Eva N E: Akácie sivozelená - Acacia dealbata
Jiná jména : Stříbrné proutí , nebo modré proutí
Čeledˇ: Fabaceae
Místo: Libanon
Tento keř nebo strom pochází z Austrálie . Vyroste až 30 m . Má modrozelené nebo šedostříbrné listy, na spodní staně stříbrnou střední osu listu. Listy jsou kolem 12 cm dlouhé, 2x zpeřené,s drobnými letáky. Ze všech akácií první kvete, spolu s A. decurrens. Kvete hrozny drobných, nadýchaných, žlutých, příjemně vonících květů. Za slunečného dne je její vůně cítit hodně daleko. Její květy se využívají při výrobě parfémů.Jsou jedlé.Plodem je plochý lusk, 2 - 10 cm dlouhý,mírně pokroucený, nepravidelně zůžený mezi semeny. Dřevo se využívá při výrobě nábytku.

Synonyma: Acacia decurrens var. dealbata
Další názvy: kapinice sivozelená
Editoval Eva N E (23.01. 2013 14:08:53)
cz
Akácie (Acacia dealbata)
Akácie (Acacia dealbata)
cz
Akácie (Acacia dealbata)
Akácie (Acacia dealbata)
cz
Akácie (Acacia dealbata)
Akácie (Acacia dealbata)
cz
Akácie sivozelená Mimoza (Acacia dealbata)
Akácie sivozelená Mimoza (Acacia dealbata)
Eva N E: Včera jsem obešla Akácie, abych udělala průzkum smile , která je vlastně která a jaký je mezi nimi rozdíl. A jak přesně je od sebe rozeznám. Původně jsem myslela, že Acacia decurrens a Acacia dealbata je jedna a tatáž, jen jiná var. Ale není to tak. Každá z nich je jiný druh,třebaže na první pohled vypadají  stejně. Protože rostou daleko od sebe, než dojdu od jedné k druhé, připadají mi stejné wink
Takže na co jsem přišla :
Acacia dealbata má listy spíš šedozelené , na spodní straně jakoby stříbrné. I květenství - stopky , má šedou nebo stříbrnou barvu a je poměrně silné.
Acacia decurrens má listy jakoby víc rozprostřené, světle zelené, na spodní straně žlutozelené. Květenství - stopky, je do žluta, bohatší a slabší, víc převislé.
Pozná se to tedˇ, když má poupata. Když rozkvete, v té záplavě květů už to není vidět.
Editoval Eva N E (23.01. 2013 13:08:34)