Eva N E: Scolopendra cingulata  -  stonoha páskovaná

Třída :stonožky - Chilopoda
kategorie : Scolopendromorpha

Žije v Libanonu,ve Španělsku,na Balkáně.
Tato stonoha je dost veliká.Ta na obrázku měla jen asi 9 cm a 6 mm šířka, ale setkala jsem se i s většíma,kolem 15 cm a 1 cm na šířku.Jsou tak tvrdé,že je těžké je zabít.Jsou velice rychlé.A podle lidí v Libanonu i hodně jedovaté. Když běží po hladkém povrchu,vlní se jako had.

Stonožky přes své jméno nemají 100 nohou,obvykle jich mají méně.Mají zploštělé tělo.
Stonožky mají na rozdíl od mnohonožek své protáhlé tělo shora zploštělé.Na hlavě mají pár tenkých nitkovitých tykadel - což o této neplatí,má tykadla dost silná - . Každý jejich tělní článek nese jen jeden pár nohou. První pár je přeměněn v kusadlové nožky s jedovou žlázou.Stonožky jimi omračují kořist,všechny jsou totiž dravé.Některé druhy mohou dorůstat až 20 cm a více,dokáží zabít i malé živočichy jako třeba myš nebo ještěrku.

Na detajlním obrázku je vidět první pár - kusadlové nožky - pěkně špičaté. Ne,nemám ráda stonožky.
Omlouvám se za kvalitu fotek,při pohybu byly všechny rozmazané.
Editoval Eva N E (23.03. 2012 08:43:00)
cz
Stonoha páskovaná (Scolopendra cingulata)
cz
Ascam: Tak sem dám nějaké ty hmyzíky a spol. - škoda, že tu nejsou i ptáci, psi a koně, protože těch mám mraky (narodili se tu i dva hřebečci před čtrnácti dny) big_smile

(Aglia tau) martináček bukový
(Bombus) čmelák
(Melolontha melolontha) chroust obecný
(Lacerta agilis) ještěrka obecná
cz
Čmelák (Bombus)
Čmelák (Bombus)
cz
Čmelák (Bombus)
Čmelák (Bombus)
cz
Chroust obecný (Melolontha melolontha)
cz
cz
cz
cz
Ještěrka obecná - mladá samička (Lacerta agilis)
cz
cz
Martináček bukový (Aglia tau)
cz
cz
cz
cz
cz
Ascam: Skokan hnědý (Rana temporaria) je obojživelník z čeledi skokanovití. Patří k nejhojnějším žábám střední Evropy.
Citace z http://cs.wikipedia.org/wiki/Skokan_hnědý

A včera nafocený skokánek smile
cz
Skokan hnědý (Rana temporaria)
cz
cz
cz
cz
YOS: Ascam, Vy máte všechny návštěvníky Vaší zahrady ochočené? Jak je možné, že Vám 'papají z ruky'? Moc krásné fotografie. Bylo by škoda, aby se nepublikovali. Já osobně jsem nevěděla, že chroust má takové vějíře na tykadlech. I ta slizská žába je krásná.  Vaše zvířátka určitě patří do téma zahrada. Chtěla jsem vyfotit potkana, který lezl po zdi v Málaze v botanické zahradě, ale stihla jsem vyfotit jen ocas.

Všechno jde tak, jak má jít.
Ascam: Děkuji moc - opravdu.
Jinak zvířátka jsou taková normálně - když je má člověk rád a zpočátku je nevyplaší, tak se rychle skamarádí smile.
Chroust má tykadla opravdu nádherná - tohle je sameček, má 7 lístků, samička jen 6.
Eva N E: Ascam,opravdu krásné snímky .Ani já nevěděla,že chroust má taková tykadla. Naposled jsem chrousta viděla,když jsem chodila do školy . Myslela jsem,že dnes už je vzácný. A jak poznáte,že ta mladá ještěrka je samička? Je malinká,tak je mladá, smile ale proč samička?
Přidám také pár živočichů ze zahrádky a jednu hlavu bez ocasu wink jestli mi někdo poradí,čí hlava to je. Ty želvy, nevím,jestli je to stejný druh, ale každá má jinou kresbu na krunýři. A ty ještěrky jsem také ještě neurčila. Ascam, Vy jste znalec co se týče zvířátek, nemůžete mi poradit?
Editoval Eva N E (06.05. 2012 17:15:26)
cz
Agama
Agama
cz
Hadiočko úhledné (Ophisops elegans)
cz
cz
Ještěrka libanonská (Lacerta laevis)
Ještěrka libanonská (Lacerta laevis)
cz
Rosnička (Hyla orientalis)
cz
cz
Rosnička zelená (Hyla arborea)
Rosnička zelená (Hyla arborea)
cz
Scink válcovitý (Chalcides ocellatus)
Scink válcovitý (Chalcides ocellatus)
cz
Skokan skřehotavý (Pelophylax ridubundus)
Skokan skřehotavý (Pelophylax  ridubundus)
cz
Želva
Želva
cz
Želva
Želva
cz
Želva
Želva
cz
Želva
Želva
Ascam: Evo - já nejsem zas takový znalec, to si takhle netroufnu. Kamarádka by Vám to vypálila z fleku, ale já jen zkusím odhadnout, že ta první vypadá jako nějaká agama a ta druhá jako scink nebo něco podobného. Želvičky jsou jedny a tytéž - mají rozdílné kresby na krunýři stejně jako mají lidé různé otisky prstů - proto se na CITES doklady fotí krunýř shora i ze spodu smile

A já dnes přidám jednu maxihousenku - drvopleň obecný. Byla veliká cca 10cm na délku a 1cm v průměru.

Drvopleň obecný - Cossus cossus
Další názvy: drvopleň topolový, drvopleň vrbový
cz
Drvopleň obecný (Cossus cossus)
cz
genicka: Pro Evu: Ta první ještěrka (na kmeni u sukulentů) je ještěrka zelená (Lacerta viridis)- samec, ta druhá by mohla být normální ještěrka obecná. A neznámý had vypadá na ještěra z čeledi scinkovitých - krátkonožku evropskou. Kde to je focené? Krátkonožky se u nás vyskytují možná jen hodně na jihu, spíš na jižním Slovensku, jinak je to jihoevropský plaz.
Ascam: Genicka - já Vám nevím, ale ještěrky zelené znám celkem dobře (žiju v jedné z lokalit jejich výskytu) a moc se mi to nezdá. Také fotky nejsou z Čech. A co si myslíte o té první, vztyčené na kameni? Mohla by to být nějaká agama?
Ascam: Ještě jsem zapomněla odpovědět, jak že se pozná mladá samička - má jiné zbarvení. U ještěrky obecné je to celkem jasně viditelné - samec má jako mladý zelený pruh na bocích, postupně s věkem se zelená rozleze a zjasní, kdežto samičky jsou pouze hnědé. Že je to pídě poznáte i podle šupinek smile
Eva N E: Genicka , ty fotky jsou všechny z Libanonu. Děkuji Vám i Ascam za nápovědu.Ta ještěrka na kameni je focená v rozvalinách města Anjar , stejnou mám i z Baalbeku.Nejspíš se jim daří ve vyprahlých vyhřátých rozvalinách.Je to nějaký druh agamy,přesně nevím. Ze předu pod krkem má jakoby oranžový bryndáček. smile  Jestli to někomu něco napoví.  A ten neznámý had je Chalcides acellatus - scink válcovitý. Ten je z Beyrutu. Škoda,že jsem to nevěděla tehdy,když jsem ho fotila.Myslela jsem,že je to nějaký had,a já mám z hadů panický strach.Tento scink byl dost velký,25 - 30 cm,tlustý ,myslela jsem,že je těhotný wink a protože jsem měla strach se víc přiblížit,nevšimla jsem si,že má nožičky sad Ta ještěrka s modrou hlavou určitě není ještěrka zelená , kdysi jsem ji na webu viděla,ale tedˇ ji nemohu najít.
genicka: Nojoo...z Libanonu! :-) Já to určovala jako by to bylo v Čechách! Tak na to kouknu jiným okem :-)) Agama by to mohla být...Laudakia stellio - agama hardún. Ale u těch agam je to složitý - i v jednom druhu se můžou lišit. Mám doma dvě vousaté a taky nejsou stejné.
Ale ta krasavice s modrou hlavou...nejspíš Lacerta laevis (ještěrka libanonská), když je to Libanon - vypadala takhle?: (http://www.tatzpit.com/site/en/pages/in … bsubID=821)
Mě to ale pořád trochu připomíná ještěrku zelenou: (http://www.hadi.7x.cz/jesterka-zelena) :-D
A scink...nojo! A já cpu krátkonožku.:-) (omlouvá mě jen to, že jsou příbuzní)
Editoval genicka (14.05. 2012 16:45:49)
Eva N E: genicka , opravdu je to ta libanonská ještěrka  Lacerta laevis , ale ta Laudakia stellio - agama hardún , ta to nebude. Ty tady žijí také,ale ještě se mi ji nepodařilo vyfotit, jen z dálky, nic moc není vidět. Včera jsem viděla nádherného scinka , už vím jak vypadá  smile , žlutooranžovohnědě pruhovaného. Ale nestačila jsem ho vyfotit sad
Co myslíte že je toto? Také nějaká agama?
Editoval Eva N E (17.05. 2012 22:36:25)
cz
Agama
Agama
cz
Ještěrka libanonská - samička (Lacerta laevis)
Ještěrka libanonská - samička (Lacerta laevis)