Ing. Miloš Krump: Ananasovník (Ananas)
Ananas patří do čeledi Bromeliaceae. Rod obsahuje asi 6 druhů stálezelených terestrických rostlin, které osidlují různá stanoviště v Jižní Americe, od suchých písčitých stanovišť až po vlhká.
Původně ananasovník rostl jen v tropické a subtropické Americe, Brazilci mu také dali jméno. V roce 1700 jej objevil francouzský botanik Charles Plumier, který jej také přivezl do Evropy. Největším exportérem ananasů na světě je Hawaii.

Ananas tvoří přízemní listovou růžici mečovitých listů, které jsou na okraji hladké až zubaté, a jsou ukončené ostrou špičkou. Ze středu růžice vyrůstá v létě zkrácená listnatá lodyha zakončená strboulovitým květenstvím ze střechovitě se překrývajících tuhých listenů, v jejichž úžlabí se skrývají drobné trojčetné květy. Z květů vznikají bobule, které srůstají se stonkem a zdužnatělými listeny vytvářejí charakteristické dužnaté plodenství s chocholem zelených listů.

Běžný ananasovník roste poměrně pomalu, všechny ananasovníky kvetou jednou za život, potom uhynou. Před tím však vytvoří na vrcholu rostliny odnože, které lze velice dobře použít pro rozmnožování. Ananas miluje světlé, slunečné a teplé stanoviště po celý rok. V zimě by však teplota neměla klesnout pod 15°C.  Zálivku vyžaduje vydatnou, zemina by neměla nikdy vyschnout. Zalévat je možné i do středu růžice. Přihnojuje se jednou za měsíc, ale pouze na substrát, v žádném případě by se hnojivo nemělo dostat do růžice.

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
cz
Ananas (Ananas)
Ananas (Ananas)