nalucky: Dobrý den, koupili jsme pozemek v nové zástavbě na předměstí. Finanční situace se nám však zkomplikovala a začneme stavět zhruba do 5 let. Ráda bych však začala pracovat na "zahradě". Má význam pustit se teď do něčeho a oplotit pozemek a alespoň na okrajích vysadit živý plot, příp.nějaký ovocný stromek? Pozemek je plný plevele, chtělo by jej trochu vyrovnat, navozit hlínu, která by byla k něčemu...nevím zda vůbec a jak začít...poradíte mi prosím? Pozemek má výměru 750m2 o stranách 20x35 m, domek bude 8x16, takže zahrada bude mít rozměr 20 x 20m, předzahrádku bych pochopitelně neřešila. Díky za případnou radu :-) M.
vlastice: Máme podobný problém, pro změnu čekáme na územní rozhodnutí a stavět budeme taky až v příštím roce (doufám!!!) a do zahrady jsme se pustili, aby už měla aspoň trochu náskok.  Takže rozhodně na nic nečekejte, hlavně s výsadbou keřů nebo trvalek podél plotu. Ale nezapomeňte,že v blízkosti domu bude potom staveniště, takže zakládat trávník se mně zdá riskantní. Neznám přesně vaši situaci, úprava terénu a příprava na trávník by byla dobrá, ale budete mít obrovskou hromadu z výkopu na základy a to by se dala použít na vyrovnání terénu.
bresticova: Ja by som sa až tak veľmi neponáhľala. Začať pestovať stromy, kríky je vhodné vtedy, keď už viete konečnú výšku terénu. Záleží na tom, v akej výške bude základová doska domu - základná úroveň terénu. Pokiaľ budete stavať dom iba mierne nad pôvodnú výšku terénu, bude treba urobiť navážku zeme. Vždy je dobre po stavbe terén urovnať a ešte zlepšiť kvalitu pôdu navezením kompostu. My sme najprv postavili dom, naviezli zeminu a urobili terénne úpravy. Až potom vysádzali a urobili ploty. Dovtedy sme mali pozemok oplotený provizórne - iba pletivom. Treba tiež myslieť na to, že pri stavbe bude treba aj miesto na zloženie stavebného materiálu, odpadu.
Ale ak budete stavať až za 5 rokov, tak časť záhradky za "domom" by som skultivovala a využila na pestovanie kvetov a zeleniny. Len tak pre radosť.
YOS: Můžete zahrádku využít pouze na jahody, zeleninu, jednoleté kytičky a na 'školku'. Místo ve stínu, kde budete pěstovat z řízků keře a tůje do Vaší zahrádky. Také jsem spěchala s výsadbou keříků a stromů a nevyplatilo se mi to. Například černý rybíz jsem přesazovala 3x a  vysázená hruška nám taky nevyhovuje. Moje rostlinky vždy museli ustoupit.  Na prvním místě rybízu se stavěla žumpa, na druhém místě bazén a na třetím  místě za 2 roky přerostly tůje od sousedů tak do šířky, že  byl rybíz ve stínu. Teď ho mám u plotu a doufám, že bude mít šanci vyrůst do pořádného keře.

Všechno jde tak, jak má jít.