Rose: Řez na konci zimy – seřízneme staré dřevo  (barva  dřeva je až černá), dvouleté dřevo zkrátíme o  l/4 až l/3 (barva dřeva šedá),  jednoleté výhony není potřeba zkracovat (světlá barva).  Většina  plodů se rodí na  výhoncích z předcházejícího vegetačního období.
YOS: Vloni na jaře jsem koupila černý rybíz, foto přikládám. Nevím, zda se má tak mladý keřík zastřihnout nebo ne. Podle Vašeho, srozumitelného vysvětlení bych řekla, že pruty jsou dvouleté, takže je jen zkrátím. Ještě zkontruluji barvu větviček. Možná jedna z nich se bude muset vystřihnou pokud bude černá.

Všechno jde tak, jak má jít.
YOS: Dnes jsem vyfotila ten stejný keřík a jsou na něm pouze 2 výhony. Nevím kam se ty 2, zřejmě venkovní poděly. Místo aby přibývaly, ubývají. lol Musím ten dlouhý, jediný výhon trochu zkrátit? Děkuji za radu
Editoval YOS (09.03. 2011 11:59:36)

Rose: Váš keřík má rozvětvení nad úrovní půdy a zřejmě holomrazy  (které byly v letošním únoru a trvají dodnes) mohly keři uškodit. Výhon, který zbyl na keři by bylo dobré seříznout o 1/3 až ¼ délky (nejméně na 2 pupeny). Je potřeba hlubším řezem docílit většího přírůstku.
Rose: Černý rybíz – keř
Výsadba: 
Keř vysazujeme tak, aby kořenový krček (místo, kde se rozvětvuje) byl pod povrchem půdy cca 10 cm.  Rybíz  má tak delší životnost, možnost vytvořit  daleko více výhonů a  netrpí holomrazy.
Pokud vysadíme keř tak, že má krátký kmínek, snadno ho poškodí mrazy, méně rostou výhony vyrůstající z půdy a  životnost keře je kratší.
Řez keře při výsadbě  a výchovný řez:
Při výsadbě ponecháme pět silnějších výhonů. Seřízneme všechny výhony na dva až tři pupeny nad povrchem půdy. Při hlubším řezu bude větší přírůstek.
Ve druhém roce ponecháváme na keři cca 5 nejsilnějších výhonů, které zkrátíme asi o 1/3 jejich délky na očko, které směřuje ven z keře. Ostatní  výhony odstraníme.  V dalších letech ponecháváme další silné výhony, které vyrůstají z kořenového krčku a je pro ně dost místa.
Vyvinuté keře seřezáváme na konci zimy o ¼ až 1/3 dvouletého dřeva, jednoleté výhony není potřeba zkracovat.
Černý rybíz rodí  hlavně na jednoletých výhonech (které  vyrostly v předchozím roce).  Letní řez je možno provést ihned po sklizni rybízu, kdy výhony  (ze kterých se již očesaly plody) seřízneme  na nové výhony, které vyrašily  v jejich spodní části.
Při tomto způsobu může víceletý  keř mít 8 a  více nerozvětvených výhonů podle hustoty výsadby.
Rose: Černý rybízstromek
Při vysazení zkrátíme výhony na dva až čtyři pupeny.
Ve druhém roce ponecháme na stromku asi 5 výhonů. Ostatní výhony odstraníme.  Výhony zkrátíme cca o 1/3 jejich délky.  Boční výhony zakrátíme na 2 pupeny. 
V dalších letech na konci zimy odstraníme výhony, které zahušťují korunu, jsou  slabé nebo směřují dolů. Nové výhony, které jsme ponechali,  zkrátíme o 1/4 až 1/3 jejich délky. Boční zahušťující výhony zkrátíme na 2-4 pupeny.  Postranní výhony, které rostou velmi silně - odstraníme.
V dalších letech odstraňujeme přestárlé, neplodící výhony. Dbáme na správné rozložení korunky stromku, které docílíme pravidelným řezem a zkracováním výhonů  na očko, které směřuje ven z korunky.
YOS: Hezky jste to Rose popsala.  smile Škoda, že jsem tuto informaci neměla před rokem. Keřík jsem zasadila moc vysoko a on chudák neměl možnost vyrazit nové výhony. Naopak ty nejspodnější umrzly a proto ze 6 výhonů mám pouze 1,5 výhonů.  Ihned keřík zasadím hlouběji a sestřihnu ten nejdelší výhon na 2-3 pupeny, jak při výsadbě. Na plody budu muset další rok počkat. Chybama se člověk učí. Vám moc děkuji za dobrou radu.

tucik: Na zahradě mám asi 2 metrový keř rybízu a nevím si s ním rady. Navíc mi ze středu vyrašila asi švestka sad Vůbec nevím kde začít a hlavně jestli to má ještě smysl. Jestli nebude lepší ho zrušit úplně a pořídit si nový.
Další informace v článcích o rostlinách
Ribes nigrum - černý rybíz Ribes nigrum - černý rybíz
HISTORIE Černý rybíz je známé a oblíbené bobulovité ovoce, pocházející ze střední a severní Evropy. Je velice mrazuvzdorný a odolný pro většinu států světa, kde jsou chladné zimy, přesto se pěstuje hlavně u nás …