jitula: Nevíme si rady, jakou květinou by se dal popnout plůtek, který je asi 40 krát 120 cm velký. Na výšku se nám zdá docela malý, takže pnoucí růže nepřipadá v úvahu. Plaménků už máme také dost. Takže opravdu nevíme. Kdybyste měl někdo nápad, nebo třeba i fotku, budeme rády.
YOS: Co říkáte na nějaký druh slézovce? Např. Lavatera olbia 'rosea'. Sice není popínavá, ale je celé léto krásná, hodně navštěvovaná čmelákama, včeličkama, pestřenkama atd. Jediná nevýhoda, že se může stát, že vymrzne. Nesmí se před zimou ostříhat. Sice není popínavý, ale podívejte se jak je krásný na tomto odkazu. Slezovec(asi)_255.jpg

Všechno jde tak, jak má jít.
Vladimír Vytásek: Pěkně a zajímavě kvete dangšen - pazvonek chloupkatý (Codonopsis pilosula),který má výrazné léčivé účinky, jak nať tak i kořen. Další možností je klanopraška čínská (Schisandra chinensis), která má léčivé plody a listy. Mám slabost pro léčivé byliny, vy zřejmě budete potřebovat něco dekorativnějšího a lépe kvetoucího ?

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
YOS: Xenotoca - teď jste mne dostal Vláďo. Žila jsem v domění, že Lavatera - čeleď malvaceae patří k léčivým rostlinám. Používám květy na 'studený' čaj. Mám taky slabost pro léčivé rostliny a obě, Vámi jmenované léčivé bylinky bych si přála mít na mé zahradě.  Klanopraška čínská je asi 5m vysoká, stínomilná pololiána, která nesnáší sluníčko. Takové místo já bohužel na mé zahradě nemám. Moje zahrada je na jižní straně bez staveb a vysokých stromů. Nejvyšší strom je  břízaořech. Pazvonek čínský je zase teplomilná liána asi  2m vysoká a nevím jak bych uchránila kořen před hraboši. Máme jich tu jak naseto. Můžete mi poradit třeba jak na ty hraboše? Děkuji.

Všechno jde tak, jak má jít.
Vladimír Vytásek: Pro YOS  samozřejmě skoro všechny rostliny z čeledi malvacaae jsou léčivé. Klanoprašku mám doma vysokou na železné konstrukci  z drátů do betonu( říká se tomu asi kari síť nebo tak nějak) Mám ji pouze do výšky 160 cm. Klanopraška má ráda spodní část  ve stínu,zatímco vrcholová část má ráda světlo. Stačilo by spodní část zastínit nějakým zakrslým keřem. Pazvonek chloupkatý má nepříliš hluboké kořeny,stačí zakopat do země plastový kalfas provrtaný na spodku otvory,aby unikala přebytečná voda a výška je přizpůsobivá dle konstrukce. Má bylinnou část,která na podzim odumírá. Je to rostlina,která přežije zimu. Ostatní pazvonky jsou teplomilnější. Z popínavých rostlin,které by neměli požkozovat hraboši je to rdesno mnohokvěté,které není příliš dekorativní květem jeto však nejlepší léčivka na vlasy atd.   Vláďa

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
Ing. Miloš Krump: Osivo se dá koupit v každé zahradnické prodejně se semeny. I já tento slézovec pěstuji, vysévá se v polovině dubna přímo na záhon.

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.