůje jsou na dvou stanovištích a mají mezi sebou cca 20metrů prostoru. Jedná se asi o pětileté stromky (výška 100 a 120cm) a při koupi byly všechny v kořenových balech a vypadaly zdravě. Půda je spíše jílovitá, těžká. Světla je celý den dostatek. Prostor mezi stromky je překryt geotext. fólií a zasypán mulčovací kůrou. Pod každou tůjí je kýbl substrátu pro jehličnany a každá dostala hnojivo ve formě pomalu se rozpouštějící tablety zasunuté do země pod geoškou.

Ještě měsíc po výsadbě vše vypadalo vpořádku, ale poté začaly tři tůje zevniř prosychat (větvičky zežloutly, zhnědly a začínají opadávat). Jelikož ostatní tůje vypadaly zdravě, a na opadávajících rostlinkách vyrazily z kmínku nové zelené přírůstky, tak jsem si říkal, že to řešit nebudu a že se ty tři nejspíš sami vzpamatují.

Před pár dny jsem ale zjistil, že pomalu a jistě začínají zenvítř prosychat i ostatní tůje (i ty, které se nacházejí na druhém stanovišti) a začínám se o své stromečky bát. Dále jsem zjistil, že na koncích zelených větviček skoro všude došlo ke zčernání a vytvořili se zde jakési "černé pupence" - viz fotky.

aktualizace "ty černé pupence jsou prý květy" lol

Nerad bych o stromky přišel, přecejenom jim člověk věnoval čas a energii a i když jsem nikdy neměl k pěstování vztah, tak mě to nedá a těšil sem se na nové přírustky.
Editoval tomio (03.10. 2014 23:47:08)
cz
Zerav (Thuja)
Zerav (Thuja)
cz
Zerav - prosychání tůjí (Thuja)
Zerav - prosychání tůjí (Thuja)
YOS: Škoda, že se neozývá nějaký odborník na tůje, např. pan Krulich nebo pan Jaša. Já mohu jen papouškovat co jsem kde viděla, přečetla nebo slyšela. Už to, že jste je sázel v létě by mohla být příčina. Pokud se sází v létě musí se kropit listy i několikrát denně pokud jsou pařáky. Možná se špatně zakořenily. Pro jistotu je POŘÁDNĚ prohlédněte - lupou lze spatřit pohybující se škůdce, černé kupky výtrusů plísně na listech, na dřevě, pavučinky. Po odříznutí jedné suché větve zkontrolovat barvu a stav dřeva. Můžete narazit na chodbičky nebo na jiné možnosti poškození. Zajímal by mne také druh Vašich tůjí. Ty černé konečky větviček by mohly být květy, ale černé? Většinou jsou zbarvené do zelena, červena, žluta atd. Pokud nenajdete škůdce může to být i  moc vody u kořenů a málo vzduchu a tím uhnívání kořenů. Co rostlo na pozemku před zasazením Vašich tůjí?

tomio: I tak děkuji za reakci. O pěstování nic nevím, takže jsem za každou radu vděčný.
Výsadba proběhla v létě a vedra tenkrát opravdu byla. Nicméně tůje dostávaly pravidelnou zálivku (sprchou na "listy").
Lupu zkusím vzít hned zítra, ale podle toho, co jsem zatím viděl na netu by o plíseň nemělo jít.
Pavučinku jsem na několika rostlinkách našel, ale pavoučků je teď všude dost - je babí léto.
Tůje jsou to klasické - Smaragdy
Poslední varianty se objím nejvíc (moc vody a málo vzduchu). Nevěděl jsem, že kořeny potřebují vzduch. Zemina je opravdu příšerná (samý jíl) a geotextílie v kombinaci s mulčovací kůrou tomu asi taky moc nepomohli. V prvním kroku zkusím odstranit geošku a mulčovací kůru a uvidím. Jo, preventivně jsem je postříkal roztokem hořké soli (slabší roztok na větve).
Na pozemku předtím stála stodola, takže půda je částečně stavební suť, částečně zavážka (ale hodně nekvalitní). Po srovnání pozemku je to první výsadba něčeho živého.

Připomínám, že pod každou tůjí je kýbl substrátu, že je jich vedle sebe vysázených 20 a pouze tři vypadají takto bídně. Ostatní už ale začínají také jemně prosychat (od středu).

Rád bych dokončil výsadbu až po cíp pozemku (další cca 30-40 tůjí), ale opravdu se bojím, že se jim nepovede dobře, tak teď zvažuji, jestli to nenechám až na jaro.

Pomohlo by novým tůjím před zasazením promíchání vykopané jílové půdy z pískem a substrátem? (provzdušnění)
YOS: Myslím si, že nejde o plíseň, protože u plísní jdou najít černé plodnice s výtrusy. Víc jim vadí psí a kočičí moč. Postřik roztokem hořké soli jim snad pomůže posílit odolnost. Problém bude v zadržování vody u kořenů a málo kyslíku. Sáhněte ke kořenům jak moc jsou mokré. Jestliže budou kořeny moc mokré, odstraňte textilii a udělalejte rýčem několik vzduchových otvorů, do kterých nasypte trochu hrubého štěrku. (né do kořenového balu, ale těsně vedle). Při výsadbě dalších stromečků vylepšete půdu kompostem, slámou nebo hrubým štěrkem, aby půda byla dobře propustná. Váš druh není choulostivý ani na plísně ani na uhnívání kořenů. Samozřejmě, že bez přísunu vzduchu ke kořenům Vám neporostou žádné dřeviny kromě odolnějších dřevin jako je Jinan dvoulaločný, Borovice lesní, Střemcha obecná, Habr a Škumpa obecná. Přeji hodně úspěchu.

Další informace v článcích o rostlinách
Thuja occidentalis 'Tiny Tim' - zerav západní Thuja occidentalis 'Tiny Tim' - zerav západní
Zakrsle rostoucí, pravidelný kulovitý keřík, výška 50-60 cm. Vhodná do menších zahrad i předzahrádek a velmi vhodná donádob. Lze použít pro nízké tvarované živé ploty do výšky 0,5m …
Thuja occidentalis 'Sunkist' - zerav západní Thuja occidentalis 'Sunkist' - zerav západní
Původ: Odrůda vyšlechtěná v roce 1960, původní druh pochází z východu Severní Ameriky. Roste často v bahnitých vlhkých půdách a kolem řek, často tvoří celé lesy. Vzhled: Středně rostoucí pravidelný kuželovitý zerav, Olistění jasně žluté na jaře až …
Thuja occidentalis 'Malonyana' - zerav západní Thuja occidentalis 'Malonyana' - zerav západní
Původ: odrůda vyšlechtěná na Slovensku v Mlyňanech na počátku 20. století, původní druh pochází ze Severní Ameriky. Vzhled: úzce sloupovitá koruna, větve pravidelně roložené, zavětvené až k zemi. jehlice šupinovité, trávově zelené. Šišky jsou drobné …
Thuja plicata 'Zebrina' Thuja plicata 'Zebrina' - zerav řasnatý
Původ: Odrůda vyšlechtěná kolem roku 1955, původní druh pochází ze Severní Ameriky. Vzhled: kuželovitá koruna, pravidelně zavětvená, jehlice šupinovité, jasně zelené, lesklé se žlutavou kresbou ve výrazných pruzích, větvičky vystoupavé až vzpřímené …
Thuja occidentalis 'Smaragd' Thuja occidentalis 'Smaragd' - zerav západní
Původ: Odrůda vyšlechtěná v roce 1950, původní druh pochází z východu Severní Ameriky. Roste často v bahnitých vlhkých půdách a kolem řek, často tvoří celé lesy. Vzhled: Středně rostoucí pravidelný kuželovitý zerav, výška 3-4 m. Jasně zelené, lesklé …
Thuja occidentalis 'Globosa' - zerav západní Thuja occidentalis 'Globosa' - zerav západní
Pomalu rostoucí, pravidelný kulovitý keř, výška 1,2-1,5 m. Vhodná do menších zahrad i předzahrádek a nádob. Lze použít pro nízké tvarované živé ploty do výšky 1 m. Původ: Kulovitá odrůda zeravu západního, původní druh pochází ze Severní Ameriky. Vzhled …
Thuja occidentalis 'Holmstrup' - zerav západní Thuja occidentalis 'Holmstrup' - zerav západní
Pomalu rostoucí úzce kuželovitý zerav, výška 1,5-2 m. Větvičky velmi hustě větvené tvoří nahuštěné kornoutky. Odrůda často používaná v malých zahradách, předzahrádkách, vhodná pro pěstování v mobilních nádobách. Původ: Odrůda vyšlechtěná v roce …
Thuja plicata 'Dura' - zerav řasnatý Thuja plicata 'Dura' - zerav řasnatý
Původ: Odrůda vyšlechtěná kolem roku 1948, původní druh pochází ze Severní Ameriky. Vzhled: kuželovitá koruna, pravidelně zavětvená, jehlice šupinovité, sytě zelené, lesklé, větvišky vystoupavé až vzpřímené. Šišky jsou drobné, 10 mm dlouhé, dozrávají …