Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobrý den,
před pár lety jme si u Vás koupili velkoplodou borůvku 2x. Jedna nádherně zesílila a měla už několik krásných velkých plodů a té druhé zčervenaly listy, předčasně opadaly a bylo na ní pár malých kyselkavých plodů, které vysychaly - vypadá jako větší lesní borůvčí. Čím to? Je možné, že byl poslán jiný druh, nebo ,,špatná,, rostlinka? Podmínky k pěstování mají stejné.
Děkuji za odpověď.   HK

Dotaz zákazníka Subtropického zahradnictví Kruh
zahradnictvikruh: Dobrý den, těžko mohu stoprocentně určit příčinu takto na dálku, ale nejpravděpodobnější je, že při výsadbě nebyl rozrušen kořenový bal  u rostlin. Při vyndavání z původních kontejnerů je potřeba  dole trochu rozrušit kořenový bal,  aby se mohly kořeny rozrůstat do okolního substrátu. Toto obecně platí pro výsadbu prakticky všech rostlin z kontejneru.  Pokud se to neudělá tak rostlina může i několik let stagnovat a pak uhynout.  Pokud jste to při výsadbě neudělala tak paradoxně rostlina která měla méně prokořeněný kontejner nyní může bez problémů růst a ta druhá živoří. Pokud ji nyní vytáhnete tak bude pravděpodobně mít steně velký bal kořenů jako při výsadbě. V tom případě kořeny dole trochu roztrhejte a znova zasaďte. Již během roku by rostliny měla výrazně povyrůst.
2920-vaccinium-corymbosum-boruvka-kanadska-1.jpg
Vaccinium corymbosum - borůvka kanadská

Pavel Beran, Subtropické zahradnictví Kruh
Garten.cz (Zahrada-cs.com): Vážení,mám zájem o obří kanadskou borůvku.Rád bych se dozvěděl,kdy je  vhodná doba sázení, dále  o způsobu pěstování jaké velikosti keř  dosahuje ,když se jich dá více jak mají být daleko o sebe a pod. Zároveň mě  zajímá jaká je přibližná sklizeň z jednoho keře při správném pěstování.
Děkuji za odpovězení mých dotazů. PV
Dotaz zákazníka Subtropického zahradnictví Kruh
zahradnictvikruh: Vhodná doba k sázení je prakticky kdykoliv, neboť prodáváme kontejnerované rostliny. Takže čím,  dříve tím lépe.  Vysazují se do rašeliny  na vzdálenost cca 2m. Výška rostliny bude cca 1,5 m a šířka  stejně tak.  Z  jednoho keře se dá sklízet i více než 5 kg.

Pavel Beran, Subtropické zahradnictví Kruh
janko39: U kanadských borůvek je třeba i správně provedený řez, jehož účelem je docílit vyrašení nových silných výhonů.V podstatě je třeba odstraňovat staré odplozené větve (podobně jako např.u rybízu) a tenké, hnízdovité větévky ,které keř zbytečně zahušťují. Konce silných letorostů zakrátíme  o cca 10 cm,aby vyrašila všechna očka - výhony z těchto oček jsou právě plodonosné. Nezapomínáme na hnojení - na podzim buď kompost ( BEZ VÁPNA ! ),nebo zetlelý hnůj (slepičí, nebo holubí trus jen prokvašený a náležitě zředěný). Na jaře CERERIT,nebohnojiva pro vřesovištní dřeviny.
Garten.cz (Zahrada-cs.com): Přeji hezký den, obracím se na Vás se žádostí mi zodpovědět otázku, je-li normální, že kanadská borůvka Legacy mi nyní na zimu vůbec neopadala, na rozdíl od jiných dvou odrůd. Všechny jsem zakoupil na podzim roku 2011. Zasadil jsem tři keříky Legacy a všechny jsou i dnes, 15.ledna zelené, neopadal snad jediný list. Je mi to divné, děkuji za odpověď. AF
Dotaz zaslaný mailem na garten.cz
Jirina323: Dobrý den,
chtěla bych borůvku které se bude dařit v našem klimatu, ale také bych ráda aby se chuťově výsledný produkt pokud možno co nejvíce podobal borůvce lesní. Je k dostání nějaká taková odrůda? Mám "sibiřskou" borůvku která je chuťově ani vůní nevýrazná.
Díky Jiřina
Další informace v článcích o rostlinách
Vaccinium corymbosum - brusnice chocholičnatá, kanadská borůvka (TIP ZC CS) Vaccinium corymbosum - brusnice chocholičnatá, kanadská borůvka
Kanadské borůvky se v posledních letech z nenápadného ústraní postupně dostaly do povědomí majitelů užitkových i rekreačních zahrad. Na vzrůstu jejich popularity se podílelo více příčin. Ukázalo se totiž, že plody kanadských borůvek jsou chuťově velmi …
Zahradní centra CS | 02.03. 2010
Vaccinium corymbosum 'Blue Ray'- kanadská borůvka Vaccinium corymbosum 'Blue Ray'- kanadská borůvka
Blue Ray je středně pozdní kanadská borůvka s velkými plody a pravidelnými vysokými výnosy. Plody jsou sladké a výtečné chuti, při dozrání modré se světlou dužinou. Tato rostlina je nejenom jedlá do ovocné zahrádky, ale i krásná, zejména na podzim, kdy se …
Vaccinium corymbosum 'Patriot' - kanadská borůvka Vaccinium corymbosum 'Patriot' - kanadská borůvka
Patriot patří k vyhledávaným odrůdám kanadských borůvek. Jedná se o rannější odrůdu se spolehlivým výnosem středně velkých plodů typicky modré barvy a výtečné chuti. Mezi její další přednosti se řadí nižší vzrůst, odolnost vůči horším typům půd …
Vaccinium corymbosum Vaccinium corymbosum - borůvka kanadská
Borůvka kanadská,chocholičnatá,zahradní, hroznovitá, nebo také americká. Jsou různé názvy, které označují jeden a ten samý druh borůvek. Tento druh borůvek má na rozdíl od různých náhražek jako zimolezy a muchovníky znamenitou chuť a aroma, patří mezi nejvyhledávanější …
Vaccinium corymbosum - kanadské borůvky (FYTOS) Vaccinium corymbosum - kanadská borůvka
Novým trendem pro zahrady je spojení okrasné a ovocné funkce dřevin. Toto splňují z keřů vedle kanadských borůvek např. kamčatské borůvky, rakytníky nebo aronie …
Vaccinium corymbosum - kanadská borůvka Vaccinium corymbosum - kanadská borůvka
Obliba zahradních, tzv. kanadských borůvek (Vaccinium corymbosum) je čím dál větší. K dispozici jsou odrůdy vhodné do záhonů i do květináčů. Šlechtěné borůvky nejsou sice tak aromatické jako lesní, zato se však snadněji sklízejí …
Vaccinium corymbosum - borůvka kanadská Vaccinium corymbosum - borůvka kanadská
Zahradní velkoplodé borůvky se staly na zahrádkách oblíbenými díky svým chutným a velkým plodům, kterých při správném pěstování navíc poskytují pravidelnou a hojnou úrodu. Tyto opadavé 1,5 m vysoké a až 2 m široké keře jsou poměrně mrazuvzdorné. Na podzim …
Osiva-semena.cz | 25.03. 2012