Garten.cz (Zahrada-cs.com): Mám doma velkou Crassula ovata f. monstrosa. asi tak se jmenuje. Mám ji už docela velkou a začíná mi opadávat. Nevím proč. Bojím se, že mi zahyne. Co ji může být? Děkuji za radu.

Dotaz z návštěvní knihy Dagmar Petrlíková - zahradnictví Krása netřesků
Dagmar Petrlíková:

Mám doma velkou Crassula ovata f. monstrosa. asi tak se jmenuje. Mám ji už docela velkou a začíná mi opadávat. Nevím proč. Bojím se, že mi zahyne. Co ji může být? Děkuji za radu.

Dobrý den. Důvodů může být několik,ale ten hlavní je datum. Měsíc únor je pro sukulenty tím nejhorším obdobím. Rostliny jsou už dlouhou dobu bez slunce a tepla, chtějí do růstu ale nemají sílu. Pokud jsu zimovány v chladu a bez zálivky, tak zásobu vody přesunují ze nejspodnějších části do vrcholových listů, což se projevuje vadnutím a opadávaním listů.
Dalším důvodem  může být nevhodná zalivka, kdy až po nějaké době začínají reagovat na pěstební přehmaty, což se může projevit také opadávání a vadnutím listů. Důležitý je také pěstební substrát. Setkávám se s případy, kdy jsou sukulenty pěstovány v běžném substrátu pro pokojové rostlilny.  Ten může vyhovovat některým druhům po určitou dobu. Rozhodně musí mít dobře propustný štěrkovitý substrát, který dobře vysychá a nezůstává vlhký. Buďto použijeme běžný substrát pro kaktusy, který se prodává, nebo lze namíchat zeminu doma: 1díl písku+ 1 díl hrubšího štěrku, nebo lávy smícháme dohromady a přidáme do 1 dílu ( velikosti odpovídá objemu smíchaných dvou předcházejících složek) zahradní zeminy, ( v případě potřeby kyselejšího prostředí přimícháme trochu jemné rašeliny ) nebo zahradnického substrátu. Směs musí být sypká, vzdušná a po zalití musí dobře vysychat, aniž by se spojila v neprodyšnou hroudu. V nevhodné zemině opět dochází k opadávání listů až nakonec rostlina uhyne, nejčastěji uhnije.

Pěstování celoročně na okenním parapetu: Rostlinu umístníme  na plné slunce, zálivku provádíme jednou za měsíc. Po celý rok, bez ohledu jaký je měsíc. Vždy platí nenechávat pod květináčem  misku s vodou! Nechat pořádně nasát a druhý den přebytečnou vodu z misky vylít. V letním období můžeme přihnojovat.
Crassula ovata vytváří krásný kmínek a pravidelným seřezáváním větviček můžete v krátké době docílit krásného silného kmínku sukulentní bonsaje.
Snad Vám alespoň trochu tato odoveď pomůže při úspěsném pěstování této nádherné rosltiny.

Specializované zahradnictví na zimuvzdorné sukulenty a zelené střechy
Dagmar Petrlíková: Vanina, dobrý den,
odpovídám sice pozdě, ale myslím žeodpověď zaujme i další pěstitele. Za dodržení určitého postupu, můžete tlustici letnit na přímém slunci. V jarním obodobí, kdy dáváme pokojové květiny ven, je nutno dát pozor na jejich popálení ostrým jarním sluncem. To platí i u tlustice. Pokud bychom ji dali hned na přímé slunce, listy se na povrchu spálí a opadají. Rostlině to sice nijak neublíží, ale prodlouží se tím její nastartování růstu. Letnění začínáme ve stínu a postupně, tak ja si zvyká, zvyšuje délku a intezitu slunečního osvitu. Jakmile se dá rostlina do růstu, staré listy postupně opadají a na vrcholu větví je nahradí nové, drobnější a hustě stěstnané.
Společně s tímto světelným otužovánín zvyšujeme i dávky vody. Jakmile umístíte rostlinu na stabilním slunečném stanovišti, nemusíte se bát vydatné zálivky. Substrát by měl být vzdušný a dobře propustný, aby se nedusily kořeny a nezačaly uhnívat.

Specializované zahradnictví na zimuvzdorné sukulenty a zelené střechy
Další informace v článcích o rostlinách
Crassula ovata - tlustice, sloní noha Crassula ovata - tlustice, sloní noha
Nejčastěji pěstovaná a mezi laickou veřejností nejznámější tlustice. Pěstuje se už téměř 2 století a hned tak z lidských příbytků asi nezmizí, ačkoli momentálně není nesena žádnou velkou módní vlnou. Přes nezájem obchodníků přežívá díky tradici …
Rebo Productions CZ | 05.01. 2010
Crassula ovata f. monstrosa - tlustice Crassula ovata - tlustice
Crassula ovata známá jako tlustice, je snad nejčastěji pěstovaným druhem sukulentních rostlin. Poprvé byla popsána v Anglii v 1768. Jméno Crassula je zdrobnělina z latinského crassus, což znamená tlustý nebo tučný, které se vztahuje k masitému charakteru rodu jako …
PaleteGarden | 22.02. 2009