Garten.cz (Zahrada-cs.com): Symphytum officinale - kostival lékařský
Čeleď: brutnákovité (Boraginaceae)
Synonyma: Symphytum album, Symphytum officinale subsp. eu-officinale, Symphytum variegatum
Další názvy: černé koření, černý kořen, kobylí mláto, kobylí mléko, medunice, trudovatník, valikost, volský jazyk

Je to statná, vytrvalá, až 1 m vysoká bylina s lodyhami ztuha přímými, odstále štětinatými, jež vyrůstají z vícehlavého, svislého, řepovitě ztlustlého, na povrchu skoro černého a uvnitř bělavého a až 30 cm dlouhého oddenku.
Citace z Symphytum officinale - kostival lékařský
cz
Kostival lékařský (Symphytum officinale)
cz
Kostival lékařský - květ (Symphytum officinale)
YOS: Teď zrovna jsem používala tinkturu z kořene kostivalu na manželův bok. Spadl ze žebříku a nemohl dobře chodit. Za 3 dny jsme zažili zázrak. Nic ho nebolí a chodí jako dřív. Zapomněla jsem dodat, že teď je také vhodný čas na sběr kořenů.
Editoval YOS (31.03. 2012 20:28:28)

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Kostival lékařský - tinktura z kořene kostivalu (Symphytum officinale)
Kostival lékařský - tinktura z kořene kostivalu (Symphytum officinale)
Jan Kolman: Kostival lékařský - Symphytum officinale, čeleď brutnákovité - Boraginaceae. Je to vytrvalá rostlina, rostoucí na vlhkých loukách, v příkopech, na březích vod. Celá rostlina je drsně chlupatá, vysoká  30 - 100 cm, má podlouhlé listy, sbíhající na lodyhu. Vyrůstá z válcovitého, černého dužnatého oddenku. Kvete od května do července kalně červenofialovými nebo fialovými květy, které jsou hojně navštěvovány hmyzem.
Je to léčivá rostlina - její oddenky mají schopnost tlumit bolesti a urychlovat hojení pohmožděnin nebo kloubních zánětů.
cz
cz
cz
cz
cz
Ludmila Unzeitigová: Kostival lékařský - Symphytum officinale
cz
cz
cz
cz
cz
Kostival lékařský po odkvětu (Symphytum officinale)
Kostival lékařský po odkvětu (Symphytum officinale)
Miloslava Kadlecová: Kostival lékařský - Symphytum officinale
cz
cz
cz
cz
cz
YOS: Do menší zavařovací sklenice s uzáverem dám byliny, např. květy třezalky nebo na kousky nakrájený, oloupaný kořen kostivalu. Zaleji slivovicí nebo jinou pálenkou. Nechám při pokojové teplotě, nejlépe tam, kde svítí sluníčko 2 - 3 týdny vyluhovat. Denně protřepu. 20 x zatřepu nahoru, dolu  a po 21. se sklinkou zprudka trhnu od sebe a k sobě. Tmavý výluh přefiltruji přes papírový filtr na kafé do tmavé sklenice s uzším hrdlem se šroubovacím uzávěrem a uložím do tmy. Já mám tinktury v kuchyňské skříňce. Nejlépe do lékárničky.
Uživá se jen na mazání. Na vnitřní použití je příliš silná a poškodila by játra.  Tato tinktura je silně hojivá, regeneruje, protože obnovuje buňky, zvlhčuje a taky uvolňuje hleny (jemně nanést tinkturu na  průdušky, které jsme namazali mastným rémem).
Zapomněla jsem dodat, že kostival hledejte na vlhčích místech, poblíž rybníků, potoků. Kostivalový kořen se vyrývá od listopadu do března, v době kdy neroste a všechny živiny má v kořenech. Je černý, uvnitř bílý a hodně, hodně  slizský.  V NL mám nejméně 10 rostlin, můžu posloužit .
Symphytum officinale - Kostival lékařský

Symphytum officinale - Kostival lékařský

Symphytum officinale - Kostival lékařský - tinktura z kořene kostivalu

Symphytum officinale - Kostival lékařský - tinktura z kořene kostivalu

Editoval YOS (15.08. 2012 22:27:33)

Vladimír Vytásek: Kostival lékařský (Symphytum officinale)
Vytrvalá bylina z čeledi brutnákovitých (Boraceae) Roste velmi hojně na všech místech kde je vlhká půda. Užívá se kořen ve formě nálevu,prášku,lihové tinktury nebo masti. Nejúčinnější je však kořen čerstvý, nastrouhaný na jemném struhadle. Má mimořádnéhojivé účinky. Vnitřně pomáhá při žaludečních vředech,léčí záněty v močových cestách,napomáhá při vykašlávání a při osteoporóze. Zevně napomáhá při hojení zlomenin,léčí pohmožděniny,kožní záněty,hemeroidy a bércové vředy.

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
YOS: Vláďo, vždy jsem používala kostival tak jen zevně jako obklad nebo mazání. Občas si zobnu květu (obsahuje vit.B12), když na mne nějaký zavolá. Listy a hlavně kořeny obsahují pyrrolyzidinový alkaloid, který poškozuje játra. Jaké jsou povolené dávky? Děkuji.

Vladimír Vytásek: Milá Dano informace o škodlivosti těchto alkaloidů jsou přehnané, určitě si občasným pojídáním květů si neublížíte. Nedával bych je  ochutnávat pouze malým dětem.  Nejvíce pyrolizidinových alkaloidů z čeledi brutnákovitých obsahuje devětsil lékařský a devětsil bílý. Vše záleží na zdravotním stavu jater, pyrolizidinové alkaloidy škodí především játrům, zde je otázka zda více neškodí játrům chemie v syntetických léčivech??
Editoval Xenotoca (03.02. 2013 14:44:22)

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.