Eva N E: Cyclamen  -  Brambořík
Čeledˇ Myrsinaceae
místo : Libanon
Pochází z Evropy a Středomoří, jeden druh roste v Somálsku
Bramboříků je asi 23 druhů. Je to trvalka, rostoucí z kulaté, poněkud zploštělé hlízy, kvetoucí v zimě a na jaře, přes léto odpočívající.

Cyclamen persicum  -   Brambořík perský

Tento druh je původní na skalnatých stráních,a v lesích až do nadmořské výšky 1200m nad mořem od jihu Turecka přes Sýrii, Libanon, Israel až do Jordánska. Roste i v Alžírsku a Tunisu a na řeckých ostrovech Rhodos,Karpathos a Kréta.
V přírodě se vyskytuje ve dvou barvách. Bílé a růžové. Listy má velké ,srdcovitého tvaru ,po okrajích zubaté, šedo- zelené s výraznou mravorovanou kresbou. Květní stvoly až 25 cm vysoké. Kvete od února do dubna, podle polohy. Po odkvětu zatahuje a přečkává suché Středomořské léto.
Editoval Eva N E (25.12. 2012 12:37:25)
cz
Brambořík perský (Cyclamen persicum)
cz
cz
Eva N E: Zajímalo by mně, jestli se druh bramboříku dá poznat podle kresby na listech , když nekvete. Loni v létě jsem našla na jednom staveništi po bagrování několik brambor bramboříku. Byly celé vysušené, scvrklé, ale sebrala jsem je a doma zasadila a nechala osudu. Vůbec jsem je nezalívala, až asi před měsícem, když začalo pršet, vystrčila jsem je na déštˇ, aby měly podmínky jako v přírodě. Brambory se napily, nabobtnaly a hned vyhnaly listy. Zatím nekvetou, ani nevím, jestli pokvetou, ničím nehnojím. Myslím,že všechny moje bramboříky jsou Cyclamen persicum, ty tady v přírodě rostou nejvíc. Ale překvapilo mně, že mají různou kresbu listů a i zespod listů mají jinou barvu. Některé jsou zelené, jiné na okrajích fialové a jeden je zespod světle fialový celý. Je pravda, že některé kvetou bíle a jiné jsou růžové, tak se to asi odráží i v barvě listů. Uvidíme. Přikládám foto.
cz
cz
cz
cz