Silvie Plachetková: Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu...
Ještě je sice chvíle času, ale nevím co mám zasadit na léto do truhlíků. Chtěla bych něco co nepřevisne jako klasické muškáty. I když jsou krásné. Na pergolu dám tradičně surfinky, ale na přední okna, máme je situovány všechny na východ, takže dopoledne sluníčko a pak stín. Tak ráda bych Vás poprosila o nějaké tipy na krásné kvítečko, které není náročné na pěstování, krásně kvete a nepotřebuje mnoho sluníčka. Moc děkuji za tipy a rady.
katkastill: Dobrý den, začínám zahradničit, takže zatím sbírám zkušenosti a zkouším... Loni jsem si pod pergolu dala do truhlíků fuchsie, protože jsem někde četla, že snesou stinnější stanoviště. Pergolu máme na východní straně a slunce tam jde až chvíli navečer. Fuchsie jsem měla ale takové nanicovaté. Sice kvetly, ale rostliny se nijak zvlášť nerozrostly - představovala jsem si je jinak. Hnojila jsem je celou sezonu hnojivem na muškáty a balkonové květiny a i substrát byl na balkonové květiny. Nevíte někdo jak na ně? Jinak se na ně asi letos vykašlu :-)
Marvella: Dobrý den, záleží také jaké jste fuchsie měla. Napíšu to naprosto neodborně. Vzrůstem jsou buď keříčkové, ty dle mojí zkušenosti moc nerostou, nepřepadají a nenadělají moc velkou parádu a jednu sezonu jsem také takové zakoupila. Pak převislé, ty se krásně rozrostou a jsou opravdu překrásné jak v truhlících, tak v závěsech. Zem by neměla vyschnout, hnojím je nejméně 2x týdně Kristalonem. Rostou krásně jak v polostínu, tak stínu, ale i na slunci. Marcela
Ing. Miloš Krump: Co se týče mě tak dříve jsme pěstovaly hodně petunie a surfinie, ale přešli jsme na klasické muškáty, jsou nenáročné na pěstování, nevyžadují tolik co petunie, a navíc když si vzpomenu na petunie když přišlo deštivé počasí tak vše bylo někdy i totálně zničeno, aby petunie dobře kvetly vyžadují rovněž pravidelné přihnojování a odstraňování odkvetlých květů. Muškáty také přihnojuji, ale nevyžadují takovou péči jako petunie.

Co se týče balkonovek tak já osobně doporučuji tyto:
Muškát - pelargonie páskatá (Pelargonium zonale), gazánie (Gazania), hvězdička přímořská (Asteriscus maritimus), osteospermum, netýkavka (Impatiens), voskovka (Begonia semperflorens), sanvitálie plazivá (Sanvitalia procumbens), fuchsie (Fuchsia), kejklířka (Mumilus), begonie hlíznatá (Begonia tuberhybrida), žlutá kopretina (Euryops pectinatus). Miloš

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.