katkastill: Dobrý den, loni v létě jsem dostala krásný velký oleandr. Měla jsem problém s tím, kam ho umístit na zimu. Nakonec jsem ho dala do dílny, kde je ale tma a v největších mrazech tam bylo až -5stupňů. Myslíte, že mi mohl zmrznout? Nevypadá nyní moc zdravě, má nahnědlé svěšené listy. Co s ním, nemám ho třeba ostříhat? Děkuji za odpověď.
bresticova: Podľa môjho názoru najskôr naozaj zmrzol. Dá sa to zistiť odstrihnutím konárika - na priereze ľahko zbadáte, že konárik je uschnutý. Ja som taký optimista -   skúsila by som ho ostrihať, presadila by som ho a čakala, čo bude. Vyhodiť ho môžete aj neskôr.
Marvella: Dobrý den, udělala bych to samé co Bresticová. Sice když ho ostříháte asi nepokvete (má se stříhat nejpozději v září, protože jinak ostříháte výhony na květ), ale za pokus to určitě stojí. Navíc oleandr by měl -5.C vydržet. Jestli Vám spíš neuschnul než vymrzl. Já mám oleandry v zimní zahradě, kde je podstatně tepleji, kvetou tam i přes zimu na střídačku skoro pořád, ale hodně je zalévám. Teď kvést přestávájí a pak začnou kvést až v květnu - červnu na zahradě. Marcela
Editoval Marvella (21.03. 2012 13:59:32)
jitula: Dobrý den, opravdu Vám nic jiného než ho radikálně ostříhat nezbyde. Tyto menší mrazy by měl oleandr vydržet. Takže s tím asi problém nebyl. Ale spíš to bude tím, že jste ho za celou dobu nezalévala. Nebo snad ano? My ho máme na studené chodbě, kde je ale okno z luxfer. Takže nějaké to světlo to propouští. Letos byl už ale tak vysoký a rozkošatělý, že by se nám na chodbu nevešel. Už by měl větve u stropu úplně zahnuté. A navíc to byla pěkná dřina ho vynášet a donášet zpět do chodby. Protože je to až do patra. A tak jsme ho letos na jaře nemilosrdně ostříhali. Stříháme ho ale pokaždé, když je potřeba a nikdy jsme se o květy neošidili. Vždy jich bylo plno. A Vám bych ještě doporučila seříznout ho až na dřevo, ve kterém uvidíte na řezu život. A potom zakoupit Kristalon Start. To je dobré na to, když potřebujete povzbudit rostlinu k růstu.
Ing. Miloš Krump: Také bych Vám velice dobře poradil co s oleandrem, nemáte možnost jej vyfotit, třeba i z detailu, řekl bych Vám co by se dalo udělat případně jak jej seříznout.

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
jitula: Taky jsem myslela na to, že fotka by napověděla víc, ale asi nemáte možnost ho vyfotit. Oleandr se seřezává tak koncem února, začátkem března, ale myslím že teď není co řešit a musí se to udělat hned a co nejdříve.
Další informace v článcích o rostlinách
Nerium oleander - oleandr obecný Nerium oleander - oleandr obecný
Toješťovité (Apocynaceae) Oblíbená dekorativní dřevina s úzkými listy a s různě barevnými květy, pěstovaná v četných kultivarech; plody jsou měchýřky. Všechny části oleandru jsou prudce jedovaté, účinnými látkami jsou srdeční glykosidy. Otravami, které …
Euromedia Group k.s. | 26.04. 2010
Nerium - oleandr Nerium - oleandr
Oleandr (Nerium) už dlouho patří mezi přenosnými rostlinami k nejoblíbenějším. Květy v klasických barvách – tedy v různých odstínech růžové – však dnes už z módy poněkud vycházejí. Jejich místo na žebříčku popularity zaujímají odrůdy kvetoucí pastelově …
Nerium - oleandr Nerium - oleandr
Pohled na rozkvetlé oleandrové keře vyvolává vzpomínky na dovolenou. Oleandr (Nerium) patří k nejoblíbenějším přenosným rostlinám, které se u nás pěstují. A jak o něj správně pečovat? …