Vladimír Vytásek: Vytrvalá ovíjivá bylina z čeledi rdesnivitých pocházející z Číny dorůstá délky až 10m. Léčebně se používá lodyha při nespavosti,nadměrném pocení,tupých bolestech a dřevěnění končetin. Velmi výrazné působení mají kořeny,(čaj z nich se prodává pod názvem He shou wu), snižují hladinu cholesterolu v krvi a vysoký krevní tlak,zlepšují fyzické a duševní zdraví,zpomalují stárnutí a odstraňují volné radikály z těla. Dále tato léčivka pomáhá k regeneraci svalstva,zpevňuje svaly a šlachy,proto ji hojně využívají atleti a mistři bojových umění v Asii.  Velmi výrazné působení má na vlasy, blokuje přeměnu testosteronu na dihydrosteron a tím chrání vlasy před stárnutím,padáním a jejich šedivěním!!! Kořen se užívá ve formě odvaru. Tato léčivka u nás není příliš rozšířena neboť u nás nemá klíčivá semena a  množí se pouze vegetativně, také při její koupi je dobré býti na pozoru. Sám jsem byl oklamán na prodejních trzích na Floře v  Olomouci,kdy mi prodejce  ze zahradnictví Pražák Droždín prodal jiné popínavé rdesno a velmi přesvědčivě tvrdil že je to to léčivé. Že jde o prodejní podfuk  jsem  poznal až druhým rokem kdy rostlina vyrostla. Naštěstí již správnou rostlinu mám a pokusím se ji namnožit pro své přátele.  Také může dojít k omylu při shánění této léčivky podobný latinský název má kokořík mnohokvětý (Polygonatum multiflorum)      Vláďa Vytásek

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
YOS: O tomto rdesnu z Číny jsem ještě neslyšela. Vláďo, nenašel by se u nás nějaký truskavec nebo rdesno s podobnými lečivými účinky? Věřím, že jsme i v České republice dostali od přírody vše co potřebujeme, ale jen to najít. Například rdesno ptačí a rdesno hadí kořen jsou také velmi léčivé a my po nich šlapeme nebo si jich vůbec nevšimneme.
S tou záměnou za kokořík máte pravdu. Byla jsem nemile překvapená kolik záměn jsem našla. Dokonce  Polygonum multiflorum  jako ....kokořík mnohokvětý - hrůza.

Všechno jde tak, jak má jít.
Vladimír Vytásek: Náš truskavec a rdesno mají trochu jiný léčivý účinek. Až budu mít trochu víc času podrobně popíši. Snažím se používat především naše léčivky,žel to že máme u nás vše co potřebujeme již dávno není pravda. Mnoho vynikajících léčivek bylo vyhubeno !! Např. nejúčinnější z řepíků řepík chlupatý byl vyhuben a v nejbližším okolí se vyskytuje jako ohrožený druh v Polsku. Mnoho léčivek rostoucích na našem území jsou kriticky ohrožené druhy že si netroufám o nich psát aby nebyly úplně vyhubeny. Snažím se když není jiná možnost používat léčivky,které rostou v podobném klimatu jako u nás Čína,Rusko, USA .  Náhrada za rdesno mnohokvěté možná byla v dávné minulosti , v současné době není, nebo možná je a zatím se o tom neví.??   Vláďa

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.