Vladimír Vytásek: Aloisie citrónová - Lippia citriodora
Nejvoňavější pokojová léčivka vonící po citrónu,přes léto se může pěstovat venku. Nálev z listů mírné sedativum,léčí zanícenou sliznici průdušek,zlepšuje trávení,odstraňuje žaludeční křeče a nadýmání,tlumí nadměrné bušení srdce(tachykardii), léčí žaludeční a dvanácterníkové vředy. Pomáhá při depresích a u některých typů migrén.   Vláďa

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
Ing. Miloš Krump: Aloisie citrónová - Lippia citriodora
Listy aloisie citrónové se rovněž používají k výrobě bylinkového čaje. Jemně nakrájené listy se hodí pro nápoje, ovocné pudinky, sladkosti, jablečný rosol a sušenky. Extrakt zmírňuje otoky kolem očí a může se přidávat i do koupele. Čaj z této rostliny má mírné sedativní účinky, napomáhá při špatném trávení, nadýmání, žaludečních křečích, při nucení na zvracení nebo při bušení srdce.

Z pěstitelských požadavků vyhovuje této rostlině plné slunce a alkalická, dobře propustná zemina.

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
cz
Aloisie citrónová (Lippia citriodora)
Aloisie citrónová (Lippia citriodora)
YOS: Aloisie citrónová - Lippia citriodora
Na pěstování není náročná. Keřovitá, asi  50-100cm vysoká. (v teplých krajích keř až 5m vysoký). Přes léto vyneseme ven na sluníčko. Má ráda světlo, vlhko, vápenitou, dobře propustnou půdu, bohatou na živiny. Kolem 0°C ztrácí listy. V půdě kořeny vydrží až -10°C. Možná v závětří na jižní  straně, dobře zakrytá by přežila i naši zimu. Ještě jsem nezkoušela. Přes zimu ji najdeme světlé a chladnější místo, nejméně 10°C. Při pokojové teplotě ji nesmíme nechat vyschnout. Nehnojíme. Po zmrzlých ji ostříháme nebo prostříháme, aby zkošatěla a dáme ven na sluníčko, snese i hlubší sestřih, ale jen v období plného života. Z ostříhaných větviček můžeme rozmnožovat. (zapíchnout do hlíny, přikrýt sklenicí a udržovat vlhké. Až projeví známky růstu, sklenici odděláme). Přes léto uštipujeme vrcholky, aby ještě více zkošatěla a neměli nepěkné koště. Máte-li někdo zkušenosti s pěstováním, prosím podělte se. 1 čerstvý lísteček můžeme přidávat k zelenému nebo i jiným pytlíkovým čajům.

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Aloisie trojlistá (Aloysia triphylla)
Aloisie trojlistá (Aloysia triphylla)
cz
Aloisie trojlistá, keř ve Španělsku (Aloysia triphylla)
Aloisie trojlistá, keř ve Španělsku (Aloysia triphylla)
cz
Aloisie trojlistá, květ (Aloysia triphylla)
Aloisie trojlistá, květ (Aloysia triphylla)
Vladimír Vytásek: Danuško  Aloisie citrónová se nejlépe množí řízky do agroperlitu ošetřené před tím práškovým stimulátorem. Při pěstování  přes zimu je lépe rosit postřikovačem, případně jednou za 14 dní osprchovat,  než zalévat. Nejchutnější čaj je z čerstvě natrhaných lístků v kombinaci s lístky aloisie cukrové (Aloisia dulcis .ve formě nálevu,výborný tonizující čaj

YOS: Vladimíre, moc děkuji za doplnění. Hned jdu tu moji chudinku, téměř bez listů, postříkat. Byla moc dlouho venku a byla jí zima, proto shodila hodně lístků. Jsem zvědavá jak přežije zimu.

cz
Aloisie trojlistá, nachlazená (Aloysia triphylla)
Aloisie trojlistá, nachlazená (Aloysia triphylla)
YOS: Aloisie citrónová - Lippia citriodora
3 týdny jsem jí kropila. Je fakt, že jí přirostlo dost nových lístků, ale jiné zase vadly, černaly. Podívala jsem se jí na kořínky. Pod květináčem jsem našla 3 stínky a v hlíně 2 vřetenatky - druh slimáku. Více jak polovina kořenů byla pryč. V hlíně bylo spoustu ožraných kořínků. Nechápu, proč je ty potvůrky nespořádaly? Hlínu jsem očistila 3 minuty v mikrovlnce, květináč v hodně horké vodě umyla i s kamínky a aloisii znovu zasadila. Když jsem odstraňovala odumřelé dřevo, omylem jsem ustřihla suchou větev s jednou živou větvičkou, tak jsem ji dala pod sklinku. Vím, že není vhodný čas, ale člověk nikdy neví, třeba se uchytí.  Vřetenatka je vyfocená na bílém talířku u kořínků v pravém dolním rohu.
Editoval YOS (19.12. 2012 16:37:57)

cz
Aloisie trojlistá, napadené kořeny (Aloysia triphylla)
Aloisie trojlistá, napadené kořeny (Aloysia triphylla)
cz
Aloisie trojlistá, napadené kořeny viník vřetenatka obecná (Aloysia triphylla)
Aloisie trojlistá, napadené kořeny viník vřetenatka obecná (Aloysia triphylla)
cz
Aloisie trojlistá, překousané kořeny (Aloysia triphylla)
Aloisie trojlistá, překousané kořeny (Aloysia triphylla)
cz
Očista květináče po napadení
Očista květináče po napadení
cz
Očista půdy po napadení
Očista půdy po napadení
cz
Stínka obecná pod květináčem (Porcellio scaber)
Stínka obecná pod květináčem (Porcellio scaber)
YOS: Vláďo, děkuji za radu, která se může hodit nejen mně. Rostlinka už je přesazená a zůstala v NL. Zase jsem ji nechala na pospas. Já jsem na vánoce a ještě nějakou dobu v ČR.

YOS: I přes moji snahu ji zachránit, odešla. Myslím si, že neodešla kvůli potvůrkám na kořenech, ale že se vysílala mým špatným chováním. Tento keř potřebuje přes zimu odpočívat v chladnu a nehnojit. Já ji nechala v zimě růst při pokojové teplotě a navíc v humózní půdě. Na podzim jsem ji totiž přesadila do kompostu. Pak rostla, rostla a rostla, až se úplně vyčerpala. Pěstování aloisie nebute tedy tak snadné, jak jsem si myslela.

Vladimír Vytásek: Aloisie je opravdu náročnější na přezimování, potřebuje vlhký vzduch, doma sazenici rosím a sotva přežívá,druhou sazenici aloisie jsem dal ke kamarádovi zahradníkovi do skleníku,který nevymrzá a sazenice je v mnohem lepším stavu. Dle různých doporučení  bylináře pana Zentricha a jiných by aloisie měla přežít i venku neboť má údajně velmi dlouhé kořeny, nadzemní část se na podzim ustřihne a rostlina se zakryje balíkem slámy,který se na jaře odstraní a rostlina by měla koncem května znovu obrazit. Až se mi podaří namnožit více rostlin vyzkouším.

Zahradnictví Valinová: Aloisie citronová verbena. Loňskou zimu -15 přežila venku,přihrnutá jako růže. Na jaře osříhaná, obrostla ve veliký keř a nakvetla. Uvidím jaká bude zima letos. Zahradnictví Valinová
Editoval Miloalava (15.12. 2014 23:34:51)

Zahradnictví Valinová
cz
Aloisie citronová, verbena (Lippia citriodora)
cz
cz
Bylinky
Bylinky