Ing. Miloš Krump: Třapatkovka nachová - Echinacea purpurea
Třapatkovka nachová je spolehlivá, pozdě kvetoucí trvalka, která je blízce příbuzná k rudbekii. Rozdílnost je v barvě květů u rudbekie jsou žluté nebo oranžové, zatímco u třapatkovky nachové jsou fialové. Rostlina je náročná na živiny a proto je nutné ji před výsadbou půdu obohatit kompostem. Zvadlé a odkvětlé květy by se měly včas odstraňovat. Na podzim se rostlina seřízne těsně u povrchu půdy.
Editoval krumpold (18.01. 2015 13:12:01)

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
cz
Třapatka nachová (Echinacea purpurea)
Třapatka nachová (Echinacea purpurea)
cz
Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea)
cz
cz
cz
Jan Kolman: K této květině chci dodat, že se již pěstují kultivary s různě zbarvenými květy - bílé, růžové, oranžové, s jinak zbarvenými středy i plnokvěté nebo s více řadami okvětních plátků. Snímky lze najít např. na www.waysidegardens.com - stačí částečná znalost angličtiny k orientaci na webu. Jsou tam nabídky tolika zajímavých květin a okrasných keřů, že obyvatele střední Evropy přechází zrak. Je možné, že něco podobného  se dá najít např. v Německu i jinde v Evropě.
Ing. Miloš Krump: Třapatkovka nachová - Echinacea purpurea
Extrakty z třapatkovky nachové patří mezi nejběžněji používaná rostlinná léčiva. Používá se hlavně k podpůrné léčbě onemocnění močových a dýchacích cest. Třapatkovka se užívá také v případech, kdy je nutné zvýšit imunitu a obranyschopnost organismu, tj, v době chřipek a nachlazení.
Editoval krumpold (18.01. 2015 13:07:42)

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
cz
cz
YOS: Třapatka mi vyléčila ječné zrno. Naštěstí ještě nějaké květy na zahradě byly, tak jsem 3 dny za sebou každý den z jednoho celého květu uvařila vývar po dobu 3-5 minut. (pichlavý střed jsem rozkrájela asi na 4 kousky). Do vlažného vývaru jsem namočila vatové polštářky a ráno po probuzení a večer před spaním přiložila na oči asi na 20minut.

Všechno jde tak, jak má jít.