Eva N E: Bauhinia - Orchidejový strom
Čeledˇ :  Fabaceae
Bauhinia je rod více než 200 druhů kvetoucích rostlin.
Rostou v tropech - v severní Indii a Vietnamu,jihovýchodní Číně,v Kalifornii,Texasu,Luisianě, na Floridě a na Havaji. Stylizovaný květ Bauhinie blakeana je na vlajce Hong Kongu.
Stromy Bauhinie vyrostou 6 - 12 m na výšku a 3 - 6 m na šířku.Listy mají průměr 10 - 15 cm.Květy mají průměr 7,5 - 12,5 cm.Často voní.Kvete v pozdní zimě a často vydrží kvést do začátku léta. Květy jsou podle druhu  v barvách purpurové a fialové,růžové nebo bílé.
Vyžaduje plné slunce,ale snáší i polostín. V létě hodně zalévat ,v zimě mírně. 

Bauhinia variegata
Čeleď : Fabaceae
Místo: Libanon
Pochází  z jihovýchodní Asie,od jižní Číny po Pákistán a Indii.
Jsou to malé a střední stromy,které vyrostou 10 - 12 m. Listy opdávají.Květ je v barvě růžové nebo bílé. Plodem je lusk dlouhý 15 - 30 cm s několika kulatými plochými semeny.
Kvete od března do května.
Extrakty z kůry tohoto stromu prokázaly účinky proti některým  lékařsky významným druhům bakterií.Kořeny a pupeny jsou dobré na zažívací problémy.
Editoval Eva N E (27.03. 2013 10:20:23)
cz
Orchidejový strom (Bauhinia variegata)
cz
Orchidejový strom (Bauhinia variegata alba)
Orchidejový strom (Bauhinia variegata  alba)
Eva N E: Orchidejový strom - Bauhinia
U nás opět rozkvetly Bauhinie. Podívejte na tu nádheru. Včera jsem se ptala jednoho zahradníka, za jak dlouho vykvete stromek, pěstovaný ze semínka. Říkal 3. - 4. rokem. Jeden dobrý muž mi včera - když jsem fotila květy - slíbil, že mi příští týden přinese sazeničku. Už se na ni moc těším, i když tomu moc nevěřím sad Doufám, že mu nekřivdím wink

Přidávám ještě semena a listy
Editoval Eva N E (27.03. 2013 10:27:52)
cz
Bauhinie - list (Bauhinia variegata alba)
Bauhinie - list (Bauhinia variegata  alba)
cz
Bauhinie - semena (Bauhinia variegata alba)
Bauhinie - semena (Bauhinia variegata  alba)
cz
cz
cz
cz
Orchidejový strom (Bauhinia variegata alba)
Orchidejový strom (Bauhinia variegata  alba)
Eva N E: Bauhinie - Bauhinia variegata Alba
Místo : Libanon

Přidávám obrázek rozkvetlých stromů a květ

Poznámka : tu rostlinu jsem nedostala, přestože jsem tam byla několikrát. Takže jsem mu nekřivdila sad
cz
Bauhinie (Bauhinia variegata)
Bauhinie (Bauhinia variegata)
cz
Bauhinie (Bauhinia variegata alba)
Bauhinie (Bauhinia variegata  alba)
cz
Bauhinie (Bauhinia variegata alba)
Bauhinie (Bauhinia variegata  alba)
YOS: Bauhínie, orchidejový strom - Bauhinia variegata
Marvella, s tímto krásně kvetoucím stromem, který Vás přitáhne se podívat, jsem se setkala v Málaze na jednom sídlišti. Škoda, že jsem si k nim nepřivoněla, ale dočetla jsem se, že krásně voní a pěstuje se jako přenosná.

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Orchidejový strom (Bauhinia veriegata)
Orchidejový strom (Bauhinia veriegata)
cz
Orchidejový strom, květ (Bauhinia veriegata)
Orchidejový strom, květ (Bauhinia veriegata)
Eva N E: Marvella, opravdu nevím. Četla jsem, že voní. Ale myslím, že ta bílá asi ne. Při takovém množství květů by to nejspíš bylo to první, čeho bych si všimla. Jako když kvetou akácie. Ale přičichnout si k Bauhinii mě nenapadlo . Nebo napadlo ale nevoněla? Nevím.  Ale vyzkoumám to a dám Vám vědět wink
Marvella: Děkuji paní Evo. To jsem opravdu zvědavá, protože u tak velikého stromu by to asi hodně vonělo. Škoda, že taková krása se nedá pěstovat i u nás.
Eva N E: Paní Marcelo, dnes jsem se šla podívat na tu bílou bauhínii. Šla jsem tam kvůli něčemu jinému , ale když už jsem tam byla ...
Ono je na ni ještě brzy. Plně rozkvetlá bude až v březnu. Ale už teď měly ty stromy sem tam nějaký květ. Takže Vám můžu říct, že Bauhínia variegata alba nevoní. Jak už jsem psala, při tom množství květů bych si to pamatovala . Takže jsem si přičichla, ale nevoněla. Na ty další si budeme muset počkat.
Marvella: Děkuji Vám moc paní Evo! Opravdu by to musela být vůně kolem dokola, zvlášť u tak vzrostlého stromu. Budu se těšit na další poznatky. Kolikrát vidím na cestách nějaké stromy a keře a pak nejsem schopná je identifikovat. Takže díky Vám si rozšiřuji "obzory".
Eva N E: Paní Marcelo, dnes jsem se byla podívat na Bauhínii. Některé stromy jsou už skoro odkvetlé, ale jiné jsou v plném květu. Byla dost velká zima a silný vítr. V místech, kde kvetou stromy nebyla cítit žádná vůně. Ty stromy mají dost vysoko koruny, takže není možné si ke květům přivonět. Ale našla jsem jeden květ na zemi a když jsem si přivoněla, voněl smile Nijak silně, ale voněl. Takže při všem tom množství, ta vůně je tak slabá, plus stálý vítr , že vůbec není cítit. Ale voní hezky. Přirovnala bych tu vůni k vůni kosatce. A ta se mi moooooooooooc líbí. Růžová také kvetla, ale ani k té jsem se nedostala tak blízko, abych si mohla přivonět.
Když už jsem tam byla, přivoněla jsem si i ke květům jiného stromu. Z dálky také není nic cítit. I když je strom v jednom květu. Jedná se o růžové Lapacho - Tabebuia impetiginosa . Její květy též slabě voní. Jejich vůni bych přirovnala k vůni vanilky. Žluté Lapacho  - Tabebuia chrysotricha , už je odkvetlé.
Takže už známe odpověď na Vaši otázku. smile Nikdy jsem tam nebyla v noci. Třeba voní v noci jako třeba datůra nebo voskovka. Ty ve dne také nejsou cítit.
Tao-shop-cs.com - TČM internetový obchod
Eva N E: YOS, řekla bych, že to tak nějak bude. Nikdy jsem si nevšimla, že by na stromech byly nějaké včely, přesto jsou téměř všechny květy opyleny. Už na starších květech jsou vidět zárodky budoucích lusků . Takže je docela dobře možné, že má noční opylovače . Nebo jsou samosprašné ? Já bych se přikláněla k nějakému hmyzu. Škoda, že letos už to nezjistím. Aspoň mám program na příště smile
Editoval Eva N E (23.04. 2015 18:58:33)