zedapiras: Dobrý večer prosím někoho kdo má zkušenost s okousanýma thújema. Dnes jsem zjistila, že mi srnky okousaly thúje asi 50 cm . Trčí mi jenom holé hůlky. Vzpamatují se, nebo budu muset sadit nové? Srnám to přeju i když je mi do breku. Diky.
Vendakv: Zdravím,já mám zkušenost trochu jinou, ale mě se vzpamatovaly. Když jsme ještě neměli plot, švagrové pes nám kde co očůral:(
Zažila jsem šok, když jsem to zjistila, postupně opadaly všechny větvičky, ale kmínek zůstal živý. Myslím,že pokud je kmínek živý, nemělo by to stromek ohrozit.
houba: Dobrý den, mám taky plot z thují a nechávám ho prorůstat skrz starý drátěný plot. Každý rok byly okousané až k pletivu. Dozvěděla jsem se tady na stránkách, že se mají větvičky na zimu ošetřit  Averzolem.Letos jsem to zkusila a i když si sem tam srnky kously, stromky jsou téměř netknuté. Asi jim to opravdu nechutná. Ale jestli vám zůstaly jen hůlky, obávám se,že to bude zlé. Asi nezbývá nic jiného,než počkat, co udělají.
bresticova: Myslím si, že z tých ohryzených tují už veľkú parádu mať nebudete. Niektoré tuje obrastú, ale trvá to veľmi dlho, no riadne konáriky to už  nebudú. Mali by ste porozmýšľať nad novými rastlinami, ale najprv zabezpečiť pozemok proti ďalším jedákom.
nefertiti7: Neviem akého rozsahu sú škody a o aký kultivar tuje ide, či by to dobehli v raste, či vyvetvujú od spodu, ako hlboko je ten ohryz. Tiež som však názoru, že asi budete musieť rozmýšľať v prvom rade na ochranu porastu a potom nad výsadbou napríklad rýchlorastúcich a dobre vetvených kultivarov, aby ste získali požadovaný efekt zaujímavej kulisy a iných vašich predstáv.
V každom prípade počkajte než začnú rašiť ale určite už nebudú také pekné.
Další informace v článcích o rostlinách
Thuja occidentalis 'Tiny Tim' - zerav západní Thuja occidentalis 'Tiny Tim' - zerav západní
Zakrsle rostoucí, pravidelný kulovitý keřík, výška 50-60 cm. Vhodná do menších zahrad i předzahrádek a velmi vhodná donádob. Lze použít pro nízké tvarované živé ploty do výšky 0,5m …
Thuja occidentalis 'Sunkist' - zerav západní Thuja occidentalis 'Sunkist' - zerav západní
Původ: Odrůda vyšlechtěná v roce 1960, původní druh pochází z východu Severní Ameriky. Roste často v bahnitých vlhkých půdách a kolem řek, často tvoří celé lesy. Vzhled: Středně rostoucí pravidelný kuželovitý zerav, Olistění jasně žluté na jaře až …
Thuja occidentalis 'Malonyana' - zerav západní Thuja occidentalis 'Malonyana' - zerav západní
Původ: odrůda vyšlechtěná na Slovensku v Mlyňanech na počátku 20. století, původní druh pochází ze Severní Ameriky. Vzhled: úzce sloupovitá koruna, větve pravidelně roložené, zavětvené až k zemi. jehlice šupinovité, trávově zelené. Šišky jsou drobné …
Thuja plicata 'Zebrina' Thuja plicata 'Zebrina' - zerav řasnatý
Původ: Odrůda vyšlechtěná kolem roku 1955, původní druh pochází ze Severní Ameriky. Vzhled: kuželovitá koruna, pravidelně zavětvená, jehlice šupinovité, jasně zelené, lesklé se žlutavou kresbou ve výrazných pruzích, větvičky vystoupavé až vzpřímené …
Thuja occidentalis 'Smaragd' Thuja occidentalis 'Smaragd' - zerav západní
Původ: Odrůda vyšlechtěná v roce 1950, původní druh pochází z východu Severní Ameriky. Roste často v bahnitých vlhkých půdách a kolem řek, často tvoří celé lesy. Vzhled: Středně rostoucí pravidelný kuželovitý zerav, výška 3-4 m. Jasně zelené, lesklé …
Thuja occidentalis 'Globosa' - zerav západní Thuja occidentalis 'Globosa' - zerav západní
Pomalu rostoucí, pravidelný kulovitý keř, výška 1,2-1,5 m. Vhodná do menších zahrad i předzahrádek a nádob. Lze použít pro nízké tvarované živé ploty do výšky 1 m. Původ: Kulovitá odrůda zeravu západního, původní druh pochází ze Severní Ameriky. Vzhled …
Thuja occidentalis 'Holmstrup' - zerav západní Thuja occidentalis 'Holmstrup' - zerav západní
Pomalu rostoucí úzce kuželovitý zerav, výška 1,5-2 m. Větvičky velmi hustě větvené tvoří nahuštěné kornoutky. Odrůda často používaná v malých zahradách, předzahrádkách, vhodná pro pěstování v mobilních nádobách. Původ: Odrůda vyšlechtěná v roce …
Thuja plicata 'Dura' - zerav řasnatý Thuja plicata 'Dura' - zerav řasnatý
Původ: Odrůda vyšlechtěná kolem roku 1948, původní druh pochází ze Severní Ameriky. Vzhled: kuželovitá koruna, pravidelně zavětvená, jehlice šupinovité, sytě zelené, lesklé, větvišky vystoupavé až vzpřímené. Šišky jsou drobné, 10 mm dlouhé, dozrávají …
Thuja plicata 'Excelsa' - zerav řasnatý Thuja plicata 'Excelsa' - zerav řasnatý
Rychle rostoucí širší kuželovitá tůje, výška bez tvarování 7-8 m. Větvičky jsou tmavě zelené s lesklými jehlicemi. Dekorativní odrůda, často používaná do mohutnějších živých plotů. Roční přírůstek je až 50 …
Thuja occidentalis - zerav západní Thuja - zerav
Většina lidí si zerav / lidově označovaný za thúje / spojuje s hřbitovní atmosférou. Přesto je zerav velmi oblíben pro svoji nenáročnot a schopnost zarůstat i zamokřené jílovité pozemky. Pokud nezanedbáme včasný střih a keře budeme tvarovat pyramidálně, stálezelený …