Vladimír Vytásek: Routa vonná - Ruta graveolens
Trvalka z čeledi routovitých. Užívá se kvetoucí nať ve formě nálevu nebo lihové tinktury. Pomáhá při žlučníkových obtížích,tlumí bolest,dále snižuje vysoký krevní tlak způsobený oslabenou funkcí ledvin.  Zlepšuje zrak.  Pozor při sběru za slunečného počasí kontakt s čerstvou rostlinou může u citlivějších jedinců způsobit puchýře !!  Vláďa

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
cz
Routa vonná (Ruta graveolens)
Ing. Miloš Krump: Ruta graveolens (routa vonná) je kulovitý až oválný polokeř dosahující výšky až 100 cm z čeledi Rutaceae s listy střídavými, široce vejčitými až okrouhlými ojíněnými modrozelenými dvakrát peřenosečnými aromatickými, asi 15 cm dlouhými listy s četnými obvejčitými úkrojky. Vrcholičnatá květenství hluboce mirkovitých čtyřčetných, nevýrazně žlutých květů rozkvétají během léta.  Ruta graveolens pochází z jihovýchodní Evropy.

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
cz
cz
cz
cz
facebook: Jaroslava Marková Zajímalo by mne oficiální stanovisko o toxicitě, nejsem herbalista. Zákazníky informuji, že alkaloid rutin je ve větším množství jedovatý. V některých zemích se údajně nesmí volně prodávat stejně jako brutnák a další.

Eugenie Steinzová Já ji jednou ochutnala, protože jsem si nepamatovala, co jsem to tam měla, co mi roste na zahrádce a cítila jsem tu příšernou chuť v puse až do večera. Toho snad nikdo víc sníst nemůže... K čemu se to používá?? Snad jedině jako projímadlo :-D

Dotaz nebo odpověď uživatele z Facebook.com