Eva N E: Tabebuia impetiginosa  -  růžové Lapacho

Čeledˇ : Bignoniaceae
Tento strom pochází z Ameriky. Je rozšířený od Mexika  až do Argentiny.
Dorůstá výšky až 30 m . Roste velmi pomalu. Listy jsou dlanitě složené většinou z 5 letáků. Kvete před nasazením listů. Květy jsou růžové nebo fialové. Plodem je dlouhá kapsle obsahující několik okřídlených semen.
V Libanonu kvete od března do května.
cz
Růžové Lapacho (Tabebuia impetiginosa)
cz
cz
cz
Eva N E: Dnes jsem se byla podívat ještě jednou na tu růžovou Tabebuii. Posledně měla jen několik květů otevřených, dnes už byly všechny stromy v plném květu. Je to opravdu nádhera. Přidám ještě nějaké fotky k minulému příspěvku. Též jsem vyfotila jiný druh, který už jsem jednou na garten dala. Tenkrát to byly listy s plody. Dnes jsou to květy. smile
YOS: Evi, zajímalo by mne jaký je rozdíl mezi Tabebuia impetiginosa a Tabebuia rosea? Určitě to není synonym. O tom prvním vím, že vnitřní část kůry je výrazně léčivá. Zkoušela jsem pít čaj, ale moc mi nechutnal a taky nerada čaje vařím a cedím. Kdybych však byla vážně nemocná, určitě bych to vydržela. Prý vyléčí kromě plísně v pochvě a AIDSu také rakovinu.

Všechno jde tak, jak má jít.
Eva N E: YOS, určitě to není synonym.Jsou to dvě různé rostliny.
Tabebuia rosea
Přípravky z kůry se užívají k  odstranˇování  střevních parazitů,při léčení malárie a rakoviny dělohy.Odvar z kůry se doporučuje při léčbě chudokrevnosti a zácpě.Odvar z listů a kořenů ke snížení horečky a bolesti,k léčbě zánětů mandli a jiných poruch.Je studován kvůli léčbě některých druhů rakoviny,ale má toxické vedlejší účinky.
Tabebuia impetiginosa
Vnitřní kůra se používá při chřipce a nachlazení,při kuřáckém kašli.Co se týče rakoviny a AIDS,snad je to ve výzkumu.
Nevím přesně, jaký je mezi nimi rozdíl.Podle obrázků bych řekla,že T. rosea má širší květy,spíš tvarem podobné T. chrisotricha.Jinak jsou obě růžové.Myslím,kdybych je viděla obě,poznala bych rozdíl.Řekla bych,že všechny stromy,co jsem zatím viděla,jsou T. impetiginosa.Listy jsem ještě neviděla.T. rosea má nejspíš květy jednotlivě a má listy když kvete.