Ing. Miloš Krump: Řepík lékařský - Agrimonia eupatoria
Řepík patří do čeledi Rosaceae. Je hojně rozšířen v Evropě, dále v mírném pásmu Asie a Severní Afriky. Rostlina je vytrvalá bylina s šikmým jednoduchým nebo rozvinutým oddenkem. V prvním roce vytváří přízemní růžici. Ve druhém roce vyrůstá přímá, chlupatá, na spodní části listnatá lodyha, která je vysoká až 100 cm. Květy jsou uspořádány v mnohokvětých klasech, nebo hroznech s krátkými stopkami a jsou žluté.  Plodem je zpravidla jen jediná nažka. Rostlina kvete od července do září.
Editoval krumpold (10.12. 2012 16:50:40)

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
cz
Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria)
cz
cz
cz
Řepík lékařský - květ (Agrimonia eupatoria)
Řepík lékařský - květ (Agrimonia eupatoria)
Vladimír Vytásek: Řepík lékařský patří k mým nejoblíbenějším léčivkám již přes 25 let.  Pomáhá při nachlazení,, na namožené hlasivky je nejlepší kombinace s květem růže stolisté.  Také pomáhá ve směsích při žaludečních problémech,,navíc je vynikajícím jaterním lékem atd. Při vnějším použití má vynikající hojivé účinky. Nyní kdy začíná být v kurzu konopí seté se na tuto vynikající léčivku téměř zapomnělo.   Vláďa

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
Vladimír Vytásek: Řepík lékařský roste na suché vápenité půdě - listy na rozdíl od řepíku vonného má šedoplstnaté, má 3 druhy chlupů na lodyze, dlouhé tuhé odstáté, kratší tenké zakřivené a nejkratší žláznaté. U plodů háčkovité šešule odstávají, lístky zaokrouhlené.    Vláďa

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
aknelka.ms: Ale ne všichni na řepníček zapomněli, já teda určitě ne. Už dlouhou řadu let mi roste na zahradě, množí se sám, tam kde nevadí, ho nechávám a sklízím a suším.
Trošku mě zlobí, že nažky nosí domů můj pejsan a pak je musím vyčesávat, ale on to asi dělá schválně kvůli tomu česání smile)
Ing. Miloš Krump: Řepík lékařský - Agrimonia eupatoria
Čeleď: Rosaceae - růžovité

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
cz
cz
cz