sentinelcz: Dobrý den,
srovnal jsem svah do roviny.
Je plot, metr od něj je jedna řada Habrů, 30 cm od sebe, roční.
Pak je hned sešup dolů, cca 50 cm, hloubka cca 50 cm.
A pak je rovina, a cca 10 m je dům.

Ze svahu teče voda. Zem je jílovitě hlinitá.
Je tam hodně povrchové vody.
Existuje nějaká půdokryvná rostlina, která by nejenom zpevňovala svah, ale i "vysávala" vodu?

Svah je jižní, ale před ním je vysoký dům. Takže většinu dne polostín.
Chtěl bych něco estetického, menšího vzrůstu.
Tam kde začíná svah = horní část svahu, tam jsem nasázel habry minulý rok, mají hluboké kořeny ale potrvá než narostou aby plnili funkci prvotní ochrany, ale ten svah pod nimi se stejně bortí. Voda neteče na povrchu, ale tak 10 - 40 cm pod povrchem..

Ve svahu je tráva která se špatně udržuje, a stejně svah "ujíždí" dolů.

Děkuji za odpověď.
Editoval sentinelcz (16.02. 2012 12:01:05)
Jan Kolman: Doporučuji skalníky - skalník přitisklý - Cotoneaster adpressa nebo skalník Dammerův kořenující - Cotoneaster dammerii var. radicans. Jsou to nenáročné, drobnolisté, nízké ( do 25 - 30 cm ), plazí se po zemi, větévky kořenují a bezvadně kopírují terén. Používají se i do větších skalek. Když do svahu zapustíte sem tam nějaký kámen, skalníky ho obrostou, čímž svah opticky zpestříte - nebude jednotvárný. Kvetou bílými kvítky, plody jsou nejedovaté červené malvičky. Množí se snadno dřevitými řízky.
  Další možností je brslen Fortuneův kořenující - Euonymus fortunei radicans, s odrůdami "Emerald Gold" -  zlatě skvrnité listy a "Emerald Gaiety" - listy bíle skvrnité. Stálezelený, zprvu rostoucí vzpřímeně, později poléhavý kořenující keř, naprosto bezproblémový, jak pro slunce, tak i pro polostín. Ve stínu roste také, ale na slunci je vybarvenější. Květy jsou zelenavé, nenápadné. V zimě se listy zbarvují do růžova, na jaře se opět vybarví. Také se dobře množí vyzrálými řízky v srpnu - září.
cz
Brslen Fortuneův Emerald Gold (Euonymus fortunei)
Brslen Fortuneův Emerald Gold (Euonymus fortunei)
cz
Brslen Fortuneův kořenující cv Emerald Gaiety (Euonymus fortunei radicans Emerald Gaiety)
Brslen Fortuneův kořenující cv Emerald Gaiety (Euonymus fortunei radicans Emerald Gaiety)
cz
Skalník Dammerův kořenující (Cotoneaster dammeri radicans)
cz
sentinelcz: Díky pánové, určitě se na všechny podívám.
Skalník Dammerův se mi hodně líbí.
Našel jsem ještě Americkou půdokryvnou brusinku. Výška je max 20cm, čím nižší tím lepší, a pokud by byl z toho nějaký jedlý plod, byla by to pro mne jednoznačně výhoda.
Co si o tom myslíte?
Editoval sentinelcz (27.02. 2012 14:42:31)
Jan Kolman: Rozhodně Vám nechci kazit radost, ale otázka zní, jak na tom svahu udržíte zeminu vhodnou pro brusinky, než se uchytí. Skalníky se ujmou a budou držet svah mnohem dříve. Bylo by sice pěkné mít tam rostlinu, která nejenže udrží svah, ale bude z ní i užitek, ale... Skalníky jsou vyzkoušené.
jituška: Sentinelcz, ještě bych přidala pár dřevinek ,kdyby jste chtěl mít ten svah rozmanitější, ale v každém případě bych použila po výsadbě dát černou netkanou textilii, aby jste byl ušetřen trávy a jinýho plevele mezi keříky.
Berbelis - dřišťál je několik barevných forem
Juniperus procumbens -[ sb]jalovec položený[/sb]
Rosa - půdokryvná růže
Cornus alba - svída bílá, ale ta je vyšší, než 50cm,jedině ji udrzovat řezem. Svíd je nekolik druhů i s panašovaným  listem (dvoubarevné listy)
YOS: Habr na živý plot jste vybral výborně, ten Vám v jílové půdě bude pěkně růst. Vedle živého plotu 50cm bude sloužit asi jako cestička, aby jste mohli plůtek stříhat. Já osobně bych na této cestičce udělala hlubší odvodňovací stroužku, nasypala do ní štěrk a povrch zasypala hlínou, aby štěrk nebyl vidět. Nevysazovala bych nic vysokého, aby Vám nezakryl habrový živý plot. Na vrcholu 50cm vysokého svahu můžete vyzasázet třeba jahody, níže třeba kontryhel, 1-letou majoránku atd.  Myslím si, že americká brusinka se v jílovité půdě bude dusit, protože v jílovité půdě je málo kyslíku.  Před výsadbou do každé hlubší jamky bych nasypala  kompost nebo něco hrubšího, např. slámu. hrubší písek a zakryla Vaší hlínou. V jamce musí zbýt místo pro výsadbu. Jak píše Jituška dát černou netkanou textilii  proti plevelu. Na podzim jahody i kontryhel můžete sekačkou jednoduše posekat. Něco Vás to bude stát, ale určitě se Vám to vyplatí. Přeji hodně úspěchů.

Všechno jde tak, jak má jít.
sentinelcz: wochozsky: Nezkazil jste mi radost, skalniky se mi budou libit. Akorat tech plodicich brusinek je skoda, ne ze ne.
jituška: Vyssiho tam nechci nic z toho duvodu, ze by to zastinilo ty habry. To vite ze jsem zkusil tu folii. Ja dal po vysadbe cernou netkanou textilii mezi habry a je k nicemu. Popisu to z profilu:Je dratenny plot , cca 50 cm zem, zacina cerna folie 50 cm siroka, habrovy plot, pokracuje cca 50 cm – to uz je cca 20 cm rovina a pak sešup. Pyr prolezl hrave skrz. Nechtel jsem to mulcovat sterkem protoze jednou to tan nasypu a uz se toho "nezbavim".  Proste to nedrzi na zemi. Mam tam takovou hustou velikou travu "ta co reze prsty" :-) ze všech stran folie a mezi habry.
Jinak dekuji za tipy. Kouknu na to, akorat to nesmi byt vysoke aby to ty habry nezakrylo.
Ještě je další varianta A, Predstavte si pokud stojite na zemi před habrama, před vami je kopecek cca 50cm-80m, na nem uz je ten habrovy plot a pak rovinka k plotu dratennemu.
Habr je nasazen do jednoho radku. Co tak před habr „do toho svahu“ – do te šikminy,  hodit buk cerveny  (ted nevim jestli je doporucovany dub, nebo buk). Habr je 30 cm od sebe. Buk, nebo ten dub bych dal tak metr od sebe, mozna vic, aby casem nezastinil habr, a byl by to zeleno cerveny plot.  Vznikly by tim vlastne dve rady živého plotu.  Akorat ze ten buk, dub, ten svah neudrzi tak „rychle“ a voda bude stále tect.
YOS: Ta odvodnovaci cesticka se mi moc libi, urco ji zkusim, ale bojim se aby nevznikl „bazen“, jak to zacne tect. To ji budu muset z jedne strany tu vodu odvest pryc. Ale habry by měli dobrou zalivku.
S tou hloubkou nevim nevim, protože pokud na sirce jednoho metru udelam hlubokou strouhu, aby se mi nezacali sypat boky a z jedne strany zhodim plot (když to prezenu s kopanim ) a z druhé strany zhodim habry. To by musela byt nejaka uzsi. Ale zabil bych tim dve mouchy jednou ranou, castecne odvodneni a zalevani habru. 
S tou vodou = odvodnovaci hloubkou je to komplikovanejsi . Nekde je voda na povrchu, ale minimale, vetsinou ten svah "place". Nekde 10 cm, nekde 20 cm ale i tech 40 cm.To bych musel kopat strouhu tak 60 cm abych to chytil vsude. Pak mi tam casem prorostou koreny a drenaz prestane casem fungovat protoze bude zacpana.
Ještě je další varianta B, Plot, cesticka odvodnovaci (aspon neco nezli nic), habr, a do sesupu udelat zidku z kamenu. Problem zde je zas ten ze uz ted me boli zada (ale to preziju), za zamrzla voda muze casem tu zidku rozlozit a realizace je drazsi a casove narocnejsi nez vysazet tam „neco“.  Odvodnit „za“ zidkou nemohu protože tam uz jsou koreny habru. O vikendu to mohu vyfotit jak to tam vypada.
Editoval sentinelcz (02.03. 2012 12:06:40)
Jan Kolman: Promiňte, že se Vám do toho opět vměšuji, ale ten nápad s výsadbou červenolistého buku do svahu před habry mi nepřipadá moc šťastný. Představte si tu práci se stříháním buků na svahu a jiný tvar než stříhaný v takovém místě nepřipadá v úvahu. Kdybyste ty buky nechal růst, konkurovaly by habrům.
Nepamatuji si, jestli jste uvedl, jak jsou ty habry staré a vysoké, ale musím Vás upozornit, že živý plot z habrů se musí víc než jiný druh živého plotu udržovat v mezích a pravidelně nejméně 2x ročně stříhat. Pokud přeroste, bude Vás to stát mnoho práce a potu, aby vypadal, jak má - je to má vlastní špatná zkušenost.

Doplňuji snímky analogického svahu, který má šířku 150 - 170 cm, úhel přibližně 45°. Nad hranou je vysazen živý plot z tisu červeného. Svah byl kvůli zpevnění osázen jalovcem polehlým - Juniperus horizontalis, který časem vyhynul - viz snímek zbytků kmínků. Nyní svah zcela bezpečně zpevňují kořeny tisu.
  Je tedy možné, že by i u Vás stačilo svah osázet na přechodnou dobu např. barvínkem - Vinca minor, tlustonitníkem - Pachysandra terminalis nebo břečťanem, které by povrch svahu chránily před splavováním, než jej zpevní kořeny habrů.
Editoval wochozsky (03.03. 2012 13:07:12)
cz
Svah - zbytky kmínků jalovců
Svah - zbytky kmínků jalovců
cz
Svah pod tisy
Svah pod tisy
sentinelcz: Dekuji Vam vsem za rady, kazdou uvitam.
jituška: Tak jsem se dostal k fotkam a prikladam je. Sucha zidka by sla, psal jsem ji take ve svem prispevku ale bude problem s odvodnenim. Kazdopadne by ypadala  hezky. Akorat by ji asi mraz s ledem rozlozil.
Na fotkach je videt "dve jamy" s vodou, zjistoval jsem jak se vsakuje a temer vubec.
wochozsky: Obrazky jsou v pohode. Jak dlouho vydrzi takove odumrele kminky? Jinak vypadaji moc hezky protoze jsu prirozene.
Habr jsem zvolil protoze je nenarocny, hodi se do venkovskeho prostredi, ma kuzelovite hluboke koreny.Na fotkach je problemovy usek 30m "bazin". 
Habry jsem sazel pred rokem a jsou malinke proto, protoze bych je neuplatil v celkove delce plotu cca 100m.
Prikladam tedy svoje:
IMGP9559.jpg
IMGP9560.jpg
IMGP9561.jpg
IMGP9562.jpg
IMGP9563.jpg
IMGP9564.jpg
Editoval sentinelcz (03.03. 2012 19:58:32)
Jan Kolman: Podle Vašich snímků usuzuji, že problém nedělá svah, ale hromadění vody pod ním. To vyžaduje odvodnění. Nejsem sice odborník na odvodňování, ale mohu aspoň popsat, jak to řešil soused na jeho parcele u chaty. Koupil parcelu, která je vlastně údolím, ze dvou stran se svažující  k potůčku. Jednou polovinou to byla bažinatá louka, kde vyryl asi 1 m hluboké rýhy, na jejich dno položil pálené drenážní trubky o vnitřní světlosti cca 80 mm. Vodu z drenáží svedl do potoka. Vy byste měl zjistit, kam směřuje spád a udělat něco podobného. Je to samozřejmě pracné ( ze souseda lil pot ), ale výsledek byl již po půlroce znát. Podle sklonu možná budete muset jít i hlouběji.
Nepíšete, jaké máte plány s tím zamokřeným místem, ale je-li tam místo, zasaďte tam vrby nebo svídu bílou - Cornus alba, které vlhko vyžadují a mohly by pomoci odebírat vlhkost. Také je možno vybudovat tam jezírko nebo okrasnou bažinku.

Odumřelé kmínky jalovců vydrží maximálně 5 roků, žádná paráda to není.
Editoval wochozsky (03.03. 2012 20:18:47)
sentinelcz: Podel svahu (prvni fotka, tam kde je bila kostka ledu) bude drenaz 60 cm siroka, na jednom konci bude drenaz 60cm hluboka s klesanim cca 3 stupne, na konci to uz bude 1,6 m. Geotextilie, drenazni trubky NEflexibilni, dve vedle sebe stovkove v prumeru, sterk dole hruby, navrch jemnejsi. S tou hlinou co vykopu drenaz bych srovnal svah aby byl aspon trochu v rovine, protoze nekde se sype vic nekde mene. Problem je aby mi nelezli koreny cehokoliv do te drenaze a ta by byla stale funkcni. Proto ty habry, mji sloupovite koreny spis do hloubky nez do sirky. Jo jo, uz se tesim na krumpac a lopatu. zapremyslim o bagru ale je tam jeden kabel. Takze asi ruco.
Premyslel jsem o vrbe, rika se ze saje vodu ale ta mi muze zacpat casem drenaz protoze se tahnou jeji koreny za vodou. Geotextilie je neudrzi.
Jake maji ty skalniky koreny? Povrchove?
Idea je takova, nejdriv dorovnat z hlinou z drenaze, pak osazet neco na stabilizaci svahu a pak dodelat tu drenaz.
Jezirko je super akorat ho planuji dalsich cca 40 m dal. Nechci aby bylo prilis blizko domu.
Jestli mi bude stacit hlina vyspadoval bych teren od domu k te drenazi.
Editoval sentinelcz (03.03. 2012 22:11:50)
sentinelcz: Jeste dotaz, ten korenujici skalnik Cotoneaster dammeri radicans by byl asi vhodny, akorat se mi moc nelibi ty hnede listky v zime. Zase na druhe strane by to nebylo monotonni a clovek by videl  rocni obdobi jak se strida. Neznate nejakeho financne vyhodneho prodejce? Nekde se pise 12 skalniku na metr ctverecni. Ja to mam tak zhruba 20m ctverecnich. Jak rychle roste? Pokud jsem dobre videl, nema ostny? Kvuli me zveri nechci nic pichaveho.
Editoval sentinelcz (03.03. 2012 22:38:09)