Vladimír Vytásek: Chřest lékařský - Asparagus officinalis
Vytrvalá bylina z čeledi chřestovitých. Užívá se odvar z kořenů při nemocech ledvin a močového měchýře. Mladé čerstvé výhonky se používají jako velmi chutná zelenina.

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
YOS: Recept: Jak jsem vařila zelený chřest, který je oproti bílému křehčí, trochu nahořklý a má výraznější chuť. Zakoupené svazečky jsem opláchla a konce, asi tak 3 cm, odřízla. Ty jsou trochu už zdřevnatělé a stejně by se mi svazky nevlezly do hrnce. Uvázala do otýpek dvěma provázky. Jeden na špičkách a jeden na koncích. Tyto dva provázky jsem pak spolu svázala a měla jsem takové ucho, na kterém otýpka visí. Ponořila jsem otýpku do slané, vařící vody, ve které vařím současně zdřevnatělé odřezky (můžeme přidat i kousek másla, trochu cukru a trochu octa) a vařila 3minutky. Bílý chřest se musí loupat a vaří se 15 minut. Za ucho se krásně vytáhnou z vařící vody. Někdo je uvazuje na vařečku. Na horké uvařené špárgle položím plátečky másla nebo pokapu dobrým olivovým olejem a podávám jako zeleninovou přílohu. Vývar nevyhazuji. Asi 4 vařené stonky si nechám na ozdobení polévky.

Chřestová polévka: vařím z chřestového vývaru, který ještě 10minut vařím s masoxem.  Rozmixuji, zahustím smetanou s trochu mouky a ještě povařím. Na závěr polévku doplním malými kousky nakrájených stonků vařeného chřestu a dochutím.  Někdo má rád smaženou cibulku, někdo česnek nebo kousky opečeného salámu atd. atd.

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Chřest zelený (Asparagus officinalis)
Chřest zelený (Asparagus officinalis)
Marie Fárová: Chřest lékařský - Asparagus officinalis
Chřest lékařský kvete krásnými maličkými žlutými kvítky - zvonečky. Bohužel při mé poslední návštěvě BZ bylo velice větrno a tak makro nevyšlo vůbec podle mých představ.
cz
Chřest lékařský (Asparagus officinalis)
cz
cz
cz
Další informace v článcích o rostlinách
Asparagus officinalis - chřest lékařský Asparagus officinalis - chřest lékařský
Chřest lékařský (Asparagus officinalis) budou znát mnozí z obchodů jako svazky křehkých, vybělených nebo i zelených výhonků. V současné době je k nám chřest dovážen ze zahraničí, ale v minulosti byl chřest naopak vyvážen od nás. Chřest je vytrvalá …
Osiva-semena.cz | 06.12. 2011