rutinka: Chci odstranit spodní větve u asi čtyřleté Škumpy, aby byla jako stromeček, ale potřebovala bych poradit  jaká doba je správná, jestli můžu teď na jaře nebo je lepší počkat na podzim.Díky všem co odpovísmile
Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobrý den, prosím o radu. Asi 3 m od paneláku máme zasazené 2 škumpy Rhus typhina. Bydlím v přízemí a rostliny zastiňují okna. Je možné Škumpy seříznout a udržovat jako živý plot asi ve výšce maximálně 1.5 - 2 m? A v případě, že ano, kdy je nejvhodnější řezat, nebo stříhat, aniž bychom je poškodili? Předem velice děkuji za odpověď.
Dotaz z internetové poradny Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
Jakub Krulich: Dobrý den, živý plot ze škumpysi dovedu představit jen stěží, ale určitě můžete řezem usměrnit její bujný růst. Nejvhodnější doba je podzim nebo jaro. S pozdravem Jakub Krulich
Rhus typhina - Škumpa ocetná - květ

Rhus typhina - Škumpa ocetná - květ

Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobrý den, obracím se na Vás s velkou prosbou o radu. Na nevelké zahrádce jsem měla 4 poměrně velké škumpy. Dvě z nich jsem na podzim odstranila, pařezy natřela Roundapem. Za odměnu se mi rozrostly kořeny škump po celé zahrádce a z nich vyrůstají desítky mladých škump, které likviduji vytrháváním a sekáním. Prosím, dá se výmladků škump nějak trvale zbavit? Moc děkuji za radu. Zdraví BJ
Dotaz zaslaný mailem na garten.cz
Jan Kolman: Škumpa, zejména vegetativně ( z výmladků ) získaný jedinec, má vysokou regenerační schopnost. Při likvidaci výmladků je třeba odkrýt kořen, z něhož  vyrážejí a pokud možno celý, i s postranními kořínky jej vytáhnout a odstranit. Jedině takovou postupnou a důslednou probírkou se jich zbavíte. Podobně je třeba postupovat při likvidaci výmladků akátů ( Robinia ), topolů ( Populus ) a některých druhů rodu Prunus - sliv, trnek, ale i třešní.
Je sice samozřejmě možno použít herbicidy ( např. ROUNDUP ), ale k likvidaci dřevin je třeba vysoké koncentrace herbicidu, což je nákladné, neekologické a poničí se při tom okolní trávník.
YOS: Odpověď garten na výmlatky škumpy. Zažila jsem něco podobného před nejméně 10ti lety. Ke kořenům škumpy se dostal jedovatý postřik a protože je to silný, plevelný strom, chce se nějak zachránit, vyrazí větší množství nových výhonků i dost daleko od kmene. Nám nejprve odešel hlavní strom a pak najednou se objevilo spoustu nových, mladých výhonků. Nevzpomínám si, že bych něco vytrhávala a na zahrádce už není. Asi sekáním trávy se úplně vše ztratilo. Zřejmě nemají dostatek síly, aby znovu obrazily. Můžete nám pak napsat ? Zajímá mne jak to dopadne. Děkuji.

Všechno jde tak, jak má jít.
Remus: Já se divím, že jste si tu škumpu vůbec vysadili, nechtěl bych to ani za nic, je to nejhorší a nejvšestrannější alergen, jaký je v našich podmínkách vůbec možné pěstovat. Komunistické masové výsadby zrůdně krásné jedovaté škumpy by měli být alespoň na městských sídlištích vykáceny. Poznámka: škumpa dráždí sliznice lidí, i těch kteří na alergie netrpí, podobně jako komáří bodnutí.hmm
houba: Remus, je fajn, že už vím, proč se mi špatně dýchá na zahradě, i když žádnou alergií netrpím Sousedi mají škumpu hned vedle naší pergoly a výhony od nich pořád likviduju. Strom je to hezký,ale nikdy bych ho nechtěla.
Další informace v článcích o rostlinách
Rhus typhina - škumpa ocetná Rhus typhina - škumpa ocetná
Rozložitý vícekmenný opadavý keř se vzdušnou stavbou koruny, silnými řídkými a chlupatými větvemi a složenými velkými listy dorůstá až 4 metry. Odspodu vyholuje takže připomíná spíše malý strom. Škumpa vyžaduje plné slunce; na půdu není náročná, ale …
HomeDeco SMP a.s. | 03.10. 2007