Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobrý den,chtěla bych do panelákového bytu orchideje,přečetla jsem si,že by byl nejlepší druh Phalaenopsis.Myslíte si, že by se kytičkám dobře dařilo v samozavlažovacím květináči (56x30cm)? Děkuji HR

Dotaz z internetové poradny Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
cz
Můrovec (Phalaenopsis)
Můrovec (Phalaenopsis)
Jakub Krulich: Dobrý den, ano Phalaenopsis patří skutečně mezi nejsnáze pěstovatelné orchideje do interiéru. Ale rozhodně bych nedoporučoval jeho pěstování v samozavlažovacím květináči. Systém tzv. samozavlažování založený na vzlínání vody přes knoty do zeminy by v hrubém kůrovém substrátu zřejmě nefungoval a pokud ano,tak by hrozilo stálé přemokření zeminy a následné uhnití kořenů. Pokud hodláte rostlinu teprve zakoupit,tak bych ji přesazoval až po aklimatizaci u Vás a po odkvětu. Prospěšnější je občasné přihnojení speciálním hnojivem pro orchideje. Mnoho úspěchů přeje Jakub Krulich
2979-phalaenopsis-2.jpg

Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobrý den,prosím o radu k Phalaenopsis. Příliš bujně jim rostou listy (pěkný, silný vzhled) ale pouze 1 stvol s nemnoha květy, Namáčím je 1x týdně na 1 hod. do vody, příliš nehnojím Děkuji za odpověď. M.
Tao-shop-cs.com - TČM internetový obchod
JanaPindryc: Pro Dana
Tak jsem keiky oddělila a zasadila.Zatím si myslím,že prospívají- vypadají,že i malinko zvětšily rozměr. Ta původní rostlinka se též drží- zatím. Přibyl jí nový kořínek a jeden malý list,ale ty starší listy jsou povadlé.Tak uvidím jak to půjde dál. Dám vědět.S pozdravem.Jana P.
Jakub Krulich:

garten napsal(a):

Dobrý den,prosím o radu k Phalaenopsis. Příliš bujně jim rostou listy (pěkný, silný vzhled) ale pouze 1 stvol s nemnoha květy, Namáčím je 1x týdně na 1 hod. do vody, příliš nehnojím Děkuji za odpověď. M.

Dobrý den, těžko jednoznačně odpovědět. Není Phalaenopsis jako Phalaenopsis. Je vyšlechtěno velké množství kultivarů, z nichž některé mají robustnější vzrůst, méně nevětvených květních výhonů, ale velké květy. Jiné kultivary jsou kompaktnější, tvoří více větvených květních výhonů a mají menší květy. To může být jeden z důvodů. Pokud občas hnojíte, používáte speciální hnojivo na orchideje? Nepoužíváte hnojivo na pokojové rostliny, které obsahuje více dusíku a podporuje u rostlin růst listů? S pozdravem Jakub Krulich

Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
JanaPindryc: Dobrý den,měla bych dotaz.Zásluhou mé péče, mi na jedné rostlině narostly na původním stvole dvě nové sazeničky. Už jsem to měla jednou a po radě od Vás se mi podařilo vypěstovat dvě nové rostlinky. Čekala jsem, aby mi povyrostly(zesílily),abych je mohla také oddělit a nasadit do nového květináče.Jenže nevím co tak mimořádného jsem udělala - vyrazily mi na nich nové stvoly,které nabývají na květ. A já se teď bojím,že když je oddělím a přesadím tak mi ten stvol s pupeny odpadne. A tak nevím, jestli s tím nemá někdo zkušenost a poradí mi. Bojím se,že to tu rostlinku vysílí a uvadne- ona má totiž ještě jeden nový stvol,který též kvete. Poradí mi někdo?
Děkuji Jana

ukázka:

002n.jpg    003n.jpg    004n.jpg
Další informace v článcích o rostlinách
Phalaenopsis amabilis - můrovec vznešený (READERS DIGEST VÝBĚR) Phalaenopsis amabilis - můrovec vznešený
Epifytní orchidej se širokými jazykovitými listy. Obloukovitě zahnuté stvoly dlouhé až 75 cm nesou až 15 květů, které vydrží velmi dlouho. Jsou zářivě bílé, pysk má žluté okraje a v ústí květu jsou červené skvrnky. Choulostivý …
Phalaenopsis - můrovec Phalaenopsis - můrovec
Abyste se mohli těšit na exotické květy, nemusíte hned cestovat do tropů. Orchideje vysazené v nádobách, především nejméně náročný můrovec (Phalaenopsis), patří k nejoblíbenějším pokojovým rostlinám …
Phalaenopsis - můrovec Phalaenopsis - můrovec
Květy jako motýli Orchideje rodu Phalaenopsis, známé i pod českým názvem můrovec, spojují dlouhou dobu kvetení a exotický vzhled s překvapivě malými nároky na péči …