1kikous: Dobrý den,
prosím o radu, mám na zahradě asi tři roky vajgélii, které se vůbec nedaří, od kraje jí hnědnou, stáčí se a zasychají listy, téměř neroste, občas se trochu spraví a nasadí na květ, ale pak znovu. Nevím ani, zda se jedná o chybu v pěstování, anebo jde o virovou, bakteriální, houbovou či hmyzí příčinu. Je umístěná blízko kamenné zídky, kde hrozí přemokření, v polostínu, hmyz jsem nepozorovala, vedle ní v sousedství krásně roste zakrslá Prunus a z druhé strany, ale dál,  žlutá azalka.... Děkuji, Kristýna Zimová.
cz
Vajgélie (Weigelie)
Vajgélie (Weigelie)
bresticova: Vajgélia je nenáročný ker, ale má rada priepustné pôdy, nie vlhké. Obľubuje slnko, prípadne polotieň. Vo Vašom prípade tipujem chybu prostredia. Nedarí sa jej, lebo nemá vyhovujúce podmienky.
houba: S těmito vajgeliemi nic nedělám, kromě stříhání po odkvětu. Hlína je těžká a červená, ale jim se tam daří. Jsou celý den na slunci, to jim asi dělá dobře. Tento týden mi přišla další, čistě bílá, tak se těším, jak bude vypadat až rozkvete.J sou to nádherné rostliny a často kvetou dvakrát do roka. Ale to,co máte na vaši rostlině, to nevím, nikdy se mi to nestalo. Asi to bude opravdu prostředím a nebo byla rostlinka od začátku nemocná. Já jsem si je obě vypěstovala z větviček a nebyl s nimi nikdy problém.
cz
Vajgélie (Weigela)
Vajgélie (Weigela)
cz
Vajgélie (Weigela)
Vajgélie (Weigela)
jitula: Jak správně vajgélii řezat:

Výchovný řez: Při vysazení ostraňte pouze slabě vyvinuté a poškozené výhony. Mladé keře nepotřebují žádné zásahy řezem nebo jen mírné.

Udržovací řez: U dobře zapěstovaných keřů zkraťte odkvetlé výhony na bujné výhony pod odkvetlými větvemi. Pro zachování vyváženého poměru mezi mladými a vyzrálými výhony odřežze některý starší výhon na bázi a zkraťte příliš dlouhé výhony. U odrůd s panašovanými nebo červenými listy zkraťte výhony o něco silněji, aby se vyvíjely bujné nové výhony s optimálně zbarvenými listy.

Zmlazovací řez: Vajgélie se dají dobře zmlazovat. Odřežte všechny výhony až k bázi, nové husté výhony v létě prostříhejte.
Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobrý den,
na Vašich stránkách jsem objevila weigelie, které jsou překrásné a zahradu oživí. Chtěla jsem se zeptat do jakých jsou podmínek: Bydlíme v Jeseníkách a mám strach, aby nepřišly k úhoně při našich zimách a mrazech. Zrovna dnes byl u nás mrazík a co dělat v takových případech pokud by weigelie lehce omrzla. Děkuji JH
Dotaz zaslaný mailem na Garten.cz
Jan Kolman: Weigelie by měla být vysazena na slunném stanovišti, případně i lehce zastíněném, chráněném před mrazivými větry.
Půda by měla být živná, spíše vlhčí, humozní, kyseláslabě alkalická. Může být i hrubé struktury. Snáší dobře i znečištěné ovzduší v průmyslových oblastech.
Při sázení je třeba dbát, aby se kořeny zbytečně nepoškozovaly, po vysazení zastřihněte letorosty asi o 1/2. Starší keře je možno i radikálně zmladit.
Pokud výhony namrznou, je třeba je sestříhat až do zdravého dřeva.

Poznámka : Letošní zima a pozdní mrazy v květnu poškodily i dřeviny mnohem odolnější, než je weigelie, hlavně stálezelené.
Další informace v článcích o rostlinách
Weigela florida - vajgélie květnatá Weigela florida (BGE.) A. DC. - vajgélie květnatá
Mezi nejcennější kvetoucí opadavé keře patří vajgélie …
Architektura zahrady | 19.11. 2001
Weigela x hybrida 'Nana Variegata' - vajgélie Weigela x hybrida 'Nana Variegata' - vajgélie
Pomalu až středně rostoucí, široce kulovitý, opadavý keř. Listy jasně zelené s bílým panašováním po obvodu, květy zvonkovité, světle růžové. Celoročně efektní keř vysazujeme hlavně solitérně, dále do skupin nebo do řadových výsadeb, vhodná také pro …
Weigela florida Weigela florida - vajgélie, zanice květnatá
Keř se vzpřímenými až převisajícími výhony, spořeji rozvětvený. Listy opadavé, vstřícné, eliptické až vejčitě podlouhlé a 5 až 10 cm dlouhé …
Weigela florida 'Alexandra' ® - vajgélie květnatá Weigela florida 'Alexandra' ® - vajgélie květnatá
Syn: Wine and Roses Nízký, široce kulovitý, opadavý keř. Listy sytě až temně vínové, květy zvonkovité, jasně růžové. Novinka s licenčním množením …
Weigela - zanice, vajgélie (PROVOBIS) Weigela - zanice, vajgélie
Poměrně oblíbené zanice (vajgélie, Weigela) se v našich podmínkách pěstují asi v deseti druzích a řadě kultivarů, všem jsou však společné nálevkovité květy bělavé, žluté, růžové, červené až hnědavě červené barvy …
PRO VOBIS, s.r.o. | 07.06. 2011