Vladimír Vytásek: Šanta kočičí citrónová ( Nepeta cataria var.Citriodora)
Krátkověká vytrvalá velmi příjemně  po citrónu vonící léčivka z čeledi hluchavkovitých. Pochází z jižní Evropy a v současné době je celkem hojně rozšířena . Kdysi nežádoucí příměs meduňky, nyní podle posledních výzkumů má výrazně silnější léčivé účinky než samotná meduňka. Užívá se kvetoucí nať ve formě nálevu  při problémech trávení,bronchitidě a velmi výrazně pomáhá při depresích a nemocech nervového původu.  Do čajů s protistresovým účinkem se mi osvědčila v kombinaci s natí meduňky a květem růže stolisté. V roce 2002 jsem trochu přispěl k jejímu rozšíření kdy po mém článku v časopise Receptář jsem poslal za poštovní známku asi 60 ti lidem z České republiky semínka. Dále tuto vynikající léčivku mají ode mne v botanických zahradách v Brně ,v Olomouci, Prostějově,Markvarticích u Sobotky atd.  Trochu mě překvapuje neznalost prodejců  kteří např.na Floře v Olomouci, prodávají pod názvem šanta kočičí jiné druhy šant nejčastěji je to šanta zkřížená (Nepeta faassenii, šanta Musiniova (Nepeta mussinii atd. Také na zásilkové služby není spolehnutí např. zahradnictví Krulichovi prodávají pod názvem šanta kočičí  kromě Nepeta faassenii i Nepeta racemosa.  Je to velmi smutné že za účelem zisků těchto prodejců jsou klamáni spotřebitelé,.  Vláďa Vytásek

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
cz
Šanta modrá, šanta zkřížená (Nepeta x faassenii)
Šanta modrá, šanta zkřížená (Nepeta x faassenii)
bresticova: Pán Vytásek poprosila by som Vás teda o vysvetlenie: kúpila som si Nepeta faassenii v domnienke, že je to tá šanta kočičí. Ako potvrdenie mi stačilo, že sa mi v záhradke začali po tejto nepete váľať snáď všetky mačky z okolia. To znamená, že Nepeta faassenii nie je liečivá? Doteraz som vôbec nevedela, že nepeta je liečivka. Medovku si pestujem, no rada vyskúšam aj niečo nové.
Vladimír Vytásek: Zda je Nepeta faasseni léčivá nevím ,pro kočky jsou skoro všechny šanty afrodisiakum, podobně jako kozlík lékařský  (Valeriana). Pravá kočičí je cataria což je latinský název kočičí. Varianta citrónová na rozdíl od původního druhu není příliš vyhledáván kočkami asi je citrónová vůně nepřitahuje. Pokud budete chtít semínka nebo sazenice této léčivky rád se s Vámi podělím. Na Slovensku by měla být také rozšířená v minulém roce jsem daroval semena a sazenice jedné kamarádce ,která si přijela pro léčivky do Litovle  ke mně z Bratislavy. S pozdravem Vláďa Vytásek

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.