bala: Angínovník čínský - Belamcanda chinensis
Čeleď: Iridaceae - kosatcovité
Synonyma: Iris domestica, Belamcanda pampaninii, Belamcanda punctata, Gemmingia chinensis, Ixia chinensis, Pardanthus chinensis

Tuto bylinu mám dva roky a již několikrát mi pomohla při angině.Velmi pěkně kvete.
cz
Anginovník (Belamcanda)
Anginovník (Belamcanda)
cz
Anginovník (Belamcanda)
Anginovník (Belamcanda)
Vladimír Vytásek: Belamcanda chinenensis - angínovník čínský pomáhají nejen listy  při bolestech v krku ale ,léčivý je i oddenek,který ve formě odvaru pomáhá při zahlenění průdušek,revmatismu a nadýmání.  Vláďa

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
genicka: Angínovník čínský: Především se mi líbí, důležité je odstraňovat semeniky po odkvětu, tvoří se pak více a více zajímavých květů.(slovensky se jmenuje leopardovník) Dá se z ní uvařit čaj (na zimu si nakrájím listy na kousky a v malinkých balíčcích z alobalu dám do mrazáku) nebo se dá žvýkat kousek listu proti bolení v krku. Na internetu jsem si našla tohle:
"Už ze samotného názvu je jasné, že angínovník rozkládá a uvolňuje hleny, takže se používá zejména při angíně a jiných krčních nemocech. Stačí ustřihnout kousek listu a rozžvýkat ho. Když to vydržíme, dostaví se účinek velmi rychle. Žvýkat bychom však neměli déle než půl minuty a maximálně 6x denně, protože tato rostlina je mírně toxická a může způsobit alergie.
Pro farmaceutické účely se nepoužívají listy, ale oddenky, které se po očištění rozdělí na malé části a usuší. Takto upravená droga se pak připravuje jako odvar, který můžeme pít. Zentrich-Janča například doporučují užívat 4x denně 125 ml. Oddenek můžeme ovšem také vyluhovat v lihu a po zředění používat jako kloktadlo.
Využití angínovníku je však daleko širší. Podle čínských receptů pomáhá proti horečce, zácpě, ale také hadímu uštknutí. V Evropě ho četní nadšenci používají také proti kapavce a v současné době probíhají studie o jeho možných účincích na léčbu karcinomu prostaty."
Editoval genicka (29.03. 2012 22:02:25)
cz
Angínovník čínský (Belamcanda chinenensis)
cz
cz
genicka: Já nevěděla, že není odolný. Mám ho na okraji záhonu, ale blízko plného plotu, takže tam asi je trochu chráněný od západu. První zimu jsem přes něj hodila větvičku z thúje, ale letos jsem ho na podzim sestřihla a nechala tak, a přestože byly holomrazy, tak už vyráží.
bala: Tak já jsem o něj přišla, už vloni, nezakryla jsem jej a buď mně uschnul nebo vymrznul...ale letos si jej objednám znovu, protože je to vynikající léčivka....